Ποδόσφαιρο Γυναικών

03.03.24 | 23:02

Η 17η αγωνιστική της Women’s Football League ολοκληρώθηκε με θετικά αποτελέσματα για ΑΕΛ, ΑΟ ΡΕΑ, ΟΦΗ και Παναθηναϊκό, ενώ ισόπαλες ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις Νέες Ατρομήτου – ΑΕΚ και Αστέρας Τρίπολης – Τρίκαλα.

Νέες Ατρομήτου  – ΑΕΚ

Νέες Ατρομήτου και ΑΕΚ έμειναν ισόπαλες με 0-0 σε μια αναμέτρηση που κυριάρχησε η τεχνική και η κατοχή. Οι γηπεδούχες έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν το τρίποντο στο 66′, όταν η Γατούδη αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, με την Χατζηχαριστού να αποκρούει και να χαρίζει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα της.

Καστοριά – ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα και από την Καστοριά και ασταμάτητος οδεύει στην κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος. Με τα δύο τέρματα της Χέλμβαλ (37′, 93′) και με δυναμική εμφάνιση ο «δικέφαλος» του Βορρά πήρε το τρίποντο και έφτασε τους 51 βαθμούς, 11 μπροστά από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.

Αστέρας Τρίπολης – Τρίκαλα

«Λευκή» ισοπαλία στην Τρίπολη, με τον Αστέρα να προχωρά στη δεύτερη διαδοχική απώλεια βαθμών μετά την αναμέτρηση κόντρα στην ΑΕΛ. Από την άλλη πλευρά τα Τρίκαλα πήραν ένα σημαντικό βαθμό για την συνέχεια του πρωταθλήματος καθώς προέρχονταν από δύο σερί ήττες.

Βόλος – ΑΕΛ

Τα θετικά αποτελέσματα συνέχισε η Λάρισα που έφυγε με το τρίποντο από τον Βόλο. Σε ένα ματς ροντέο οι Λαρισαίες επικράτησαν με 3-2  και διατήρησαν την θέση τους στην δεκάδα. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχες απέχουν μια θέση από αυτή, καθώς είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη αλλά την σπατάλησαν.

Παναθηναϊκός – Σειρήνες Γρεβενών

Εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με το ευρύ 6-0 των Σειρήνων Γρεβενών. Το σκορ άνοιξε η Σπυριδωνίδου στο 15′, ενώ πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί οι γηπεδούχες έκαναν το 2-0 με την Ντομόντ. Στο 38′ η Ρόγκαν πέτυχε το 3-0, το οποίο αποτέλεσε σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ διεύρυναν οι Γκραντ (2) και Σπυριδωνίδου.

ΟΦΗ – Ελπίδες Καρδίτσας

Ο ΟΦΗ με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την νίκη με τον Παναθηναϊκό επικράτησε και των Ελπίδων Καρδίτσας με δύο γκολ της Κυδωνάκη και παρέμεινε σταθερά στην 3η θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα η ομάδα της Θεσσαλίας με μόλις ένα βαθμό παραμένει τελευταία.

ΑΟ ΡΕΑ – Ολυμπιάδα Υμηττού

Η ΡΕΑ επικράτησε με 4-0 της Ολυμπιάδας Υμηττού παίρνοντας την 9η φετινή της νίκη. Πρωταγωνίστριες της σημερινής επικράτησης ήταν οι Γκάτσου και Ματέους, οι οποίες πέτυχαν από 2 γκολ. Μάλιστα, η αμυντικός σημείωσε 2 υπέροχα γκολ, με το 2ο δικό της και 4ο της ομάδας να το πετυχαίνει με ψαλιδάκι μέσα στην περιοχή. Το σκορ άνοιξε η ίδια στο 17’ με σουτ στην κίνηση, ενώ η Τάνια Ματέους, διπλασίασε τα τέρματα στο 45’. Στην επανάληψη, η Ματέους και πάλι σκόραρε στο 54’ για το 3-0, ενώ η Γκάτσου διαμόρφωσε το 4-0 στο 63’.