Φωτογραφία: Eurokinissi

Λαμία – Άρης 2-4: Ολική ανατροπή οι… διπρόσωποι «κίτρινοι»

15.05.24 | 19:59

Γράφει: Σπύρος Τζάνης

Ο Άρης των δύο προσώπων έφτασε σε μία επική ανατροπή με 4-2 επί της Λαμίας, για την 9η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Superleague και στρέεφει την προσοχή του στο τελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ και στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Betsson με τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου παρουσιάστηκαν νωθροί στο πρώτο μέρος και βρέθηκαν πίσω με 2-0, ενώ στην επανάληψη έβγαλαν αντίδραση και πρωταγωνιστή τον Λορέν Μορόν έφεραν «τούμπα» το ματς. Τα γκολ της ανατροπής πέτυχαν οι Μορόν (Χ2), Φατόρε και Φετφατζίδης, ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Τζανετόπουλος και Μάλτσι.

Στον βαθμολογικό πίνακα οι «κίτρινοι» ανέβηκαν στους 52 βαθμούς, ενώ οι παίκτες του Βόκολου παρέμειναν στους 35 πόντους.

Έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ κατάφεραν να απειλήσουν τρεις φορές την εστία του Χουτεσιώτη. Σημαντικότερη φάση αυτή του Μάλτσι, που έπιασε το σουτ στην κίνηση από τα όρια της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 15’ οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου άγγιξαν το γκολ. Ο Τσιλούλης ελίχθηκε ωραία και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Στην αντίπερα όχθη οι «κίτρινοι» δεν είχαν καταφέρει να δημιουργήσουν μία κανονική επίθεση προς την εστία του Χατζηεμμανουήλ. Ο Φεράρι αντιμετώπιζε πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Τσιλούλη, που με εξαιρετικές ενέργειες τον ταλαιπώρησε αρκετά.

Στο 20’ ο Τσιλούλης βρέθηκε απέναντι στον Χουτεσιώτη μετά από εξαιρετική μεταβίβαση του Σλίβκα, όμως άργησε, κλείστηκε και από τον Φεράρι που κάλυψε και δεν έκανε καλό τελείωμα.

Διπλό προβάδισμα

Από στατική φάση ήρθε το 1-0 της Λαμίας. Ο Σιμόν εκτέλεσε το κόρνερ, όπου αρχικά έδιωξαν οι φιλοξενούμενοι, ο Σλίβκα πήρε την κεφαλιά και ο Τζανετόπουλος βρήκε από κοντά δίχτυα με σουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα για την ομάδα της Φθιώτιδας. Σε μία υποδειγματική αντεπίθεση ο Σλίβκα βρήκε τον Τσιλούλη, που «έσπασε» στον Μάλτσι και αυτός την έστειλε στα δίχτυα προ κενής εστίας. Με αυτό το σκορ οδηγήθηκαν και στα αποδυτήρια οι δύο «μονομάχοι».

Ο killer Μορόν ξαναμίλησε

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους βρήκε τον Άρη να ξαναμπαίνει στο ματς. Στο 47’ ο Μορόν εξαπέλυσε ένα πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-1.

Ο Ισπανός επιθετικός έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα λίγο αργότερα, όμως η προβολή του σταμάτησε στο δοκάρι του Χατζηεμμανουήλ.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τελείως διαφορετική μορφή από το πρώτο. Ο Άρης ανέβασε ένταση, ο Μορόν σημείωσε ένα υπέροχο γκολ και έφερε «ζωή» σε όλη την ομάδα. Αμυντικά, η είσοδος του Μοντόγια αντί του Φεράρι έφερε ισορροπία και σταμάτησε πολλούς κινδύνους από τους γηπεδούχους.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βόκολου ισορρόπησαν χωρίς όμως να καταφέρνουν να φτάσουν σε κάποια αξιόλογη φάση.

Μία τέτοια ήρθε στο 71’ όταν η άμυνα του Άρη δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα, που έφτασε στον Σίντκλεϊ, με το σουτ του να περνά λίγο έξω.

Ολική ανατροπή

Στο 76’ ήρθε η ισοφάριση για τον Άρη, ο Μορόν πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι μετά από παράλληλη σέντρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Μόλις 2 λεπτά μετά ήρθε και η ολική ανατροπή. Μετά από αδυναμία της άμυνας της Λαμίας να απομακρύνει και «σκαστό» σουτ, ο Φατόρε με κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Χατζηεμμανουήλ για το 3-2.

Δευτερόλεπτα πριν το 90 ο Άρης έφτασε και σε τέταρτο τέρμα με τον Γιάννη Φετφατζίδη να κάνει ένα εντυπωσιακό σλάλομ και να φτάνει εκτέλεί τον Χατζηεμμανουήλ.

Λαμία – Άρης 2-4

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ, Σιμόν, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ (90′ Σαραμαντάς), Νούνιες (65′ Κοντονίκος), Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (65′ Στάνκο), Τσιλούλης (65′ Λέικ), Μάλτσι, Σλίβκα

Άρης (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Φαμπιάνο, Ρόουζ, Φεράρι (46′ Μοντόγια), Βερστράτε, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (46′ Σαβέριο), Γκαρθία (69′ Φετφατζίδης), Σαμόρα (84′ Πάρντο), Μορόν (80′ Καρίμ)