Λαμία - Αστέρας Τρίπολης 2-1: Στους Φθιωτούς η ματσάρα με σόου Καρλίτος και προβάδισμα εξάδας Φωτογραφία: Eurokinissi

Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 2-1: Βήμα εξάδας με σόου Καρλίτος

11.02.24 | 21:26

Σε ένα παιχνίδι με έντονες συγκινήσεις η Λαμία επικράτησε με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης για την 22η αγωνιστική της Super League, με προσωπικό σόου του Καρλίτος και πλέον έχει σημαντικό προβάδισμα για την έκτη θέση.

Ο Καλτσάς στο 11′ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ ο Καρλίτος στο 68′ και στο 80′ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τη Λαμία.

Οι γηπεδούχοι μετά το τρίποντο έχουν 33 βαθμούς, ενώ οι Αρκάδες με τη σημερινή τους ήττα έμειναν στην 7η θέση με 29 βαθμούς και στο -4 από τα play offs.

Από νωρίς απειλητική η Λαμία

Η Λαμία κέρδισε κόρνερ μόλις στο πρώτο λεπτό έπειτα από προσπάθεια του Καρλίτος, ωστόσο η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Στο 3′ και πάλι ο Ισπανός απείλησε την εστία του Αστέρα, ωστόσο το δυνατό φάουλ που εκτέλεσε ο έμπειρος επιθετικός σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γραμματικάκη!

Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν ακόμα μια ευκαιρία, καθώς το σουτ του Νούνιες κατέληξε άουτ.

Πρώτη ευκαιρία για τον Αστέρα και 0-1

Στην παρθενική τους παρουσία στα καρέ της Λαμίας, οι Αρκάδες ευτύχησαν να προηγηθούν. Στο 11′ o Καλτσάς άνοιξε το σκορ, με τον Μπαρτόλο να κάνει την επέλαση από τα αριστερά και να βγάζει στον Έλληνα μεσοεπιθετικό που σκόραρε προ κενής εστίας.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου στο 16′, όταν ο Αλάγκμπε έκανε δυνατό σουτ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Κοσέλεφ. Στο 26′ οι Αρκάδες έχασαν ακόμα μία ευκαιρία, καθώς η κεφαλιά Μιριτέλο πέρασε άουτ.

«Φύλακας άγγελος» ο Κοσέλεφ – Με δέκα οι Αρκάδες

Στο 32′ ο Κοσέλεφ έκανε την επέμβαση του αγώνα, καθώς αρχικά σταμάτησε την κεφαλιά του Καλτσά και εν συνεχεία το δυνατό σουτ του Έλληνα επιθετικού, κρατώντας το 1-0.

Οι Αρκάδες έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 36′, όταν Γκαρσία αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μετά από αυτή την εξέλιξη ο Μίλαν Ράσταβατς αναγκάστηκε να… θυσιάσει τον Κρέσπι και να περάσει στη θέση του τον Άλβαρες, προκειμένου να έχει και πάλι τετράδα στην άμυνα.

Με υπογραφή Καρλίτος η ανατροπή

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με το πόδι στο γκάζι και δημιούργησαν την πρώτη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Τζανδάρης σούταρε, ωστόσο ο Γραμματικάκης μάζεψε εύκολα την μπάλα.

Στο 68′ ο Καρλίτος πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα και ισοφάρισε σε 1-1 για τη Λαμία. Ο Ισπανός επιθετικός εξαπέλυσε «κεραυνό» λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να πηγαίνει στο δεξί… παραθυράκι της εστίας του Γραμματικάκη.

Ρεσιτάλ… πέναλτι

Ο Σίντκλεϊ στο 76′ ανέτρεψε τον Καλτσά εντός περιοχής. Ο Μιριτέλο ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ο Κοσέλεφ απέκρουσε με τα πόδια και κράτησε το 1-1 για τη Λαμία.

Στο 79′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν κι εκείνοι με τη σειρά τους πέναλτι για μαρκάρισμα του Καστάνο στον Καρλίτος. Ο Ισπανός πήρε θέση απέναντι από τον Γραμματικάκη, με τον έμπειρο επιθετικό να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να δίνει προβάδισμα-νίκης στη Λαμία.

Στο 90’+3′ ο Τόσιτς σκόραρε, αλλά ήταν εκτεθειμένος και το τέρμα δε μέτρησε, ενώ στον εναπομείναντα χρόνο οι Αρκάδες επιχειρούσαν να απειλήσουν με βαθιές μπαλιές. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έκανε καθοριστικό βήμα για συμμετοχή στα play off.

Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 2-1

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ (46′ Σίντκλεϊ), Νταβίντ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Νούνιες, Τζανδάρης, Στάνκο (46′ Σλίβκα), Τσιλούλης (83′ Κορνέζος), Μαρτίνεθ (57′ Τόσιτς), Καρλίτος (83′ Μάλτσι).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Γκαρσία, Χουχούμης (82′ Μάντζης), Αλάγκμπε (82′ Γκος), Γιαμπλόνσκι (67′ Βαλιέντε), Μπαρτόλο (67′ Ζουγλής), Κρέσπι (39′ Άλβαρες), Καλτσάς, Μιριτέλο.