Εύκολο νίκη των Βοιωτών απέναντι στο Δικέφαλο του Βορρά Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ B’ 3-1: Με… σπασμένα φρένα οι Βοιωτοί

04.03.24 | 16:56

O Λεβαδειακός δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στον ΠΑΟΚ Β’, καθώς επικράτησε με 3-1 στη προτελευταία «στροφή» της κανονικής διάρκειας για τον Α’ Όμιλο της Super League 2.

Η ομάδα της Βοιωτίας μπήκε δυναμικά στο γήπεδο, με την πρώτη φάση να δημιουργείται μόλις στο 4′. Ο Ντεντάκης έκανε ένα γύρισμα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του Νταγκό έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

«Καθάρισε» από το πρώτο μέρος ο Λεβαδειακός

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στο γήπεδο. Στο 25ο λεπτό ο Λεβαδειακός βρήκε το γκολ, ύστερα από μια στημένη μπάλα από τα αριστερά. Ο Ρομό κατάφερε και πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Νταγκό να νικά από κοντά τον Μπαλωμένο.

Ο Σαποβάλοφ στο 35′ έκλεψε ψηλά την μπάλα και προσπάθησε να κάνει το σουτ περίπου από το ημικύκλιο της περιοχής, με τον Γκροφ να κάνει μία δύσκολη επέμβαση.

Οι Βοιωτοί πίεσαν την αντίπαλη περιοχή τα τελευταία λεπτά του πρώτου μισού, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, το οποίο βρήκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Γιαννιώτας με ατομική ενέργεια από τα δεξιά, σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Ρομό έπιασε μία δυνατή κεφαλιά για το 2-0.

Με… πατημένο το γκάζι

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να έχουν το… πόδι πατημένο στο γκάζι. Στο 67′ βρέθηκε ο Κωστή βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής του ΠΑΟΚ Β’ και με δυνατό πλασέ έκανε το 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν στις πολλές φάσεις των γηπεδούχων και βρήκαν την ισοφάριση σε ωραία αντεπίθεση. Ο Σπυράκος γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή και με διπλή προσπάθεια ο Πανίδης μείωσε σε 3-1. Οι θεσσαλονικείς μάλιστα έμειναν στις καθυστερήσεις με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σελιμάι.

Λεβαδειακός- ΠΑΟΚ Β’ 3-1

Λεβαδειακός (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκροφ, Ντεντάκης (59′ Τσάπρας), Βήχος, Νταγκό (59′ Κωστή), Μπελμόντε, Ρομό, Νίκας, Πίρινεν, Γιαννιώτας, Γκουστάβο (74′ Χάμοντ), Λιάγκας.

ΠΑΟΚ Β ‘(Αλέξης Αλεξιάδης): Μπαλωμένος, Κιτσάκης, Σελιμάι, Μανωλούδης, Γιαξής, Παντεκίδης, Τσίκος (72′ Ρούμιατσεφ), Νινούα (72′ Καστίδης), Κουαλιάτα (72′ Σπυράκος), Σαποβάλοφ (68′ Πανίδης), Κανίς