Φωτογραφία: Eurokinissi

Εθνική Ομάδα

Μαυροβούνιο – Ελλάδα 2-3: «Κλείδωσε» πρωτιά στον όμιλο και πρόκριση με τριάρα

16.07.24 | 22:05

Η Εθνική Ελλάδας επικράτησε εύκολα 3-2 επί του Μαυροβουνίου και «κλείδωσε» την πρωτιά στον όμιλο και την πρόκριση στην League B για τα προκριματικά του Womens Euro 2025. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει εξασφαλίσει και την συμμετοχή του στα playoffs του Euro 2025, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Η Κόγγουλη με κεφαλιά το 1-0

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με την Κόγγουλη να πετυχαίνει το πρώτο γκολ μόλις στο 6ο λεπτό. Μετά από ωραία συνεργασία την Μήτκου και της Σαρρή, η πρώτη έκανε την σέντρα και η Κόγγουλη με κεφαλιά σημείωσε το 1-0 με την Κρίστοβιτς να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια της.

Η Σπυριδωνίδου το 2-0 με δυνατό σουτ

Στο 24ο λεπτό η Αναστασία Σπυριδωνίδου έπιασε ένα τρομερό δυνατό σουτ λίγο έξω από την σέντρα και έκανε το 2-0, αιφνιδιάζοντας την γκολκίπερ του Μαυροβουνίου.

Στο 45+2′ η πρώτη καλή ευκαιρία για το Μαυροβούνιο

Το Μαυροβούνιο δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στο πρώτο μισό στο γήπεδο, αλλά στο 45+2′ δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία με την Τζόκοβιτς να κάνει το σουτ αλλά η Γιαννακούλη μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Με ψιλοκρεμαστό η Κόγγουλη το 3-0

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, δημιουργώντας περισσότερες φάσεις. Στο 62′, όμως, η Κόγγουλη πέτυχε το δεύτερο προσωπικό της γκολ με εντυπωσιακό τρόπο. Η παίκτρια της ΑΕΚ, πλέον, πέρασε όλη την αντίπαλη άμυνα με τρίπλες και πέτυχε το 3-0 με ένα ψιλοκρεμαστό σουτ.

3-2 με δύο πέναλτι λίγο πριν την λήξη

Λίγο πριν την λήξη η Μάρκου έκανε ένα πέναλτι πάνω στην Κουτς, με την Γκουλάτσοβιτς να κερδίζει την Γιαννακούλη και να κάνει το 3-1.

Στο 90+6′ η αρχηγός της ομάδας μας, Ελένη Κακαμπούκη είδε την απευθείας κόκκινη και το Μαυροβούνιο να εκτελεί άλλο ένα πέναλτι. Η αρχηγός του Μαυροβουνίου, Γκουλάτοβιτς κερδίζει ξανά την Γιαννακούλη και κάνει το 3-2.

Μαυροβούνιο: Κρστόβιτς, Πόποβιτς, Τζούκιτς, Μπόζιτς, Κάρλιτσιτς, Γιανγιούσεβιτς (46′ Όσμαγιτς, 85 Σάριτς), Μπουλάτοβιτς, Τζόκοβιτς, Τομάσεβιτς (55′ Τζούρκοβιτς), Ντέσιτς, Κουτς

Ελλάδα: Γιαννακούλη, Παπαϊωάννου (46′ Πατερνά), Μάρκου, Παλαμά (82′ Γεωργίου), Κοσκερίδου, Μήτκου, Σαρρή, (82΄Παπαδοπούλου) Κακαμπούκη, Χαλατσογιάννη (17′ Μωραΐτου), Κόγγουλη (67′ Μοσκοφίδου), Σπυριδωνίδου