Βίντα γκολ Φωτογραφία: Intime

Λαμία – ΑΕΚ 1-3: Καθάρισε από το ημίχρονο και παρέμεινε στην κορυφή

24.02.24 | 20:57

Η ΑΕΚ παρουσίασε για ακόμη μία φορά τις ποδοσφαιρικές αρετές που την χαρακτηρίζουν και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα επικράτησε με 3-1 της Λαμίας, για την 24η αγωνιστική της Super League.

Οι «κιτρινόμαυροι» με το σημερινό τρίποντο παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η ομάδα του Βόκολου συνεχίζει στην 6η θέση. Η νίκη για την Ένωση είχε την υπογραφή του Άμραμπατ που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και δημιούργησε τα δύο από τα τρία γκολ της Ένωσης. Τον δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν οι Βίντα, Ελίασον και Τσούμπερ, ενώ στην αντίπερα όχθη σκόραρε ο Σίντκλεϊ.

Γερές βάσεις νίκης από το ημίχρονο

Η Ένωση έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις της με κύριο εκφραστή τον Άμραμπατ από τα δεξιά. Από εκεί προήλθε και η πρώτη καλή στιγμή, σκαφτή μπαλιά του Μαροκινού, γύρισμα του Πινέδα, με τον Ελίασον να αστοχεί από κοντά. Από τα πόδια του 36χρονου ήρθε και το γκολ για τους «κιτρινόμαυρους». Ο Άμραμπατ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βίντα με κεφαλιά οβίδα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοσέλεφ, που έμοιαζε ανύμπορος να αντιδράσει. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τα ηνία και δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να τους απειλήσουν.

Οι παίκτες του Βόκολου αναγκάστηκαν να βρίσκονται πίσω από την μπάλα και να αμύνονται μαζικά, ενώ στην αντίπερα όχθη αυτοί του Αλμέιδα έφτασαν κοντά και στο 2-0, όταν το σουτ του Τσούμπερ πέρασε ελάχιστα έξω. Μία ακόμη τέτοια στιγμή ήρθε στο 34′, ο Σιντιμπέ εκτέλεσε ένα φάουλ σε καλό σημείο με την μπάλα να περνά ξυστά από το δοκάρι. Για πρώτη φορά ο Στάνκοβιτς χρειάστηκε να επέμβει στο 36′, όταν μπλόκαρε την προσπάθεια του Τζανετόπουλου.

Στο 41′ η ΑΕΚ έβαλε γερές βάσεις νίκης με ένα γκολ που την χαρακτηρίζει. Γιόνσον και Πινέδα πίεσαν τον Τόσιτς, ο Μεξικάνος την έκλεψε, έβγαλε την κάθετη πάσα και ο Ελίασον νίκησε τον Κοσέλεφ σε τετ α τετ για το 2-0. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, καθώς στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι.

Με το πόδι στο γκάζι

Η ΑΕΚ συνέχισε από εκεί που άφησε το πρώτο μέρος. Οι παίκτες του Αλμέιδα κρατούσαν στα χέρια τους τον απόλυτο έλεγχο και ήταν αυτοί που απειλούσαν την εστία του Κοσέλεφ. Στο 49′ ο τερματοφύλακας της Λαμίας σταμάτησε το σουτ του Πινέδα, που συνεργάστηκε άψογα με τον Ελίασον.

Μόλις 5 λεπτά μετά, ο Μολδαβός είπε «όχι» στην προσπάθεια του Ελίασον. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν κυρίαρχη, έπαιζαν με κοντινές αποστάσεις, άμεσο παιχνίδι όταν έκλεβαν μπάλες, σωστή ανάπτυξη με πλάτος στο γηπεδο και με τρεις μεγάλες στιγμές για να βρει τρίτο γκολ. Κάτι που ήρθε στο 63′, μετά την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Άμραμπατ, ο Τσούμπερ με γυριστή κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η απάντηση της Λαμίας ήταν άμεση, ο Σίντκλεϊ έφυγε στην αντεπίθεση μετά από κάθετη πάσα του Σλίβκα, απέφυγε τον Σιντιμπέ και με εξαιρετικό τελείωμα από δύσκολη θέση νίκησε τον Στάνκοβιτς για το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και επιχείρησαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους, όμως η προσπάθεια του Ελίασον σταμάτησε στο δοκάρι.

Η αναμέτρηση είχε εξαιρετικό ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν το γκολ. Πιο κοντά σε αυτό έφτασε η Λαμία, όταν ο Στάνκοβιτς σταμάτησε το δυνατό σουτ του Σίντκλεϊ μέσα από την περιοχή, ενώ στην επαναφορά ο Λέικ έκανε τη σέντρα αλλά ο Σιμόν αστόχησε με το κεφάλι από πλεονεκτική θέση.

«Πονοκέφαλος» με Άμραμπατ

Οι συνεχόμενες αλλαγές και από τους δύο προπονητές έριξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να δημιουργεί κάποια απειλητική στιγμή. Στο 78′ ήρθε μία στιγμή που προκαλεί πονοκέφαλο στον Ματίας Αλμέιδα. Ο Παπαδόπουλος έκανε το τάκλιν, βρήκε την μπάλα, όμως με το γόνατο χτύπησε το πόδι του Άμραμπατ, ο οποίος έμεινε στο έδαφος και στην συνέχεια αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο.

Ορεξάτος μπήκε στο ματς ο Πάολο Φερνάντες, που δημιούργησε δύο στιγμές για ακόμη ένα γκολ. Στο 87′ έκανε το 1-2 με τον Σιντιμπέ, με τον Ισπανό να αστοχεί μέσα από την περιοχή. Δύο λεπτά μετά, ο Φερνάντες έκανε εξαιρετική μπαλά στον Μάνταλο, που εκτέλεσε από δύσκολη διαγώνια θέση χωρίς να βρίσκει στόχο. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Πήλιος εκτέλεσε μέσα από την περιοχή και «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι της Λαμίας.

Λαμία – ΑΕΚ 1-3

ΠΑΣ Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Σιμόν, Τζανδάρης (59′ Σαντάνα), Νούνιες, Σίντκλεϊ, Τόσιτς (59′ Λέικ), Σλίβκα, Μάλτσι (77′ Τσούκαλος).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα (68′ Λιούμπιτσιτς), Τσούμπερ (68′ Μάνταλος), Άμραμπατ (81′ Πισάρο), Ελίασον (81′ Π. Φερνάντες), Πόνσε (81′ Αραούχο).