UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός 1-6: Θρυλική πρόκριση με εμφάνιση βγαλμένη από όνειρο

15.03.24 | 00:38

Άπαντες μπορεί να είχαν ξεγράψει τον Ολυμπιακό, όμως οι παίκτες του Μεντιλίμπαρ δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με εμφάνιση βγαλμένη από όνειρο επικράτησαν με 6-1 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Europa Conference League. Οι «ερυθρόλευκοι» θα βρεθούν σε προημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά το 1998/99 που είχε αντιμετωπίσει την Γιουβέντους για το Champions League.

Μετά τον ΠΑΟΚ ακόμη μία ελληνική ομάδα πανηγύρισε μία επική πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης. Πλέον οι δύο εκπρόσωποι της Ελλάδας περιμένουν με ανυπομονησία την κλήρωσης της Παρασκευής (15/3) για να μάθουν τους επόμενους αντιπάλους τους.

Τη μισή ντουζίνα γκολ για τους «ερυθρόλευκους» πέτυχαν οι Ποντένσε (10′), Φορτούνης (36′), Ελ Κααμπί (45’+3′, 65′), Γιόβετις (93′) και Ελ Αραμπί (103′). Για τους Ισραηλινούς είχε μειώσε σε 3-1 με πέναλτι στο 57′ ο Ζαχάβι.

Οδηγός ο Πορτογάλος «μάγος»

Οι Πειραιώτες με οδηγό τον Φορτούνη ξεκίνησαν να απειλούν από τα πρώτα λεπτά τους γηπεδούχους, με τις δύο προσπάθειες του Όρτα να μην βρίσκουν στόχο.

Στα δίχτυα όμως κατέληξε το σουτ του Ποντένσε στο 10’. Ο Πορτογάλος παρότι βρέθηκε εκτός ισορροπίας σούταρε δυνατά και με τη βοήθεια του δοκαριού, έκανε το 1-0.

Στο 25’ οι Πειραιώτες έφτασαν μία «ανάσα» από το δεύτερο τέρμα, όμως ο Ελ Κααμπί σπατάλησε δύο εξαιρετικές στιγμές. Οι Ισραηλινοί είχαν αρκεστεί σε δευτερεύοντα ρόλο και έβλεπαν τους φιλοξενούμενους να κάνουν ότι θέλουν μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 36’ τα πράγματα άλλαξαν εντελώς, ο Ποντένσε έκλεψε την μπάλα, έβγαλε εντυπωσιακή μπαλιά στον Φορτούνη, εκείνος έφυγε στην αντεπίθεση και πλάσαρε τον αντίπαλο πορτιέρε για το 2-0.

Η Μακάμπι δεν μπορούσε να περάσει ούτε το κέντρο, με τους παίκτες του Μεντιλιμπάρ να κάνουν ένα από τα καλύτερα ημίχρονα σε ευρωπαϊκή αναμέτρηση. Σαν κερασάκι στην τούρτα ήρθε και το τρίτο γκολ. Ο Ποντένσε έκανε εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ελ Καμπί από κοντά έκανε το 3-0.

Ξεκίνημα με το αριστερό

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, καθώς στο 57’ ο Ρέτσος ανέτρεψε τον Κανισόφσκι και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο Ζάχαβι ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 3-1. Ο Ισραηλινός επιθετικός επιχείρησε να σκοράρει εκ νέου στο 63’, όμως ο Τζολάκης του είπε «όχι».

Τι έβαλε ο Ελ Κααμπί

Στο 65’ ο Ελ Κααμπί πέτυχε ένα από τα καλύτερα γκολ της φετινής σεζόν και άφησε άπαντες με το στόμα ανοιχτό. Ο Ορτέγα έκανε τη σέντρα και ο Μαροκινός με ένα απίστευτο γυριστό σουτ έκανε το 4-1 και έφερε ξανά τις δύο ομάδες στην ισοπαλία.

Ο Ποντένσε, που είχε σιγήσει στο δεύτερο μέρος, σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία. Στα τελευταία λεπτά οι Ισραηλινοί κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και επιχείρησαν να γίνουν πιο απειλητικοί, όμως οι σέντρες τους δεν είχαν αποτέλεσμα.

Από την πλευρά του ο Μεντιλιμπάρ επέλεξε δύο επιθετικούς για τον εναπομείναντα χρόνο, με τους Ελ Αραμπί και Γιόβετις να αποτελούν την «αιχμή του δόρατος». Ο Μαυροβούνιος διεθνής σπατάλησε μία εξαιρετική στιγμή, όταν το πλασέ του πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Μίλησε η κλάση Γιόβετιτς – Ελ Αραμπί.

Με το δεξί ξεκίνησε η παράταση για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Γιόβετιτς στο 93′ σκόραρε για το 5-1. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα «κόλλησε» στο πρώτο δοκάρι και ο Μαυροβούνιος εκτέλεσε τον Μισπάτι. Μετά από το γκολ της πρόκρισης ο Μεντιλίμπαρ αποφάσισε να σφίξει περισσότερο.

Σε μία από τις αντεπιθέσεις των Πειραιωτών, ο Έσε βρήκε τον Μασούρα, εκείνος πέρασε τον τερματοφύλακα και έδωσε εξαιρετικά στον Ελ Αραμπί για το 6-1, που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης η κούραση των παικτών των δύο ομάδων ήταν εμφανής, όμως οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να απειλούν. Στο 109′, ο Γιόβετιτς πήρε την κεφαλιά και προσπάθησε να τη γυρίσει στην περιοχή αλλά χωρίς επιτυχία. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να σταματήσουν κάθε απόπειρα των αντιπάλων.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία επική νίκη και μαζί μία τεράστια πρόκριση.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός 1-6

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ρόμπι Κιν): Μισπάτι, Σαχάρ (91΄ Α. Κόεν), Ναχμίας, Σαμπορίτ, Ρεβίβο, Πέρετζ, Φαν Όβεριμ (74΄ Φαν Όβεριμ), Κανοχόφσκι, Νταβίντα, Μίλσον (14΄ Μπίτον, 108΄ Μποντόσο), Ζάχαβι (108΄ Κόεν)

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι (106΄ Κίνι), Τσικίνιο, Όρτα (82΄ Γιόβετιτς), Έσε, Φορτούνης (95΄ Μασούρας), Ποντένσε (103΄ Ιμπόρα), Ελ Κααμπί (88΄ Ελ Αραμπί)