UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Μάλμε – ΠΑΟΚ 2-2: «Δικέφαλος» από… ατσάλι, άντεξε και παίζει την πρόκριση στην Τούμπα

06.08.24 | 21:59

Γράφει: Βασίλης Ποντικός

Τι και αν έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε και πήρε την ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Μάλμε, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Οι Σουηδοί πήραν δυο φορές το προβάδισμα με τους Γιόνσον 28′ και Νανάσι 67′, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με τους Τάισον στο 42΄ και τον Μπάμπα στο 75′ .

Η ομάδα του Λουτσέσκου τώρα θα παίξει στην Τούμπα, την πρόκριση της στα playoffs της διοργάνωσης.

Πιο έτοιμοι οι Σουηδοί

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η γηπεδούχος ομάδα μπήκε πιο δυνατά και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Μόλις στο 1’  ο Μπόλιν εκτέλεσε μια σέντρα-σουτ από τα δεξιά, ο Κοτάρσκι υπολόγισε λάθος και η μπάλα κατέληξε στο κάθετο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα, η Μάλμε είχε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Νανάσι βρέθηκε μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και έκανε πλασέ από κοντά, αλλά ο Κοτάρσκι πραγματοποίησε μια δύσκολη απόκρουση, κρατώντας το σκορ στο μηδέν.

Στο 13’, η Μάλμε έφτασε κοντά στο γκολ με ένα εντυπωσιακό σουτ από τον Τελίν στην περιοχή. Ωστόσο, ο Κοτάρσκι έκανε άλλη μια εξαιρετική απόκρουση, αποτρέποντας το γκολ.

Δυνατή κεφαλιά και 1-0 η Μάλμε

Η Μάλμε συνέχισε να επιβάλλει το παιχνίδι της, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε δυσκολίες να βρει ρυθμό. Στο 28’, η γηπεδούχος κατάφερε να ανοίξει το σκορ με μια εντυπωσιακή κεφαλιά του Γιόνσον, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, που νίκησε τον Κοτάρσκι για το 1-0.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα. Στο 29’, ο Ζίβκοβιτς σέντραρε και ο Τόμας επιχείρησε μια προβολή από κοντά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία.

Βρήκε τον τρόπο ο ΠΑΟΚ

Στο 42’, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Σάστρε έκανε μια σέντρα, ο τερματοφύλακας της Μάλμε απέκρουσε μια προβολή του Τόμας από κοντά, και στη συνέχεια της φάσης, ο Τάισον με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1 σε μια φάση που ελέγχθηκε ως οφσάιντ.

Δυνατά και οι δύο

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η Μάλμε μπήκε με την ίδια επιθετικότητα όπως στο πρώτο μέρος και είχε δοκάρι στο 48′. Ο Στρίγκερ έστρωσε την μπάλα στον Γιάνσον μέσα στην περιοχή, εκείνος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 54′, ο ΠΑΟΚ είχε μια τεράστια ευκαιρία. Ο Τάισον δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, ο Οζντόεφ γύρισε την μπάλα στην περιοχή, έκανε το σουτ ο Τόμας από κοντά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Προηγήθηκαν οι Σουηδοί ξανά στα ίσια με τον Μπάμπα

Οσο προχωρούσε το παιχνίδι, τοσο οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να πετύχουν το γκολ. Στο 62′, οι Σουηδοί επιχείρησαν μια αντεπίθεση μετά από κλέψιμο του Κωνσταντέλια. Ο Τελίν δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία, καθώς η κεφαλιά του από κοντινή απόσταση δεν ήταν ακριβής.

Λίγο αργότερα, ο ΠΑΟΚ παραλίγο να κάνει το 1-2 με τον Μπράντον, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε, λόγω άουτ. Ωστόσο, μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Τελίν βγήκε στην πλάτη της άμυνας και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κοτάρσκι. Ο Κροάτης τερματοφύλακας πραγματοποίησε μια κρίσιμη απόκρουση, κρατώντας το 1-1.

Στο 67′, νέα αδράνεια της άμυνας του ΠΑΟΚ επέτρεψε στη Μάλμε να πετύχει γκολ από μια στατική φάση. Ο Νανάσι βρήκε χώρο χωρίς αντίπαλο και με μια απίθανη εκτέλεση σκόραρε, επαναφέροντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2-1.

Ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και 75′ ισοφάρισε ξανά. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουλιεράκης πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Μπάμπα, ο οποίος ήταν μόνος του στο δεύτερο δοκάρι και με πλασέ στην κίνηση έφερε το σκορ στο 2-2.

Οι Σουηδοί είχαν μια τελευταία ευκαιρία στο 80′ με τον Μπουσανέλο, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Ετσι ο ΠΑΟΚ κατάφερε και πήρε μια πολυ μεγάλη ισοπαλία και πάει στην Τούμπα για πάρει την πρόκριση.

Μάλμε – ΠΑΟΚ 2-2

Μάλμε: Ντάλιν, Λάρσεν, Γιάνσον, Ζέτερστρεμ, Μπουσανέλο, Μπολίν (Αλί 83’), Γιόνσεν, Πένια, Νανάσι, Τελίν, Μποτχάιμ (Κρίστιανσεν 65’).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (Καμαρά 73’), Οζντόεφ, Ζίβκοβιτς (Ντεσπόντοφ 73’), Κωνσταντέλιας (Μουργκ 83’), Τάισον, Μπράντον (Τισουντάλι 69’).