Διαιτησία

Με την ίδια φιλοσοφία οι ορισμοί στη Super League 2

28.03.24 | 14:37

Γράφει: Avatar photo

Η ΚΕΔ ανακοίνωσε τους ορισμούς των διαιτητών στα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής των play offs της Super League 2. Επανέλαβε αυτό που έκανε στην πρεμιέρα του μίνι πρωταθλήματος. Στέλνει δηλαδή ξανά ρέφερι από τον πίνακα της Super League στα σημαντικά ματς της κατώτερης κατηγορίας. Δύο εξ αυτών είναι διεθνείς. Αρχικά ο λόγος για τον Βασίλη Φωτιά, ο οποίος θα διευθύνει την αναμέτρηση Καλαμάτα-Χανιά. Έχει σφυρίξει τη φετινή σεζόν μόνο ένα ματς της δεύτερης κατηγορίας. Το Ιωνικός-Καλαμάτα (3-2) για την 7η αγωνιστική. Στο 71ο λεπτό απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Κάνκολα των γηπεδούχων. Ο αγώνας κρίθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Φωτιάς κιτρίνισε τον προπονητή των φιλοξενούμενων Περικλή Αμανατίδη και τον Γιάννη Τσιριγώτη από τον άλλο πάγκο. Ο Φωτιάς διαιτήτευσε για τελευταία φορά στη Super League το παιχνίδι Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης (2-1).

Ο Βεργέτης επιστρέφει μετά το ΟΦΗ-Παναθηναϊκός (2-2)

Το ματς στο Ηράκλειο ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το οποίο ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ήταν το τελευταίο χρονικά που σφύριξε ο Χρήστος Βεργέτης. Ο διεθνής διαιτητής επιστρέφει στην ενεργό δράση καθώς κλήθηκε να διευθύνει το παιχνίδι Καλλιθέα-Ιωνικός. Την 7η αγωνιστική είχε οριστεί στο ματς Καλλιθέα-Χανιά (0-1).

Ο Μαλούτας επανεμφανίζεται μετά το μπλακ-αουτ στο VAR

Ο Δημήτρης Μαλούτας θα διευθύνει το παιχνίδι Λεβαδειακός-Νίκη Βόλου. Έχει ήδη στο ενεργητικό του δύο φετινά ματς της Super League 2. To Λάρισα-Νίκη Βόλου (1-0) και το Καλαμάτα-Ολυμπιακός Β (1-0). Ντόρος είχε προκληθεί στο παιχνίδι ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα (4-2) που ήταν διαιτητής. Εξαιτίας της δυσλειτουργίας του VAR τη στιγμή που ο Πόνσε σκόραρε με το χέρι. Στο VOR ήταν ο Βεργέτης, ο οποίος έχασε την εικόνα και τη δυνατότητα επικοινωνίας με τον Μαλούτα.

Επανέρχεται και ο Κατσικογιάννης

Ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης ορίστηκε στο παιχνίδι ΑΕΚ Β-Λάρισα. Είναι από τους πιο έμπειρους διαιτητές της Super League. Επιπλέον σε διαφορετικές εποχές βρέθηκε πάλι στον πίνακα της δεύτερης κατηγορίας, την οποία γνωρίζει πολύ καλά. Ίσως καλύτερα από τους άλλους τρεις που αναφέραμε παραπάνω. Την 9η αγωνιστική σφύριξε το ματς Μακεδονικός-Λεβαδειακός (2-2). Στην Super League διηύθυνε την 24η αγωνιστική την αναμέτρηση Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ (1-3). Όλοι είναι ικανοί να πραγματοποιήσουν καλές εμφανίσεις. Σε αυτό ποντάρει η ΚΕΔ με την ελπίδα να περάσουν απαρατήρητοι από τα γήπεδα, όπως συνέβη με όσους σφύριξαν στα ματς της πρεμιέρας των play offs της Super League 2.