Λαμία – Ολυμπιακός 1-5: Πέρασε… αέρα με Γιόβετιτς και Ελ Κααμπί

07.04.24 | 18:53

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο ματς με την Λαμία και κατάφερε να πάρει άνετη νίκη με 5-1 στη Φθιώτιδα, με τους Γιόβετιτς και Ελ Κααμπί να πιάνουν υψηλά στάνταρ απόδοσης και να «καθαρίζουν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα του Βόκολου, πέτυχαν πέντε τέρματα, ενώ αν δεν ήταν ο Κοσέλεφ θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλα γκολ.

Τα λάθη και τα δύο αυτογκόλ κόστισαν στη Λαμία, ενώ το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκε και ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί λίγο πριν το τέλος του ματς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά το ματς κόντρα στη Λαμία, με σκοπό να επιβάλλει το ρυθμό του και να βρει ένα γρήγορο γκολ. Στα πρώτα λεπτά, η δεξιά πλευρά των «ερυθρόλευκων» ήταν πιο ενεργή, με τους Ροντινέι και Μασούρα να σεντράρουν στην περιοχή, χωρίς όμως να καταφέρνουν να δημιουργήσουν ζητήματα στην άμυνα της Λαμίας.

Τελικά η επιμονή των Πειραιωτών έπιασε τόπο, με τον Μαρτίνς να βγαίνει από τα δεξιά στην πλάτη της άμυνας, να γυρίζει στην περιοχή για τον Γιόβετιτς, με τον Μαυροβούνιο με ωραία προσποίηση να αποφεύγει τον παίκτη του και με δυνατό σουτ στον ουρανό της εστίας του Κοσέλεφ να δίνει προβάδισμα στο 21ό λεπτό.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο 25′ κέρδισαν πέναλτι, μετά από μαρκάρισμα του Τσιλούλη στον Γιόβετιτς. Ο Ελ Κααμπί ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Μαροκινό να σκοράρει και να κάνει το 2-0 στο 26′.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε, με τον Ολυμπιακό να μην αντιμετωπίζει προβλήματα και την Λαμία να μην καταφέρνει να αναπτυχθεί και να απειλήσει. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι Πειραιώτες βρήκαν και τρίτο γκολ, με τον Γιόβετιτς να κάνει την σέντρα για τον Ελ Κααμπί, με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο άθελά του να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για το 3-0 του Ολυμπιακού.

«Πεντάρα» με δεύτερο αυτογκόλ και Ελ Αραμπί

Στο δεύτερο μέρος οι δύο προπονητές προχώρησαν από νωρίς σε αλλαγές, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει και πάλι δυνατά και να χάνει καλή στιγμή με τον Ελ Κααμπί. Στο 50ό λεπτό, η Λαμία έχασε την μεγαλύτερη στιγμή της, με το σουτ του Λέικ από ευνοϊκή θέση να περνά ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Τζολάκη.

Στο 54′ ο Έσε βρήκε τον Ζέλσον Μαρτίνς που έκανε από πλάγια θέση το σουτ, με τον Κοσέλεφ να αποκρούει. Στο 63′ ο Ζέλσον σπατάλησε νέα μοναδική ευκαιρία, με τον Κοσέλεφ να λέει «όχι» σε τετ-α-τετ.

Στο 81′, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν και τέταρτο γκολ, όταν από τη σέντρα του Έσε από τα δεξιά, ο Κορνέζος στην προσπάθεια να διώξει πέτυχε ένα απίστευτο αυτογκόλ για το 4-0. Ο Ολυμπιακός όμως δεν έμεινε εκεί και σκόραρε και πέμπτο γκολ, με τον Ελ Αραμπί να νικά τον Κοσέλεφ.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Λαμία, ήταν να μειώσει στο σκορ με τον Λέικ στο 88′.

Λαμία – Ολυμπιακός 1-5

Λαμία: Κοσέλεφ, Σιμόν(65′ Βασιλαντωνόπουλος), Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ, Νούνιες, Στάνκο(46′ Τζανδάρης), Τόσιο, Τσιλούλης(65′ Τόσιτς), Μαρτίνεθ(76′ Κοντονίκος), Σλίβκα(46′ Μάλτσι)

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ροντινέι(46′ Κίνι), Ρέτσος(59′ Βέζο), Άμπι, Ρίτσαρντς, Έσε, Όρτα(71′ Ιμπόρα), Μασούρας, Μαρτίνς(71′ Καμπράλ), Γιόβετιτς, Ελ Κααμπί(58′ Ελ Αραμπί)