ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ Credits: Instagram/europacnfleague

UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE

Κλαμπ Μπριζ – Φιορεντίνα 1-1: Οι «βιόλα» έκλεισαν θέση στον τελικό της OPAP Arena

08.05.24 | 21:45

Για δεύτερη φορά στην Ιστορία της η Φιορεντίνα φτάνει σε «back to back» ευρωπαϊκούς τελικούς.

Αυτή την φορά αποκλείοντας την Κλαμπ Μπριζ στο Βέλγιο, στη ρεβάνς του νικηφόρου 3-2 στο «Αρτέμιο Φράνκι» και με το αποψινό 1-1 στο «Γιαν Στράντελ» έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό του Europa Conference League που θα διεξαχθεί στις 29 Μαΐου στην OPAP Arena. Εκεί, που απέναντί της είναι πάρα πολύ πιθανό να βρεθεί ο Ολυμπιακός…

Πέρυσι η Φιορεντίνα στον τελικό της ίδιας διοργάνωσης είχε ηττηθεί με 2-1 από την Γουέστ Χαμ, εφέτος κατάφερε να βρεθεί ξανά στον καταληκτικό αγώνα του θεσμού, όπως είχε κάνει και τις σεζόν 1960-1961 και 1961-1962 στο τότε Κύπελλο Κυπελλούχων. Την πρώτη χρονιά το κατέκτησε, τη δεύτερη όχι…

Στην πρωτεύουσα και μεγαλύτερη πόλη της επαρχίας της Δυτικής Φλάνδρας, η Κλαμπ Μπριζ δεν μπόρεσε να κάνει άλλη μία υπέρβαση και να βρεθεί σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης, όπως είχε κάνει την σεζόν 1977-1978 όταν έδωσε το «παρών» στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών και το 1975-1976 όταν έφτασε μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου UEFA.

Προβάδισμα οι γηπεδούχοι, διπλή ευκαιρία και δοκάρι οι φιλοξενούμενοι

Το ματς στο «Γιαν Μπρέιντελ» δεν είχε καμία αξιόλογη φάση μέχρι το 20ό λεπτό, όταν η Κλαμπ Μπριζ πήρε το προβάδισμα.

Μετά από σέντρα του αρχηγού Χανς Βανάκεν, ο Ντε Κάιπερ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και φάνηκε να τη βρίσκει λίγο πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα για το 1-0. Το γκολ, όμως, πιστώθηκε στον πρώτο, καθώς όπως διαπιστώθηκε δεν υπήρξε καμία επαφή από το συμπαίκτη του.

Ακολούθησε τεράστια διπλή ευκαιρία για τη Φιορεντίνα στο 23′.

Αρχικά ο Μινιολέ ήταν νικητής στο τετ-α-τετ με τον Γκονσάλες, η μπάλα στρώθηκε στον Μπελτράν το σουτ του οποίου βρήκε σε αμυντικό κι έφυγε δίπλα από την εστία του Βέλγου γκολκίπερ.

Νέα τεράστια ευκαιρία για τους «βιόλα» στο 40′, με τον Κουαμέ να εξαπολύει βολίδα μέσα από την περιοχή και να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Μινιολέ. Η μπάλα «προσγειώθηκε» στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν πέρασε τη γραμμή του τέρματος.

«Έσπασαν» τα δοκάρια οι «βιόλα»

Στο β΄ μέρος, το οποίο ξεκίνησε με ολιγόλεπτη καθυστέρηση λόγω των καπνογόνων που άναψαν οι οπαδοί της Κλαμπ Μπριζ, η Φιορεντίνα κυριάρχησε.

Η μπάλα, όμως, δεν της έκανε το χατίρι, μιας και άλλες δύο φορές σταμάτησε στο δοκάρι και δεν ήρθε η ισοφάριση.

Οι «βιόλα» στάθηκαν ξανά άτυχοι στο 74′, καθώς από την εκτέλεση φάουλ του Μπιράγκι η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μινιολέ, ο οποίος στάθηκε και πάλι τυχερός.
Ακολούθησε και τρίτο δοκάρι για τους φιλοξενούμενους, ένα λεπτό αργότερα. Από σέντρα του Γκονζάλες ο Κουαμέ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αριστερό δοκό του τερματοφύλακα των Βέλγων, το δεύτερο για τον Ιβοριανό επιθετικό και τρίτο για την ομάδα του στο ματς.

Πέναλτι και… πρόκριση

Η «λύτρωση» για τους «βιόλα» ήρθε στο 85′  από την «ασβεστένια βούλα». Ο Μέχελε υπέπεσε στην παράβαση καθώς χτύπησε στο πρόσωπο τον Ενζολά και ο Μελέρ υπέδειξε αμέσως το πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Μπελτράν.

Με το γκολ αυτό η ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο πήρε την πρόκριση, που με βάση την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο την άξιζε… και με το παραπάνω.

Παρότι στις καθυστερήσεις ο Τερατσιάνο έκανε σωτήρια επέμβαση στο σουτ του Βανάκεν κρατώντας το σκορ… πρόκρισης για τους Ιταλούς.

Διαιτητής: Χαλίλ Ουμούτ Μελέρ

Κλαμπ Μπριζ – Φιορεντίνα 1-1

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ (Νίκι Χαγιέν): Μινιολέ, Σαμπέ, Ορντόνιες, Μέχελε, Ντε Κάιπερ, Οντόι (86′  Νούσα), Βέτλεσεν (70′ Ζινκερνάγκελ), Βανάκεν, Σκόρας (86′  Νίλσεν), Τιάγκο, Γιουτγκλά

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (Βιντσέντσο Ιταλιάνο): Τερατσιάνο, Μπιράγκι, Κουάρτα, Μιλένκοβιτς, Ντόντο, Αρτούρ (71′ Ντάνκαν), Μαντραγκόρα, Κουάμε, Μπελτράν (90΄ Ρανιέρι), Γκονζάλες, Μπελότι (71′ Ενζολά)