Μάντσεστερ Σίτι - Ρεάλ Μαδρίτη 1-1 κ.δ (3-4 πεν.): Η «βασίλισσα»... αποκαθήλωσε τους «πολίτες» Credits: Instagram/championsleague

UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 κ.δ (3-4 πεν.): Η «βασίλισσα»… αποκαθήλωσε τους «πολίτες»

18.04.24 | 01:02

Η Μάντσεστερ Σίτι σφυροκόπησε την Ρεάλ Μαδρίτης για 120 λεπτά στο «Ετιχάντ», όμως η φανέλα των Μαδριλένων ζυγίζει… τόνους, με τον Λούνιν να αποκρούει δύο πέναλτι στην «ρώσικη ρουλέτα», στέλνοντας τους Ισπανούς στα ημιτελικά και στην Μπάγερν!

Πρώτη φάση στο ματς στο 11ο λεπτό, ο Καμαβινγκά βρήκε χώρο εκτός περιοχής και δοκίμασε το αριστερό πόδι του, από θέση που είχε κάνει το 1-1 στο ματς της Μαδρίτης. Αυτή τη φορά ο Έντερσον μπλόκαρε το σουτ του Γάλλου πέφτοντας στη δεξιά γωνία του.

«Βασιλικό» προβάδισμα

Ένα λεπτό αργότερα, η Ρεάλ ανοίγει το σκορ χτυπώντας την εκτεθειμένη άμυνα της Σίτι.

Ο Βινίσιους δέχτηκε κάθετη πάσα και βγήκε από τα δεξιά για να κάνει το γύρισμα, με τον Έντερσον να αποκρούει το πλασέ του Ροντρίγκο από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά τον Βραζιλιάνο να παίρνει το ριμπάουντ και με δεύτερη προσπάθεια να τη στέλνει στα δίχτυα.

Πίεσε για την ισοφάριση η Σίτι

Ο Χάλαντ απείλησε την εστία της Ρεάλ στο 17′., με την κεφαλιά του Νορβηγού μετά από σέντρα του Γκρίλις να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λούνιν.

Ο επιθετικός της Σίτι φλερτάρει με το γκολ στο 19ο λεπτό, με την κεφαλιά του να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λούνιν και στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα να φεύγει άουτ, βρίσκοντας στο πόδι του -αιφνιδιασμένου- Μπερνάρντο Σίλβα.

Στο 26’ η Μάντσεστερ Σίτι ασκεί έντονη πίεση στα καρέ της Ρεάλ για να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Ντε Μπρόινε να επιχειρεί δυνατό σουτ με το δεξί και τον Λούνιν να πέφτει στη δεξιά γωνία του και να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 33′, δυνατό σουτ από τον Ντε Μπρόινε, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λούνιν, με το σκορ στο πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται ως 0-1.

«Σφυροκόπημα» από τους… πολίτες

Η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος ανήκε στην Σίτι, με το σουτ του Γκρίλις στο 47ο λεπτό να αποκρούεται με γροθιές από τον Λούνιν. Η Σίτι συνέχιζε να πιέζει ασφυκτικά την «Βασίλισσα», στο 53′ σουτ του Φόντεν, στην αγκαλιά του Λούνιν.

Οι Άγγλοι συνέχισαν να κλείνουν στα καρέ τους τους παίκτες της Ρεάλ, με τον Γκρίλις να απειλεί στο 70′, μπλόκαρε ο Λούνιν με δεύτερη προσπάθεια. Η Σίτι τελικά βρήκε το γκολ στο 76′!

Ο Ντοκού ελίχτηκε από τα αριστερά και έκανε το γύρισμα, με τον Ρίντιγκερ να αδυνατεί να διώξει και τον Ντε Μπρόινε να γίνεται κάτοχος της μπάλας, για να τη στείλει στον ουρανό των διχτύων από κοντά.

Στο 78′, ευκαιρία για την ανατροπή, με τον Ντε Μπρόινε να κάνει το φαλτσαριστό σουτ και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λούνιν.

Παρά την πίεση στα τελευταία λεπτά, το σκορ δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση! Τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας στο 95′. Ο Χάλαντ δεν μπόρεσε να προωθήσει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Ντε Μπρόινε.

Στη παράταση, στο πρώτο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι είχε την απόλυτη υπεροχή, την κατοχή της μπάλας, χωρίς τη μεγάλη φάση, με την Ρεάλ στην μοναδική της επίσκεψη να αγγίζει το 1-2! Σέντρα του Ντίας από τα αριστερά, προβολή του Ρούντιγκερ στο πρώτο δοκάρι, ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια!

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Σίτι να απειλεί στο 119′ με σουτ του Άλβαρες που μπλόκαρε ο Λούνιν, με τις δύο ομάδες μετά το 1-1 να οδηγούνται στα πέναλτι!

Μίλησε η ψυχή της «βασίλισσας» στα πέναλτι

Το πρώτο πέναλτι ήταν για την Σίτι, με τον Άλβαρες να ευστοχεί για το 1-0. Ο πολύπειρος Μόντριτς εκτέλεσε πρώτος για τη Ρεάλ, με τον Έντερσον να αποκρούει!

Ο Μπερνάρντο Σίλβα, ανέλαβε την δεύτερη εκτέλεση, με τον Λούνιν να πιάνει το δεύτερο πέναλτι! Ο Μπέλιγχαμ ευστόχησε για το 1-1, στέλνοντας τον Έντερσον στην άλλη πλευρά.

Τρίτο πέναλτι για την Σίτι, από τον Ματέο Κόβασιτς, με τον Λούνιν να αποκρούει δεύτερο πέναλτι! Ο Βάσκες ευστόχησε στο τρίτο, δίνοντας το προβάδισμα στην Ρεάλ!

Ο Φόντεν στην τέταρτη εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2, με τον Νάτσο να διατηρεί το προβάδισμα για την Ρεάλ για το 2-3.

Το κρίσιμο πέμπτο πέναλτι για την Σίτι εκτέλεσε ο Έντερσον, ο οποίος ευστόχησε για το 3-3, με τον Ρούντιγκερ να αναλαμβάνει την τελευταία εκτέλεση, ευστοχώντας, στέλνοντας τους Μαδριλένους στα ημιτελικά, σε μια συγκλονιστική σειρά!

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ρούμπεν Ντίας, Ακάντζι (112′ Στόουνς), Γκβάρντιολ, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε (112′ Κόβασιτς), Μπερνάρντο Σίλβα, Φόντεν, Γκρίλις (71′ Ντοκού), Χάλαντ (91′ Άλβαρες).

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Καρβαχάλ (110′ Μιλιτάο), Νάτσο, Ρίντιγκερ, Μεντί, Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Κρόος (78′ Μόντριτς), Ροντρίγκο (84′ Ντίας), Μπέλιγχαμ, Βινίσιους (102′ Βάσκεθ)