Με κυριαρχία ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού η 12η αγωνιστική της Women’s Football League

21.01.24 | 18:00

Η 12η αγωνιστικής της Women’s Football League ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει το αήττητο, τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στις νίκες και τις ΑΟ ΡΕΑ και Νέες Ατρομήτου να παίρνουν σπουδαία αποτελέσματα.

Νέες Ατρομήτου – Τρίκαλα 3-1

Οι Νέες Ατρομήτου πήραν 3 πολύτιμους βαθμούς κόντρα στα Τρίκαλα σκαρφαλώνοντας στην 6η θέση της βαθμολογίας. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχες μόλις στο 11ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Γατούδη.

Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Μπουζίνου με σουτ εντός περιοχής νίκησε την Κούντου φέρνοντας το ματς στα ίσα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Νέες βρήκαν δύο ακόμη γκολ, με τις Ρόκομα (82′) και Μπάνκε (93′) να γράφουν το τελικό 3-1.

Ελπίδες Καρδίτσας – ΠΑΟΚ 0-6

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας με το ευρύ 6-0 των Ελπίδων Καρδίτσας. Οι φιλοξενούμενες συνεχίζουν αήττητες τη διεκδίκηση ενός ακόμα πρωταθλήματος.

Παρά τη συνεχή πίεση ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέτυχε το πρώτο του γκολ στο 33′ με σκόρερ τη Χέλμβαλ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καταιγιστικό με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει ακόμα 5 τέρματα, σε έναν αγώνα που ήταν κυρίαρχος από τα πρώτα και όλας λεπτά.

ΑΟ ΡΕΑ – Βόλος 3-0

Η ΡΕΑ νικώντας με 3-0 τον Βόλο ανέβηκε την 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι Ρεθυμνιώτισσσες είχαν πολλές κλασικές ευκαιρίες για γκολ.

Στο 11’ η Χατζηγιαννίδου άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ενώ 10 λεπτά αργότερα η Μαρκουτσά διπλασίασε τα τέρματα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ματέους πέτυχε το τελικό 3-0, με την ομάδα της Κρήτης να παίρνει μεγάλο τρίποντο.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιάδα Υμηττού 5-2

Οι «πράσινες» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και έφτασαν τους 28 βαθμούς παραμένοντας στη δεύτερη θέση.

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Παναθηναϊκού, η Αναστασία Σπυριδωνίδου, πέτυχε χατ τρικ, ενώ τα άλλα δύο τέρματα σημείωσαν οι Κατωπόδη και Νεφρού. Για την φιλοξενούμενη σκόρερ ήταν οι Μυλωνά και Γκιογκέζα.

Αναβολή αγώνων λόγω χιονιά

Οι αγώνες ανάμεσα σε Σειρήνες Γρεβενών – Αστέρας Τρίπολης, ΟΦΗ – ΑΕΚ και ΓΠΟ Καστοριάς – Λάρισα αναβλήθηκαν λόγω χιονιά.