Φωτογραφία: Eurokinissi

Superleague 2

Μακεδονικός – ΑΕΛ 3-2: Την «σκότωσε» στην τελευταία φάση

07.04.24 | 17:57

Ο Μακεδονικός υποδέχτηκε την ΑΕΛ για την 4η αγωνιστική των playoffs της Superleague 2 του Α’ ομίλου, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν από νωρίς προβάδισμα δύο γκολ, αλλά εν τέλει να μένουν με άδεια χέρια καθώς το ματς έληξε 3-2 στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, χάρη στο γκολ του Σιμόνι.

«Δώρο» του Μακεδονικού στον Λεβαδειακό, ο οποίος βρίσκεται στην κορυφή και στο +7 από την ΑΕΛ, με ένα ματς λιγότερο.

Γεμάτο το πρώτο μέρος

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΛ, καθώς μόλις στο 5′ ο Παπαγεωργίου με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Γουναρίδη για το 1-0.

Μετά από μόλις δέκα λεπτά, ο ίδιος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, «κλειδώνοντας» τη νίκη από πολύ νωρίς για την ομάδα της Λάρισας.

Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει ψάχνοντας και τρίτο γκολ, με τον Μακεδονικό να μην έχει καταφέρει να απειλήσει την εστία του Σουλούκου σχεδόν σε όλο το πρώτο μέρος.

Στο 42′, ωστόσο, ο Μακεδονικός κατάφερε να μειώσει, στην πρώτη του καλή ευκαιρία ουσιαστικά, με τον Χερίδη να κάνει το 1-2 λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

«Αυτοκτόνησε» στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε νωθρά και για τις δύο ομάδες, με λίγες φάσεις στα πρώτα λεπτά.

Στο 55′ ο Χερίδης με σουτ νίκησε τον Σουλούκο, για δεύτερη φορά στο σημερινό ματς, και έκανε το 2-2.

Οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη έψαξαν το γκολ που θα του έδινε ξανά το προβάδισμα και τη νίκη αλλά βρήκε απέναντι τον πολύ καλό Γουναρίδη, ο οποίος όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί για να σταματήσει τις φάσεις της ΑΕΛ.

Στην τελευταία φάση του ματς, ο Σουλούκους έκανε μια δύσκολη απόκρουση, με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι, αλλά ο Σιμόνι ήταν εκεί για να πάρει το ριμπάουντ και να διαμορφώσει το τελικό 3-2.

Μακεδονικός – ΑΕΛ 3-2

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς): Γουναρίδης, Γρομητσάρης, Χασάνογλου, Πέδρο Λούκας, Λυμπεράκης, Λεωνιδόπουλος, Παναγιωτούδης, Κουλούρης (56′ Μπουλάτοβιτς), Χάσεκ, Ζαφειράκης, Χερίδης (56′ Σιμόνι).

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδάνος, Ηλιάδης, Θ. Παπαγεωργίου, Στίνα (61′ Αντράντα), Θωμαΐδης, Κοσσουνού (61′ Πεντρόσο), Φατάι, Κ. Παπαγεωργίου (76′ Βλιώρας), Μαυριάς.