Φωτογραφία: X/Emirates FA Cup

Αγγλία

Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι 1-0: Ο Σίλβα έστειλε τους «πολίτες» στον τελικό

20.04.24 | 21:15

Μάντσεστερ Σίτι και Τσέλσι «πάλεψαν» στο χορτάρι του Γουέμπλεϊ για τα ημιτελικά του FA Cup, με τους «πολίτες» να παίρνουν τη πρόκριση, με σκορ 1-0, για τον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού Κόβεντρι Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (21/4).

Η Σίτι την κατοχή, η Τσέλσι τις ευκαιρίες

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε νωθρά και για τις δύο ομάδες, με λίγες φάσεις στα πρώτα λεπτά. Στο 14′ ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία των «πολιτών» με τον Φόντεν μετά από όμορφη συνεργασία των Ντε Μπρόινε και Άλβαρεζ.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, η Τσέλσι έφτασε κοντά στο γκολ με τους Τζάκσον και Πάλμερ αλλά δεν τα κατάφεραν. Λίγα λεπτά αργότερα, οι «μπλε» είχαν ακόμη μία καλή ευκαιρία με πρωταγωνιστή φυσικά τον Πάλμερ, με το σουτ του μέσα από τη περιοχή να σταματά στον Ορτέγκα.

Εν τέλει το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς γκολ, με την ομάδα του Γκουαρντιόλα να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά την Τσέλσι να έχει τις καλύτερες στιγμές.

«Έκλεψαν» την πρόκριση στα τλευταία λεπτά οι «πολίτες»

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για την ομάδα του Ποκετίνο όπως τελείωσε το πρώτο, με διπλή ευκαιρία του Τζάκσον με σουτ και κεφαλιά και τον Ορτέγκα να λειτουργεί ξανά σωστά και να κρατά το μηδέν για την ομάδα του.

Στη συνέχεια του το δεύτερο μέρος δεν μας προσέφερε πολλά, με την Μάντσεστερ Σίτι να συνεχίζει να έχει την κατοχή της μπάλας σε μεγάλο ποσοστό αλλά χωρίς καλές ευκαιρίες, ενώ και η Τσέλσι άρχισε να κουράζεται.

Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 84′, ο Μπερνάρντο Σίλβα μετά από γύρισμα του Ντε Μπρόινε και αδυναμία των παικτών της Τσέλσι να απομακρύνουν, διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι 1-0

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Ορτέγκα, Γουόκερ, Στόουνς, Ακάντζι, Άκε, Σίλβα, Ρόδρι, Φόντεν, Ντε Μπρόινε, Γκρίλις, Άλβαρες.

Τσέλσι (Μαουρίτσιο Ποκετίνο): Πέτροβιτς, Γκουστό, Τσάλομπα, Σίλβα, Κουκουρέγια, Καϊσέδο, Φερνάντες, Γκάλαχερ, Πάλμερ, Μαντουέκε, Τζάκσον.