Φωτογραφία: X/Manchester City

UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι – Κοπεγχάγη 3-1: Άνετα στους «8» οι «Πολίτες»

06.03.24 | 23:55

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε εύκολο βράδυ απέναντι στην Κοπεγχάγη και κατάφερε με μία επαγγελματική νίκη (3-1) να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Άπαντες γνώριζαν πριν ξεκινήσει το ματς πως οι πιθανότητες της Κοπεγχάγης ήταν πολύ λίγες για να προκριθεί μετά το αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού και από το πρώτο δεκάλεπτο όσες και αν ήταν αυτές εξανεμίστηκαν μετά τα γρήγορα γκολ των Ακάντζι στο 5′ και του Άλβαρεζ στο 9′. Στη συνέχεια ο Ελιουνούσι κατάφερε να μειώσει σε 2-1, με τον Χάαλαντ να δίνει ξανά προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι έριξε τον ρυθμό του ματς όπως ήταν λογικό μιας και είχε κριθεί η πρόκριση, με το ματς να μην έχει πολλές καλές ευκαιρίες. Ο Πεπ Γκουαρντιόλα έκανε και το απαραίτητο ροτέισον καθώς έρχονται κάποια πολύ σημαντικά παιχνίδια για την ομάδα του, με πρώτο αυτό της Κυριακής κόντρα στην Λίβερπουλ, δίνοντας ευκαιρίες και σε κάποιους νεαρούς παίκτες της ομάδας.

Μάντσεστερ Σίτι – Κοπεγχάγη 3-1

Μάντσεστερ Σίτι (Π. Γκουαρντιόλα):  Έντερσον, Λιούις, Ντίας (68′ Στόουνς), Ακάνζι, Γκβάρντιολ, Ρόδρι (46′ Γκόμεζ), Κόβατσιτς, Νούνες (74′ Χάμιλτον), Μπόμπι, Άλβαρες, Χάαλαντ

Κοπεγχάγη (Γ. Νίστρουπ): Γκράμπαρα, Ντικς, Βάβρο, Φρόχολντ (58′ Μάτσον), Κλεμ (68′ Χόιλουντ), ΜακΚένα, Ασουρί (58′ Μπάρτζι), Γέλερτ (78′ Μέλινγκ), Άνκερσεν, Όσκαρσον (68′ Όσκαρσον), Ελιουνούσι