O Καλτσάς ανοίγει το σκορ στη Λαμία Φωτογραφία: Intime

LIVE: Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 2-1 (Τελικό)

11.02.24 | 18:50

Καλό σας βράδυ.

Η Λαμία εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από την αποβολή του Γκαρσία στο 37′ και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρλίτος, που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, έκανε σπουδαία ανατροπή και αύξησε τη διαφορά της από τον Αστέρα στους 4 βαθμούς, στη μάχη των δύο ομάδων για την κατάληψη της 6ης θέσης.

Τέλος του παιχνιδιού

90+4′ Λιγότερα από δύο λεπτά για το σφύριγμα της λήξης με την Λαμία να κρατά το προβάδισμα.

90+2′ Το φάουλ εκτελείται με τον Καλτσά να παίρνει την κεφαλιά που καταλήγει άουτ.

90+1′ Φάουλ για τον Αστέρα με μαρκάρισμα του Παπαδόπουλου που τιμωρείται με κίτρινη κάρτα στον Ζουγλή.

90′ Έξι λεπτά καθυστερήσεων στο παιχνίδι.

88′ Ο Αστέρας των 10 παικτών προσπαθεί με γεμίσματα να φτάσει στην ισοφάριση.

83′ Αποθέωση για τον Καρλίτος τη στιγμή που βγήκε αλλαγή, με τον Μάλτσι να παίρνει τη θέση του.

Ανατροπή για τη Λαμία με δεύτερο προσωπικό γκολ του Καρλίτος που εκτελεί από την λευκή βούλα. 2-1 το σκορ στο ΔΑΚ Λαμίας.

81′ Γκοοοολ για τη Λαμία.

Ο Καρλίτος κερδίζει πέναλτι από μαρκάρισμα του Καστάνιο.

79′ Πέναλτι για τη Λαμία.

Ο επιθετικός των Αρκάδων εκτέλεσε με δύναμη στο κέντρο της εστίας, με τον Κοσέλεφ να αποκρούει με τα πόδια.

78′ Ο Κοσέλεφ έπιασε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μιριτέλο.

78′ Ο Μιριτέλο θα εκτελέσει το πέναλτι.

Κίτρινη κάρτα στον Σίντκλεϊ για μαρκάρισμα εντός περιοχής στον Καλτσά.

76′ Πέναλτι για τον Αστέρα Τρίπολης.

72′ Ο Αστέρας ψάχνει αντίδραση μετά το γκολ ισοφάρισης που δέχθηκε, με τον Ζουγλή να κάνει ωραία ατομική ενέργεια, όμως το συρτό σουτ που επιχείρησε κατέληξε εύκολα στα χέρια του Κοσέλεφ.

Ο Ισπανός υποδέχθηκε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, κοντρόλαρε υπέροχα και έστειλε τη μπάλα συστημένη στο δεξί παραθυράκι του Γραμματικάκη.

68′ Γκοοοολ για τη Λαμία. Ο Καρλίτος ισοφαρίζει με εκπληκτικό γκολ σε 1-1.

61′ Ωραία ατομική ενέργεια του Μπαρτόλο κόντρα σε ολόκληρη την άμυνα της Λαμίας που κόβεται τελευταία στιγμή πριν εκτελέσει.

55′ Επιθετικό φάουλ στη συνέχεια της φάσης και κατοχή γαι τον Αστέρα.

55′ Φάουλ σε καλή θέση για τη Λαμία, με τον Καρλίτος στην εκτέλεση.

52′ Γύρισμα του Καρλίτος από τα αριστερά πάνω στον τερματοφύλακα του Αστέρα.

49′ Μετά την εκτέλεση του φάουλ η μπάλα κατέληξε στον Τσανδάρη που σούταρε πέφτοντας, με τον Γραμματικάκη να μπλοκάρει άνετα.

48′ Φάουλ για τη Λαμία μετά από μαρκάρισμα του Αλάγκμπε στον Τσανδάρη.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Αλλαγές για τη Λαμία με τον Σλίβκα να περνά στο παιχνίδι στη θέση του Στάνκο και τον Σίντκλεϊ στη θέση του Αμαράλ.

Όλα είναι έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Αστέρας Τρίπολης προηγείται με 1-0 της Λαμίας στο ημίχρονο της αναμέτρησης στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας.

Τέλος ημιχρόνου

45′ Τρία λεπτά καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.

43′ Φάουλ για την Λαμία από δεξιά με τον Καρλίτος στην εκτέλεση.

40′ Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης με τον Άλβαρες να περνά στη θέση του Κρεσπί.

