Ο Μπαϊράμι (Αλβανία) επιτηρείται από τον Πελεγκρίνι (Ιταλία) Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Κροατία – Αλβανία 2-2: Ματσάρα με «χρυσό» γκολ στο φινάλε για τους Αλβανούς

19.06.24 | 17:58

Στο «Volksparkstadion» του Αμβούργου η Κροατία και η Αλβανία «μονομάχησαν» στην δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου, με τους Αλβανούς να παίρνουν την ισοπαλία με 2-2 στα τελευταία λεπτά του ματς.

Ο Λάτσι άνοιξε το σκορ για την Αλβανία μόλις στο 11’, αλλά δύο απανωτά γκολ από τη Κροατία στο 74’ και 76’, με τους Κράμαριτς και αυτογκόλ του Γκιασούλα έφεραν την ανατροπή για να έρθει ο Γκιασούλα στις καθυστερήσεις και να διαμορφώσει το 2-2.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους Αλβανούς καθώς μόλις στο 11’ ο Χισάι με σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Λάτσι και αυτός με κεφαλιά κατάφερε να νικήσει τον Λιβάκοβιτς και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ομάδα του Σιλβίνιο συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες και δεν επαναπαύτηκε στο προβάδισμά της αλλά δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία των Κροατών.

Όπως ήταν λογικό, η Κροατία άρχισε να έχει περισσότερο τον έλεγχο του παιχνιδιού και να κυκλοφορεί τη μπάλα στο επόμενο διάστημα αλλά δυσκολευόταν πολύ να φτάσει στα καρέ των Αλβανών οι οποίοι ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Παραλίγο να γίνει το 2-0

Στο 31’ ήρθε ακόμη μια ευκαιρία για την Αλβανία, με τον Λιβάκοβιτς να σταματά τον Ασλάνι στο τετ-α-τετ και να αρνείται το δεύτερο γκολ των τυπικά φιλοξενούμενων.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε καθώς οι Κροάτες δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στη σφιχτή και σκληρή άμυνα των Αλβανών, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμένει στο 1-0 υπέρ της ομάδας του Σιλβίνιο.

Μπήκαν επιθετικά οι Κροάτες

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με του Κροάτες να είναι πιο επιθετικοί και να έχουν δυο καλές ευκαιρίες από νωρίς, ένα σουτ του Σούτσιτς και άλλο ένα του Κόβατσιτς, αλλά αμφότερα σταμάτησαν στον Στρακόσια.

Στο 58’ ήρθε και ίσως η μεγαλύτερη ευκαιρία των Κροατών, με τη κεφαλιά του Σούταλο να περνά λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Λιβάκοβιτς.

Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας οι Αλβανοί βρήκαν χώρους στην αντεπίθεση και έκαναν δυο ευκαιρίες, ένα σουτ του Ασλάνι που μπλόκαρε ο Λιβάκοβιτς και άλλο ένα του Μπαϊράμι που πέρασε άουτ.

«Χτύπησαν» δυο φορές και πήραν τη νίκη οι Κροάτες

Στο 74’ η Κροατία σε μία από τις λίγες ολοκληρωμένες επιθέσεις της βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Κράμαριτς, μετά από όμορφη συνεργασία του Κόβατσιτς και του Μπούντιμιρ.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς κατάφερε να ανατρέψει το σκορ με αυτογκόλ του Γκιασούλα και να κάνει το 2-1, με το σουτ του Σούτσιτς να σταματά στον Στρακόσια αλλά δυστυχώς για τους Αλβανούς η μπάλα βρήκε στον Γκιασούλα και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

Στα τελευταία λεπτά οι Αλβανοί έχασαν μια σπουδαία διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά ο Τζιμσίτι δεν κατάφερε να βρει στόχο.

«Χρυσό» γκολ για την Αλβανία στις καθυστερήσεις

Λίγο αργότερα ο μοιραίος μέχρι εκείνη την ώρα Γκιασούλα έφερε το ματς στα ίσα και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα το, διαμορφώνοντας το 2-2.

Κροατία – Αλβανία 2-2

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Σούταλο, Γκβαρντιόλ, Πέρισιτς (85’ Σόσα), Μόντριτς, Μπρόζοβιτς (46’ Σούτσιτς), Κόβατσιτς, Μάγιερ (46’ Πάσαλιτς), Κράμαριτς (85’ Μπατούρινα), Πέτκοβιτς (69’ Μπούντιμιρ).

Αλβανία (Σιλβίνιο): Στρακόσια, Χισάι, Τζιμσίτι, Αγέτι, Μιτάι, Ασλάνι, Λάτσι (72’ Γκιασούλα), Ραμαντάνι (85’ Ντάκου), Ασάνι (64’ Σεφέρι), Μπαϊράμι, Μανάι (85’ Χότζα).