Ένα απίθανο φάουλ του Γιάκου στο φινάλε της αναμέτρησης έδωσε μεγάλη ανάσα στους γηπεδούχους

Superleague 2

Κοζάνη – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0: «Χρυσό» τρίποντο με γκολάρα του Γιάκου

24.03.24 | 16:56

Η ομάδα της Κοζάνης με ήρωα τον Γίακο κατάφερε να πάρει ένα «χρυσό» τρίποντο με 1-0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των playouts της Superleague 2 στον Α’ Όμιλο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης και για σχεδόν 80 λεπτά ήταν αυτοί που έχαναν τις ευκαιρίες την μία πίσω από την άλλη. Τελικά οι παίκτες του Τυριακίδη δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και να πάρουν τη νίκη.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν νωχελικά προσπαθώντας να αντιληφθούν το παιχνίδι του αντιπάλου.

Αστόχησε ο Γραμμένος

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 11ο λεπτό, με τον Γραμμένο πιάνει ένα πολύ καλό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 21′, ήρθε η απάντηση από την Αναγέννηση Καρδίτσας. ΟΒενάρδος εξαπέλυσε ένα μακρινό σουτ με τον Καραγκιόζη να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η Κοζάνη έχασε μια σπουδαία ευκαιρία. Στο 42′, ο Σιατραβάνης σούταρε στην κίνηση από πλάγια θέση με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Δυναμικό ξεκίνημα για την Αναγέννηση Καρδίτσας

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πιο δυναμικά θέλοντας να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν τα καρέ της Κοζάνης στο 62΄, μετά από σουτ στην κίνηση από τον Κορέλα, με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τρία λεπτά μετά η Καρδίτσα έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Βερνάρδο να σουτάρει από διαγώνια θέση χωρίς όμως να βρίσκει στόχο.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το σφυροκόπημα χάνοντας και άλλη μεγάλη φάση με τον Σταμόπουλο να σουτάρει και τον Καραγκιόζη να αποκρούει εντυπωσιακά στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Γίακος αλλά Μέσσι

Στο 87ο λεπτό του αγώνα η Κοζάνη άνοιξε το σκορ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Γίακο που σημάδεψε το παραθυράκι της εστίας.

Κοζάνη – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0

Κοζάνη: (Διγκόζης) Καραγκιόζης, Πάνος, Ίτσιος, Σουλιώτης, Τάτσης, Σιατραβάνης, Παπαδόπουλος, Αναστασόπουλος, Καλλέργης, Γραμμένος, Μαξίμοβιτς

Αναγέννηση Καρδίτσας: (Τυριακίδης) Γκέκας, Ανδρικόπουλος, Γκόλιας, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Σαλαμούρας, Μπούζας, Coniglio, Κοκκίνης, Κορέλας, Βερνάρδος