Ολυμπιακός - Final 4 Φωτογραφία: Eurokinissi

Ολυμπιακός

Youth League: Με Ναντ στα ημιτελικά του Final-4 ο Ολυμπιακός

12.03.24 | 21:14

Οι νέοι του Ολυμπιακού θα αντιμετωπίσουν την Ναντ στα ημιτελικά του Final 4 του UEFA Youth League, που θα διεξαχθεί στη Νιόν της Ελβετίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μία επική πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία τους, με τη νίκη κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, με 3-1 στην Γερμανία και θα δώσουν το παρόν στο Final 4 του Απριλίου.

Η Ναντ κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο Final 4, στα πέναλτι με σκορ 5-4, μετά από το 3-3 στην κανονική διάρκεια και μία φοβερή ανατροπή που έκανε, αφού βρέθηκε πίσω πίσω στο σκορ με 3-1.

Χορταστικό παιχνίδι στη Γαλλία

Ναντ και Κοπεγχάγη έδωσαν ένα σκληρό ματς στη Γαλλία, με την Ναντ να ανοίγει το σκορ με τον Ασουμανί στο 12′ και τους Δανούς να κάνουν μία επική ανατροπή μέσα σε 15 λεπτά.

Η Κοπεγχάγη ισοφάρισε σε 1-1 με το πέναλτι του Χόιλουντ στο 18′, ο Νέμεθ έδωσε το προβάδισμα με 2-1 στο 31′ και μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Κιάκα έκανε το 3-1 για την ομάδα του Μπίσγκαρντ.

Στο 35ο λεπτό οι Δανοί έμειναν με 10, με απευθείας αποβολή του Όλσον και η Ναντ είχε την ευκαιρία να μειώσει πριν το ημίχρονο με τον Ασουμανί να αστοχεί από το σημείο του πέναλτι.

Μεγάλη ανατροπή της Ναντ

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό προβάδισμα και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, με τα γκολ των Μαφουμπί Εμπαντιγκά στο 54′ και Λερού στο 64ο λεπτό να κάνουν το 3-3, που ήταν και το αποτέλεσμα του 90λέπτου, με την Κοπεγχάγη να αντέχει, αν και έπαιζε 55 λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί οπού η Ναντ ήταν πιο ψύχραιμη και με επιμέρους σκορ 5-4 κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο Final 4, εκεί οπού θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στις 19 Απριλίου.

Μοιραίος για την Κοπεγχάγη ο Χόλσγκααρντ, που αστόχησε στο τελευταίο πέναλτι, σε μία διαδικασία, οπού είχε 5 άστοχα χτυπήματα (2 της Ναντ και 3 της Κοπεγχάγης).