Πρόκριση για τον ΟΦΗ επί της Κηφισιάς για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ BETSSON

Κηφισιά – ΟΦΗ 1-1: «Χρυσή» ισοπαλία για τους Κρητικούς

17.01.24 | 19:07

Ο ΟΦΗ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, χάρη στο 1-1 που πήρε από την Κηφισιά στην Καισαριανή.

Σκόρερ για τις δύο ομάδες ήταν ο Κωνσταντακόπουλος για τους γηπεδούχους στο 60′, ενώ για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε με πέναλτι που παραχώρησε ο Παρράς και μετέτρεψε σε γκολ ο Φελίπε στο 90+3′.

Οι Κρητικοί είχαν ως «προίκα» το 3-1 του πρώτου ματς και ήταν αυτό που τους χάρισε ουσιαστικά την πρόκριση στη φάση των «8».

Χωρίς πολλές συγκινήσεις το πρώτο ημίχρονο

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν καμία τελική, με τους παίκτες να «μονομαχούν» στην μεσαία γραμμή.

Στην πρώτη τελική του αγώνα στο 23’, το σουτ του Μπάκιτς εκτός περιοχής δεν απείλησε την εστία του Γιάννη Νικοπολίδη καταλήγοντας άουτ.

Ο ΟΦΗ ανέβασε ρυθμούς, με τον Πασχαλίδη να στρώνει στον Ριέρα στο 28’, τον Ισπανό να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνά πάνω από το τέρμα.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την γηπεδούχο στο 38’, με τον Τετέι μέσα στην περιοχή να πασάρει στον αμαρκάριστο Αντερέγκεν και τον Αργεντίνο να χάνει το κοντρόλ μπροστά στην εστία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Κρητικοί ήταν περισσότερο επιθετικοί, δημιούργησαν καλύτερες προϋποθέσεις, χωρίς όμως να μπορέσουν να πάρουν κεφάλι στο ματς.

Ανέβασε ρυθμούς η Κηφισιά, ο ΟΦΗ βρήκε το γκολ της πρόκρισης στις καθυστερήσεις

Η γηπεδούχος ελέγχοντας το ματς στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου πήρε προβάδισμα στο 60΄ με τον Σμπώκο να πασάρει στον Τετέι, τον Νιγηριανό να βρίσκει τον Γιώργο Κωνσταντακόπουλο και τον ίδιο να σκοράρει από το ύψος του πέναλτι το δεύτερο προσωπικό του γκολ την φετινή σεζόν.

Κοντά στην επίτευξη δεύτερου τέρματος έφτασε η Κηφισιά, με τον Μασούρα να κάνει πλάγια πάσα από δεξιά στον Κωνσταντακόπουλο, και με τον μέσο να στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάουμαν.

Στο 92’ ο Πάρρας ανέτρεψε τον Μπάκου μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λουίζ Φελίπε που ευστοχώντας «κλείδωσε» την πρόκριση για τους Κρητικούς.

Παρά το γεγονός ότι η Κηφισιά πίεσε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση, με τον ΟΦΗ να είναι αυτός που συνεχίζει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Κηφισιά – ΟΦΗ 1-1

Κηφισιά: Νικοπολίδης, Παρράς, Σμπώκος, Βαφέας (45΄Τεσέιρα), Σπίνος, Σολόα, Αντούνες, Κωνσταντακόπουλος, Ίλιεφ, Τετέι, Αντερέγκεν

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Πασαλίδης (68΄Λαμπρόπουλος), Αμπάντα, Γκαγέγος, Γκλάζερ, Μπάκιτς (68΄Νέιρα), Ριέρα (45΄Μπάκου), Μοσκέρα, Ντίκο (68΄Φελίπε)