Παρακολουθήστε ζωντανά στο monobala.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης

Ολυμπιακός

Live: Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός 0-1 ΤΕΛΙΚΟ

22.02.24 | 20:54

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της Φερεντσβάρος στη Βουδαπέστη και με συνολικό σκορ 2-0, περνάει στους «16» του Conference League!

Τέλος, Φερεντσβάρος-Ολυμπιακός 0-1

90+4′ Σουτ του Μασούρα, η μπάλα άουτ.

90+3′ Μπλόκαρε ο Πασχαλάκης μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του, έβαλε την κόντρα ο Ρέτσος στο σουτ που έγινε.

90+2′ Πολύ ψηλά άουτ το σουτ του Κατόνα.

90+1′ Ευκαιρία για την Φερεντσβάρος, ο Ορτέγα μπλόκαρε πριν εκτελέσει ο αντίπαλος επιθετικός.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90′ Ο Καρβάλιο στη θέση του Τσικίνιο

89′ Κεφαλιά του Μαέ, η πάλα ψηλά άουτ.

88′ Φάουλ για τους Ούγγρους τώρα από τα αριστερά.

86′ Κατόνα αντί Μαρκίνιος.

Ο Μαροκινός φορ ισοφάρισε το ρεκορ του συμπατριώτη του

83′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ωραίο συρτό σουτ Γιόβετιτς από τα δεξιά, έδιωξε σε κόρνερ ο Ντίμπους.

Ο Γιόβετιτς στη θέση του Ελ Κααμπί

Δεν έχουμε πολλες φάσεις στο δεύτερο μέρος αλλά υπάρχει αρκετή ένταση στο παιχνίδι.

75′  Κεφαλιά ο Βάργκα, δεν ανησύχησε ο Πασχαλάκης

74′  Μασούρας στη θέση του Φορτούνη και Ιμπόρα αντί του Όρτα

71′  Κόρνερ για τον Ολυμπιακό σουτ ο Όρτα, άουτ η μπάλα

68′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε έκανε την σέντρα με ραμπόνα, η μπάλα πήρε φάλτσα, ο Ντιμπούζ έδιωξε σε κόρνερ.

67′ Διπλή αλλαγή για τη Φερεντσβάρος Ραμίρες αντί Τσίβιτς και Μπεν Ρομντάν αντί Ζακάριασεν.

63΄ Κόρνερ για τη Φερεντσβάρος, δεν πήρε καλή κεφαλιά ο Σισέ, χάλασε τη φάση του Μαε που ερχόταν από πίσω

59′ Κόρνερ για τη Φερεντσβάρος το πρώτο για τους Ούγγρους απόψε απομακρύνθηκε η μπάλα.

54′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό μετά από προσπάθεια του Ελ Κααμπί.

53′ Κακό σουτ του Φορτούνη, η μπάλα στον Ντιμπούζ.

49′ Φώναξαν οι Ούγγροι για πέναλτι, ο Τουρπέν είπε πως δεν υπάρχει καμία παράβαση

46′ Μακρέκις αντί Γουίνγκο και Πέσιτς αντί Κόντρο.

Έκανε δύο αλλαγές η Φερεντσβάρος

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Στον αγωνιστικό χώρο ξανά οι δύο ομάδες

Δείτε το «ερυθρόλευκο» γκολ προήλθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι

Οι Πειραιώτες είναι ανώτεροι και με 2-0 συνολικό σκορ κρατούν στα χέρια τους την πρόκριση στους 16.

Ο Ολυμπιακός προηγείται με 1-0 της Φερεντσβάρος χάρη στο γκολ του Ελ Κααμπί με πέναλτι.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις στο πρώτο μέρος.

Ο Ελ Κααμπί σκοράρει και κάνει το 1-0.

45′  ΓΚΟΟΟΛ Ο Ολυμπιακός

43′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό

Πάει να δει στο VAR αν είναι πέναλτι η φάση του Ελ Καμπί με τον Μάε.

43′ Έχει δοθεί φάουλ στα αριστερά για τον Ολυμπιακό, ενώ στη συνέχεια η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού.

Τραγικό λάθος στην ουγγρική άμυνα, ο Ποντένσε κατέβασε την μπάλα απέναντι στον τερματοφύλακα αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

39′ Απίστευτη ευκαιρία ξανά ο Ολυμπιακός.

38′ Τεράστια ευκαιρία του Ολυμπιακού. Τρομερή πάσα του Όρτα, ο Φορτούνης βγήκε σε θέση βολής αλλά η μπάλα πήγε δίπλα από την εστία!

37′ Προσπάθησε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού από πολύ μακριά ο Κόντρο αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

34′ Ζακαρίασεν σουτ έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα

30′ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, άστοχη η κεφαλιά του Ελ Κααμπί μετά από σέντρα Φορτούνη από τα δεξιά.

