ΙΝΤΙΜΕ

Κηφισιά

Λαμία – Κηφισιά 4-1: Τεσσάρα και επιστροφή σε τροχιά play offs

20.01.24 | 19:25

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Λαμία την αναμέτρηση απέναντι στην Κηφισιά, καθώς επικράτησε με 4-1 και βρίσκεται εκ νέου κοντά στις θέσεις που οδηγούν στα play offs της Super League.

Προβάδισμα της Κηφισιάς – Απάντησε η Λαμία

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Νίλσεν προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό, όταν μετά από γέμισμα από τα αριστερά, ο Τεσέιρα στην προσπάθειά του για την κεφαλιά, έδωσε ύψος στην μπάλα και ο Λαντρ από κοντά σκόραρε. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση, στο 23’ μετά από εκτέλεση φάουλ, η άμυνα της Κηφισιάς έδιωξε εκτός περιοχής. Ο Σιμόν σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Πέιο, αλλάζοντας πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου. Το σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου συνέχισε να πιέζει για την ολική ανατροπή που ήρθε στο 38.’ Ο Ακούνια με κεφαλιά έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Μαρτίνεθ και εκείνος πλάσαρε για το 2-1. Αρχικά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ, όμως ο VAR έδειξε σέντρα. Λίγα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, με τον Μασούρα να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

«Καθάρισε» με Καρλίτος η Λαμία

Στο 56′ η Λαμία απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων, μετά από ασύλληπτη γκάφα στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο Πέιος εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή της ομάδας του, στρώνοντας στον Καρλίτος, ο οποίος πάτησε στο “κουτί” και πλάσαρε με το αριστερό για το 3-1.

Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 87′. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Μάλτσι έβαλε το πόδι του και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να διαμορφώσει το αποτέλεσμα.

Λαμία – Κηφισιά 4-1

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Αμαράλ, Τσιλούλης (90+1′ Τερεζίου), Τζανδάρης, Νούνιες (84′ Στάνκο), Μαρτίνεθ (70′ Τόσιτς), Ακούνια (70′ Σίντκλεϊ), Καρλίτος (84′ Μάλτσι)

Κηφισιά (Ντέιβιντ Νίλσεν): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας (46′ Σάντος), Γκόμπελιτς, Λαντρς, Μιλίτσεβιτς, Πέιος (61′ Σολόα), Ιπαλίμπο (81′ Ιλίεφ), Τεσέιρα, Τετέι, Μπιφούμα