Ο Μίλαν Ράσταβατς ετοιμάζεται να περάσει στο παιχνίδι τον Άλβαρες για να καλύψει την θέση του Γκαρσία.

Με δέκα παίκτες θα συνεχίσουν την αναμέτρηση οι Αρκάδες μετά την αποβολή του Ισπανού.

36′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Γκαρσία.

Ο επιθετικός του Αστέρα απείλησε αρχικά με κεφαλιά και στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ με τον τερματοφύλακα της Λαμίας να διώχνει εκπληκτικά σε κόρνερ, ενώ ήταν πεσμένος στο χορτάρι.

32′ Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Κοσέλεφ σταμάτησε σε δύο φάσεις τον Νίκο Καλτσά στερώντας του το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

26′ Ο Καλτσάς εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά με τον Μιριτέλο να παίρνει την κεφαλιά που κατέληξε άουτ.

24′ Ο Καρλίτος σηκώνει υπέροχα την μπάλα μέσα στην περιοχή για τον Νούνιεζ που έκανε την κάθετη κίνηση, όμως ο Ζουκάνοβιτς πρόλαβε να απομακρύνει σε κόρνερ.

16′ Υπέροχο σουτ του Αλάγκμπε από το όριο της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

14′ Κίτρινη κάρτα στον Ρούμπεν Γκαρθία.

Ο Μπαρτόλο μπήκε ωραία από αριστερά μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων και γύρισε για τον Καλτσά που δεν δυσκολεύτηκε με ένα δεξί πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή, να στείλει την μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Κοσέλεφ.

12′ Γκοοοολ για τον Αστέρα Τρίπολης με τον Νίκο Καλτσά. 0-1

10′ Καλή στιγμή για τη Λαμία με τον Νούνιεζ να εκτελεί μετά από εκτέλεση κόρνερ με τη μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

6′ Η Λαμία έχει μπει πολύ δυνατά στο ματς και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρίες για να βρεθεί μπροστά στο σκορ.

3′ Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ανοίξουν το σκορ, με τον Καρλίτος να εκτελεί απευθείας στο οριζόντιο δοκάρι του Γραμματικάκη.

3′ Φάουλ για τη Λαμία με τον Καρλίτος.

Η Λαμία πραγματοποίησε την σέντρα της αναμέτρησης.

Έναρξη του αγώνα

Όλα είναι έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης που θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την είσοδο στα playoffs του πρωταθλήματος.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο κύριος Πέτρος Τσαγκαράκης, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο κύριος Ζαμπάλας.

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους είναι οι Χατζηεμμανουήλ, Κορνέζος, Τσούκαλος, Λέικ, Μάλτσι, Φερέιρα, Σλίβκα, Βασιλαντωνόπουλος, Τόσιτς.

Στον πάγκο για τους Αρκάδες είναι οι Τσιφτσής, Χριστόπουλος, Άλβαρες, Γκος, Σουρλής, Βαλιέντε, Ζουγλής, Σίτο, Μάντζης.

Ο Αστέρας Τρίπολης θα ξεκινήσει την αναμέτρηση με τους Γραμματικάκη, Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Γκαρσία, Χουχούμη, Αλάγκμπε, Γιαμπλόνσκι, Μπαρτόλο, Κρέσπι, Καλτσά και  Μιριτέλο.

Η Λαμία θα παραταχθεί με τους Κοσέλεφ, Αμαράλ, Νταβίντ, Τζανετόπουλο, Παπαδόπουλο, Νούνιεζ, Τζανδάρη, Στάνκο, Τσιλούλη, Μαρτίνεθ και Καρλίτος.

Δείτε τα καλύτερα στιγμυότυπα από το παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Λαμία είχε πάρει το διπλό στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας με 1-0 χάρη σε γκολ του Τσιλούλη στο 880 λεπτό.

Οι δύο ομάδες διεκδικούν την είσοδο στα playoffs της Super League, με τη Λαμία να έχει συγκεντρώσει 30 βαθμούς μετά από 21 αγωνιστικές, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης έχει 29 βαθμούς. Την προηγούμενη αγωνιστική η Λαμία πέτυχε σπουδαίο διπλό στα Ιωάννινα επί του ΠΑΣ με 4-1, ενώ ο Αστέρας γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 4-2 από την ΑΕΚ.

Στη πρωτεύουσα της Φθιώτιδας υπάρχει αυξημένη συννεφιά, με τη θερμοκρασία να κυμαίνεται στους 18 βαθμούς Κελσίου.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στη Λαμία και τον Αστέρα Τρίπολης για την 22η αγωνιστική της Super League.