27′ Μπλόκαρε άνετα ο Πασχαλάκης μετά τη μακρινή μπαλιά του Τσίβιτς.

25′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό μετά από κεφαλιά Ελ Κααμπί που κόντραρε. Εξαιρετική μπαλιά με το εξωτερικό από τον Ποντένσε.

20′ Μακρινό σουτ του Όρτα, άουτ η μπάλα.

18′ Και νέο κόρνερ για τους Πειραιώτες που έχουν ανέβει.

17′  Νέο κόρνερ για τον Ολυμπιακό ωραία ενέργεια ο Ποντένσε, σουτ ο Έσε στα σώματα η μπάλα

15′ Νέο σουτ ο Όρτα, κόντραρε η μπάλα και κόρνερ μάζεψε ο Ντίμπους.

12′  Πάτησε περιοχή ο Μαρκίνιο, κόπηκε από τον Ρέτσο

10′ Κακή μπαλιά Φορτούνη από τα δεξιά, καθάρισαν εύκολα οι Ούγγροι.

Ισορροπημένος αγώνας μέχρι στιγμής η Φερεντσβάρος κυκλοφορεί την μπάλα.

Έδιωξε η άμυνα του Ολυμπιακού

3′ Λάθος του Φορτούνη και φάουλ από τον ίδιο σε καλό σημείο.

Σέντρα στην αναμέτρηση

Κατάμεστη η Groupama Arena, με τους Ούγγρους να κάνουν λόγο εδώ και μέρες για την κόλαση που θέλουν να δημιουργήσουν.

Κορεό από τους οπαδούς της Φερεντσβάρος

Δέκα λεπτά απομένουν για την έναρξη του αγώνα

Επιστρέφουν στα αποδυτήρια οι ποδοσφαιριστές με το γήπεδο να είναι σχεδόν γεμάτο.

Σε περίπτωση πρόκρισης του Ολυμπιακού σήμερα, θα συμμετάσχει στη αυριανή κλήρωση για τους 16 του Conference League στις 14:00.

Βγήκαν για προθέρμανση οι τερματοφύλακες της Φερεντσβάρος και του Ολυμπιακού.

Να υπενθυμίσουμε πως υπάρχει sold out εδώ και καιρό για την σημερίνη αναμέτρηση στο γήπεδο της Φερεντσβάρος.

Στον πάγκο: Α. Βάργκα, Μπέσιτς, Ρομντάνε, Μπότκα, Αμπένα, Μακρέτσκις, Ανέμπα, Κατόνα, Τότ, Πέσις, Λίστες, Ραμίρες.

Δείτε την ενδεκάδα της Φερεντσβάρος

Δείτε το δυναμικό παρών του κόσμου του Ολυμπιακού στην Ουγγαρία

Υπενθυμίζεται ότι εκτός λίστας είναι οι Ναβάρο, Μπιανκόν, Ζ. Μαρτίνς (τραυματίας), Βέζο, Καμπράλ, Άμπι και Μπρίνιτς.

Στον πάγκο οι Τζολάκης, Παπαδούδης, Ιμπόρα, Ελ Αραμπί, Αλεξανδρόπουλος, Κίνι, Μασούρας, Καρβάλιο, Γιόβετιτς, Ρίτσαρντς, Ντόη.

Δείτε την ενδεκάδα του Ολυμπιακού

Οπότε σε περίπτωση νίκης των γηπεδούχων με ένα γκολ διαφορά, η αναμέτρηση θα οδηγηθεί σε ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί θα λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν προίκα το υπέρ τους 1-0 του «Γ. Καραϊσκάκης» με το γκολ του Ελ Κααμπί, ενώ υπενθυμίζεται ότι δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Βοηθοί του θα είναι οι συμπατριώτες του Νικολάς Ντανός, Ερβάν Φινζέν, 4ος ο Ρούντι Μπουκέ και στο VAR οι Ζερόμ Μπρισάρ, Γουίλι Ντελαζό.

Την σημερινή αναμέτρηση θα διευθύνει Κλερμέν Τουρπέν από την κατηγορία Elite της ευρωπαϊκής ομοσπονδίας

Νωρίτερα είχε ρίξει αρκετή βροχή αλλά αυτή την ώρα έχει σταματήσει.

Ο θερμοκρασία αυτή τη στιγμή στην Βουδαπέστη είναι στους 12°C  με αρκετή υγρασία 58%.

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της δεύτερης αναμέτρησης ανάμεσα στον Φερεντσβάρος και Ολυμπιακό (Cosmote Sports 2) την για τα play offs του Europa Conference League.