ΑΕΚ - ΛΑΜΙΑ Φωτογραφία: Intime

Λαμία – ΑΕΚ 0-4: Με περίπατο στην κορυφή και περιμένει

10.03.24 | 18:58

Γράφει: Editor

Με το δεξί ξεκίνησε τα playoffs της Super League η ΑΕΚ που πέρασε εύκολα από την Λαμία, καθώς επικράτησε με 4-0 της τοπικής ομάδας και βρέθηκε έστω και προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα απέφυγαν με τον καλύτερο τρόπο ένα στραβοπάτημα στην πρεμιέρα του μίνι-πρωταθλήματος, καθώς εμφανίστηκαν αποφασισμένοι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Ο Κάλενς άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη στο 45’+2′, Πόνσε και Λιβάι Γκαρσία διαμόρφωσαν με γκολ – αριστουργήματα στο β’ μέρος το τελικό σκορ.

Πλέον οι «κιτρινόμαυροι» ανέβηκαν στο ρετιρέ της βαθμολογίας, με 62 βαθμούς και περιμένουν τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αναμετρήσεων για να δουν αν θα παραμείνουν εκεί. Από την άλλη το σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου απογοήτευσε με την εμφάνισή του και παρέμεινε στους 34 πόντους.

Καταιγιστική η Ένωση – Γκολ στις καθυστερήσεις

Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τις διαθέσεις τους. Ξεκίνησαν με τον αγαπημένο τους, πιεστικό τρόπο παιχνιδιού και έκλεισαν τους γηπεδούχους στα δικά τους καρέ. Σωστά με υπομονή και δίνοντας πλάτος στο γηπεδο, η Ένωση δημιούργησε δύο καλές στιγμές με τους Μάνταλο και Πήλιο. Οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου είχαν επικεντρωθεί στα αμυντικά τους καθήκοντα, χωρίς να μπορούν να απειλήσουν την εστία του Στάνκοβιτς.

Στο 27′, ο Ελίασον βρέθηκε μία «ανάσα» από το 1-0 όμως ο Σιμόν έβαλε καθοριστικά την προβολή και έκοψε τον Σουηδό. Οι φιλοξενούμενοι λειτουργούσε υποδειγματικά στον αγωνιστικό χώρο με συνοχή γραμμών, πλάτος στο γήπεδο, όμως δεν είχε καταφέρει μέχρι το 35′ να βρει το γκολ.

Η ΑΕΚ αναζητούσε επίμονα ένα γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως ο Τζανετόπουλος σταμάτησε την προσπάθεια του Πόνσε, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πινέδα απείλησε ξανά τον Κοσέλεφ, όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω από την εστία. Στην επόμενη φάση ο τερματοφύλακας της Λαμίας δεν είχε απάντηση. Ο Μάνταλος γέμισε, ο Πόνσε έβαλε την προβολή, ο Κοσέλεφ έσωσε με δυσκολία πάνω στη γραμμή και ο Κάλενς από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-0 της ΑΕΚ στην εκπνοή του πρώτου μέρους. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι η ομάδα του Αλμέιδα βρήκε το 25ο φετινό της τέρμα από στημένη φάση.

«Καθάρισε» ο Πόνσε

H Ένωση ξεκίνησε το δεύτεορ ημίχρονο όπως και το πρώτο, με πίεση και συνεχόμενες φάσεις. Στις πρώτες από αυτές, ο Πινεδα αστόχησε μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Ρότα. Στο επόμενο δεκάλεπτο έπεσε αισθητά ο ρυθμός, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε δυνατές μονομαχίες.

Στο 68′, ο Πόνσε έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη και «σφράγισε» το τρίποντο για την ΑΕΚ. Κίνηση του Αργεντινού στην πλάτη του Τζανετοπουλου, τελείωμα με μια με το αριστερό και η μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Αυτό ήταν και το τρίτο σερί ματς που βρίσκει δίχτυα ο Πόνσε φτάνοντας τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα και τα 13 στη σεζόν.

Λίγο αργότερα, ο Πινέδα βρήκε χώρο, προχώρησε, αλλά δεν έδωσε πάσα παρότι είχε επιλογές και σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει πάνω σε σώματα. Ο Ματίας Αλμέιδα προχώρησε σε αλλαγές, που δεν βοήθησαν την ομάδα του, αλλά αντιθέτως έριξε τελείως τον ρυθμό του αγώνα. Εκεί βρήκε την ευκαιρία η Λαμία να απειλήσει, με την προβολή ττου Κοντονίκου, στο 81′. Αυτή ήταν και η πρώτη τελική των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο.

Με υπογραφή του «διπλού» Λιβάι Γκαρσία

Οι δύο ομάδες έδειχναν να περιμένουν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, όμως ο Λιβάι Γκαρσία είχε διαφορετική άποψη. Στο 89′, ο επιθετικός της ΑΕΚ πέρασε τρεις παίκτες της Λαμίας και με μια «ρουκέτα» έξω από την περιοχή βρήκε παραθυράκι με το αριστερό, με τον Κοσέλεφ να μην μπορεί να αντιδράσει. O 26χρονος δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη, καθώς στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Λαμία – ΑΕΚ 0-4

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Κορνέζος, Τζανετόπουλος (Γιαννούτσος), Σίντκλεϊ (73′ Σαντάνα), Νούνιες, Στάνκο (73′ Κοντονίκος), Τζανδάρης (58′ Τσούκαλος), Αμαράλ, Μάλτσι (73′ Λέϊκ), Σλίβκα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (78′ Λιούμπισιτς), Πήλιος, Βίντα, Κάλενς, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα (82′ Σιντιμπέ) , Ελίασον (82′ Χατζισαφί), Μάνταλος (78′ Γκαρσία), Πόνσε (82′ Αραούχο).