Λαμία - ΠΑΟΚ Τάισον Super League Φωτογραφία: Intime

Λαμία – ΠΑΟΚ 0-2: Ανέβηκε στο «ρετιρέ» με υπογραφή Τάισον

03.03.24 | 21:31

Ο καταιγιστικός ΠΑΟΚ του δευτέρου ημιρόνου πέρασε από τη Λαμία με 2-0 και ανέβηκε στη κορυφή της Super League, μετά την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Με αυτή τη νίκη και εκμεταλλευόμενος την απώλεια βαθμών της ΑΕΚ, ο «δικέφαλος» του Βορρά βρίσκεται πλέον πρώτος, στο +1 από την ΑΕΚ και μπαίνει με πλεονέκτημα στα playoffs.

O ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με τον Τάισον, μετά από πλήθος χαμένων ευκαιριών στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και το τελικό σκορ έγραψε ο Μπάμπα στο φινάλε. Πλέον οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για τα playoffs όπου και θα συναντηθούν ξανά.

Δυνατό ξεκίνημα για τον «δικέφαλο» του Βορρά

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με την Λαμία να αντέχει την πίεση του ΠΑΟΚ και τις δύο ομάδες να έχουν από μία αναγκαστική αλλαγή.

Ο Μεϊτέ στο 12’ απείλησε με αξιώσεις την εστία του Κοσέλεφ, με σουτ από το όριο της περιοχής, που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς, ανάγκασε τον Κοσέλεφ να δείξει τα αντανακλαστικά του, με απευθείας χτύπημα φάουλ.

Η Λαμία δημιούργησε την πρώτη της καλή φάση στο 17ο λεπτό, με τον Νούνιες να σουτάρει δυνατά εκτός περιοχής και τον Κοτάρσκι να πέφτει και να απομακρύνει.

Ο ΠΑΟΚ είχε ένα καλό τρίλεπτο μετά το 22’, όταν απείλησε αρχικά με τον Κωνσταντέλια με σουτ εκτός περιοχής, ενώ στο 25’ ο Σαμάτα δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και με τον Κοσέλεφ εξουδετερωμένο, να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς άλλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τον ρυθμό να χαλάει εξαιτίας των αναγκαστικών αλλαγών του Σαμάτα για τον «δικέφαλο» του Βορρά και του Μαρτίνες για τους γηπεδούχους.

Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κοσέλεφ να κρατά το μηδέν σε δύο φάσεις, αρχικά απέναντι στον Μεϊτέ στο 51′ και στον Τάισον στο 54′. Ο «δικέφαλος» του Βορρά συνέχισε να πιέζει δυναμικά , με τα σουτ των Μπράντον Τόμας και Κωνσταντέλια να περνούν άουτ.

Οι «ασπρόμαυροι» μετά το πλήθος χαμένων ευκαιριών κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Τάισον. Ο Βραζιλιάνος στο 71′ πήρε την μπάλα εκτός περιοχής και παρά το γεγονός πως είχε πολλούς παίκτες της Λαμίας μπροστά του, βρήκε χώρο και με υπέροχο συρτό σουτ, πέρασε την μπάλα από τους αμυντικούς και νίκησε τον Κοσέλεφ, που δεν μπόρεσε να αποσοβίσει την παραβίαση της εστίας του.

«Σφράγισε» το διπλό με γκολ στο φινάλε

Στα επόμενα λεπτά η Λαμία προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, δίχως να απειλεί με αξιώσεις την εστία του Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο γκολ, με τον μεγάλο άτυχο των προηγούμενων ημερών, αφού στο 90+2′ ο Ράχμαν Μπάμπα πήρε ωραία πάσα από τον Τόμας και έκανε το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Λαμία – ΠΑΟΚ 0-2

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Koσέλεφ, Αμαράλ (81’ Κοντονίκος), Τζανετόπουλος (81’ Βασιλαντωνόπουλος), Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Νούνιες, Στάνκο, Μαρτίνες (29’ Τζανδάρης), Τσιλούλης, Μάλτσι (60’ Τσούκαλος), Σλίβκα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου):Koτάρσκι, Γιόνι (75’ Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (85’ Τσιγγάρας), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς (74’ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Κωνσταντέλιας (84’ Μουργκ), Σαμάτα (36’ Τόμας).