εμπαπε παρι σεν ζερμέν Φωτογραφία: facebook - PSG - Paris Saint-Germain

Γαλλία

Ligue 1: Νίκη-τίτλου στη Μασσαλία η Παρί Σεν Ζερμέν

01.04.24 | 08:54

Παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 40ο λεπτό (αποβλήθηκε ο Μπεράλντο), η Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε να «αποδράσει» με νίκη-τίτλου από το «Βελοντρόμ».

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε επιβλήθηκε με 2-0 της Μαρσέιγ στο τελευταίο ματς της 27ης αγωνιστικής της Ligue 1 και 7 αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν, αποσπάστηκε με +12 βαθμούς από την 2η του πίνακα, Μπρεστ.

Να σημειωθεί ότι στο 58′ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Βερετού, αλλά μετά τη χρήση του VAR το γκολ δεν μέτρησε (διαπιστώθηκε ότι υπήρξε οφσάιντ). Τα πάντα τελείωσαν στο 85′ με το δεύτερο γκολ των πρωτευουσιάνων, που προήλθε από τη συνεργασία των Ασένσιο (ασίστ) και Ράμος (σκόρερ), οι οποίοι είχαν περάσει αλλαγή στο ίδιο λεπτό στο β’ ημίχρονο (64′).

Με δύο γκολ στο διάστημα 71′-73′ η Στρασμπούρ νίκησε 2-0 τη Ρεν και πήρε νέα βαθιά βαθμολογική ανάσα. Από την άλλη, η ομάδα της Βρετάνης παρέμεινε στην 8η θέση και βλέπει τις ελπίδες για να ξαναπαίξει στην Ευρώπη και τη νέα σεζόν να μειώνονται αισθητά.

Ligue 1: Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

• Λιλ-Λανς 2-1