Οι Γκαρνάτσο και Μέινου Credits: Instagram/emiratesfacup

Αγγλία

Μάντσεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2: Κυπελλούχοι για 13η φορά οι «κόκκινοι διάβολοι»

25.05.24 | 18:56

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κάνοντας σπουδαίο πρώτο ημίχρονο επικράτησε με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι και κατέκτησε το FA Cup, «κλείνοντας» ιδανικά μια πολύ μέτρια σεζόν.

Γκαρνάτσο (30′) και Μέινου (39′) ήταν οι σκόρερ των «κόκκινων διαβόλων» στο «Γουέμπλεϊ», με το σύνολο του Έρικ Τεν Χαγκ να πανηγυρίζει ταυτόχρονα και την πρόκρισή του στους ομίλους του Europa League τη νέα αγωνιστική περίοδο. Οι «πολίτες» μείωσαν απλώς στο σκορ στο 87′ με τέρμα του Ντοκού.

Παράλληλα η Τσέλσι «υποβιβάστηκε» στο Conference League, ενώ εκτός Ευρώπης μένει η Νιούκαστλ που περίμενε κατάκτηση από τους «πολίτες» για να πάρει ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω του πρωταθλήματος.

Με την κατάκτηση του τροπαίου τα «μωρά του Μπάσμπι» έφτασαν τα 13 Κύπελλα και απέχουν μόλις ένα από την πολυνίκη του θεσμού Άρσεναλ, η οποία μετρά 14 τίτλους στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Ιδανικό πρώτο μέρος για τους «κόκκινους διάβολους»

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη. Στο 9′ ο Γκαρνάτσο έκανε το σουτ, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Ορτέγκα. Ένα λεπτό αργότερα η Σίτι απάντησε με τον Φόντεν, με την προσπάθειά του να καταλήγει στο πλαϊνό δίχτυ του Ονάνα.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο, με τους «πολίτες» να δυσκολεύονται αρκετά στην ανάπτυξή τους.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο 30′ πήρε προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ο Γκβάρντιολ έκανε λανθασμένη κεφαλιά προς το πίσω, μπάλα πέρασε πάνω από τον Ορτέγκα και ο Γκαρνάτσο με πλασέ προ κενής εστίας έγραψε το 1-0 στο «Γουέμπλεϊ».

Ο Αργεντινός εξτρέμ με το τέρμα που πέτυχε έγινε ο τρίτος νεαρότερος παίκτης που σκοράρει σε τελικό FA Cup μετά τους Νόρμαν Γουάιτσαϊντ (1983) και Κριστιάνο Ρονάλντο (2004).

Η Σίτι στο 37′ έκανε την πρώτη της τελική εντός εστίας, το σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Ονάνα. Ένα λεπτό μετά ο Ράσφορντ σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» στο 39′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μέινου. Οι, τυπικά, φιλοξενούμενοι έκαναν σπουδαία ανάπτυξη, η μπάλα έφτασε στον Μπρούνο Φερνάντες που «έσπασε» στον Μέινου με τον τελευταίο να κάνει ιδανικό πλασέ για το 2-0.

Το γκολ του Ντοκού δεν έφερε την ανατροπή

Οι «πολίτες» πίεσαν από την αρχή του δεύτερου μέρους, με σκοπό να μειώσουν στο σκορ. Στο 55′ η Σίτι λίγο έλεψε να σκοράρει. Ο Ντοκού έκανε ωραία προσπάθεια αλλά η βολίδα του Χάαλαντ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ονάνα!

Ο Γουόκερ εξαπέλυσε στο 60′ τρομερό μακρινό σουτ, με τον Ονάνα να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα ο Άλβαρες επιχείρησε σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε αρκετά μέτρα πάνω από τα δοκάρια.

Ο Φόντεν έκανε στο 64′ εξαιρετική πάσα προς τον Άλβαρες, όμως ο Αργεντινός φορ πλάσαρε άστοχα κι έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Ονάνα.

Η πρώτη φάση για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 65′, με τον Νταλότ να σουτάρει όμως άστοχα. Τρία λεπτά αργότερα ο Γκαρνάτσο έκανε σουτ, με τον Ορτέγκα να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Ο Γουόκερ στο 77′ εξαπέλυσε ακόμα ένα δυνατό σουτ, όμως και πάλι ο Ονάνα ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε το μηδέν. Δέκα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 87′ ο Ντοκού μείωσε σε 2-1 για τους «πολίτες». Ο Βέλγος έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον κίπερ της Γιουνάιτεντ να κάνει… γκάφα και να δέχεται ακόμα ένα γκολ.

Στο 90′ ο Ακάντζι προσπάθησε να απειλήσει, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε ψηλά άουτ. Στο 90’+4′ ο Μπρούνο Φερνάντες είδε εκτός εστίας τον Ορτέγκα, προσπάθησε να τον κρεμάσει αλλά δεν τα κατάφερε και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Μάντσεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Ορτέγκα, Γουόκερ, Στόουνς, Ακέ (46′ Ακάντζι), Γκβάρντιολ, Ροντρίγκο, Κόβασιτς (46′ Ντοκού), Ντε Μπρόινε (57′ Άλβαρες), Μπερνάρντο, Φόντεν, Χάαλαντ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Μπισάκα, Βαράν, Μαρτίνες (74′ Έβανς), Νταλότ, Μέινου, Άμραμπατ, Γκαρνάτσο (90’+3′ Λίντελοφ), Ράσφορντ (74′ Χόιλουντ), ΜακΤόμινεϊ (90’+3′ Μάουντ), Φερνάντες.