Φωτογραφία: Intime

Εθνική Ομάδα

Μάλτα – Ελλάδα 0-2: Κυριαρχική εμφάνιση και νίκη για τη «γαλανόλευκη»

11.06.24 | 20:49

Ολοκληρώθηκε και το δεύτερο φιλικό της Εθνικής Ελλάδος λίγο πριν την έναρξη του Euro 2024, με την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου να παίρνει εύκολα τη νίκη με σκορ 2-0 κόντρα στην Μάλτα.

Τη δουλειά «καθάρισαν» από νωρίς οι Μπακασέτας και Τζόλης με τα γκολ τους στο πρώτο τέταρτο, με τους Τζολάκη, Ντόη, Τσινγγάρα και Μανδά να κάνουν το ντεμπούτο τους με την Εθνική στο σημερινό ματς.

Με το πόδι στο γκάζι από νωρίς η Εθνική

Η Ελλάδα ξεκίνησε από νωρίς να απειλεί, με ένα σουτ του Χρήστου Τζόλη μόλις στο δεύτερο λεπτό.

Λίγα λεπτά αργότερα  και συγκεκριμένα στο 6’ ο Παυλίδης ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Μάλτας μέσα στη περιοχή, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπακασέτας ο οποίος ευστόχησε για το 1-0.

Στο 15ο λεπτό οι παίκτες της Εθνικής «έκλεψαν» τη μπάλα στα καρέ του Αλ Τούμι, με τον Μασούρα να βρίσκει τον Παυλίδη μέσα στη περιοχή και αυτόν να «σερβίρει» στον Τζόλη ο οποίος με πολύ όμορφο τελείωμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στη συνέχεια ο Σάλιακας απείλησε δύο φορές με δύο μακρινά σουτ, με το ένα να δυσκολεύει τον γκολκίπερ των τυπικά γηπεδούχων και το δεύτερο να καταλήγει κόρνερ.

Η πρώτη απειλή των Μαλτέζων

Στο 31’ ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για την Μάλτα, πιέζοντας ψηλά και κλέβοντας τη μπάλα από τον Κουρμπέλη, με το σουτ του Μπονγκ να… αναγκάζει τον Τζολάκη σε εξαιρετική διπλή επέμβαση.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, με τους παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου να δημιουργούν ελάχιστες επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία της Μάλτας μέχρι που έφτασε στο τέλος του ημιχρόνου.

Καλύτερη στα… σημεία η Μάλτα στο δεύτερο μέρος

Η πρώτη καλή ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου ήρθε γρήγορα και ήταν για την Ελλάδα. Το σουτ του Μπακασέτα μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αλ Τούμι.

Στη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο αρχηγός της Εθνικής είχε ακόμη μία καλή ευκαιρία αλλά και αυτό το σουτ του πέρασε εκτός.

Συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες οι παίκτες της Εθνικής, με αυτές του Λημνιού και του Τζόλη στο 67’ και 68’ αντίστοιχα να είναι οι πιο καλές, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 75′ η Μάλτα απείλησε ξανά, με τον Γκιλαούμε αυτή τη φορά και τον Κουλιεράκη να απομακρύνει τη κεφαλιά του πάνω στη γραμμή.

Το ντεμπούτο των «μικρών»

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τσινγγάρας και Μανδάς πέρασαν εντός αγωνιστικού χώρου ως αλλαγές και μαζί με τους Ντόη, που πέρασε νωρίτερα, και τον Τζολάκη που ξεκίνησε βασικός πραγματοποίησαν όλοι το ντεμπούτο τους με την Εθνική.

Μάλτα – Ελλάδα 0-2

Μάλτα (Μικέλε Μαρκολίνι): Αλ Τούμι, Σο, Ζ. Μούσκατ, Μποργκ (89′ Ταμπόνε), Κορμπολάν, Γκιλαουμέ, Ν. Μούσκατ (89′ Βέλα), Τέουμα, Καμενζουλί, Μπονγκ (72′ Ντουόκο), Ντεγκαμπριέλε (46’ Ριντ).

Ελλάδα (Νίκος Παπαδόπουλος): Τζολάκης (82′ Μανδάς), Σάλιακας (81′ Τσινγγάρας), Ρέτσος (73′ Ντόη), Κουλιεράκης, Κυριακόπουλος, Κουρμπέλης, Μάνταλος (61’ Κώτσιρας), Μασούρας (61’ Λημνιός), Μπακασέτας, Τζόλης, Παυλίδης (61’ Δουβίκας).