Διαιτησία

Μετά το σοβαρό λάθος στην «OPAP Arena», ο Ντελαζό σφυρίζει στην… Τούμπα

10.05.24 | 12:29

Γράφει: Avatar photo

Ο Βίλι Ντελαζό επιστρέφει στην Ελλάδα μετά από 18 ημέρες!!! Στις 24 Απριλίου διαιτήτευσε το ντέρμπι ΑΕΚ-Παναθηναϊκός (3-0) και την Κυριακή θα σφυρίξει την κρίσιμη αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα.

Κανείς ξένος ρέφερι δεν έχει επιστρέψει τόσο σύντομα για να διευθύνει ξανά παιχνίδι της Super League. Το ρεπορτάζ του monobala.gr επιβεβαιώθηκε στο ακέραιο. Ότι δηλαδή η ΚΕΔ είχε αποφασίσει να φέρει αλλοδαπό διαιτητή για το συγκεκριμένο ματς, που είναι γνώστης της ελληνικής πραγματικότητας και από elite ποδοσφαιρικά χώρα.

Ο Γάλλος θεωρείται αρκετά ταλαντούχος και καλός ρέφερι. Όμως δεν το έδειξε στο πρόσφατο ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό στην «OPAP Arena». Δεν καταλόγισε το πέναλτι του Αραούχο στον Κώτσιρα στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης. Αν θυμάστε, είχαμε επισημάνει ότι οι Έλληνες διαιτητές δεν μπορούσαν να εξηγήσουν τον λόγο που ο VARίστας δεν τον κάλεσε να δει ξανά την φάση μετά την καταφανέστατη παράβαση. Τον θεωρούσαν περισσότερο υπεύθυνο για το σοβαρό λάθος από τον Ντελαζό.

Ο λόγος για τον Αλεξάντρ Κάστρο, ο οποίος θα έχει τα ίδια καθήκοντα στο παιχνίδι της Τούμπας!!! Ο συγκεκριμένος ρέφερι είναι 53 ετών και μη διεθνής. Έπρεπε να έρθει άλλος στην θέση του. Όμως οι διεθνείς διαιτητές συνήθως πάνε σετ με τους συνεργάτες τους. Η ΚΕΔ είχε μείνει ικανοποιημένη από την απόδοση του Ντελαζό με εξαίρεση την φάση του πέναλτι.

Του δίνει πάλι την ευκαιρία να διαιτητεύσει ένα σημαντικό ματς του φετινού πρωταθλήματος και περιμένει αυτή την φορά να δικαιωθεί στο 100%. Η επιλογή έχει αρκετό ρίσκο λόγω των όσων συνέβησαν στην OPAP Arena αλλά θα πρέπει να περιμένουμε τη διεξαγωγή του ντέρμπι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός για να διαπιστώσουμε αν τελικά η ΚΕΔ έκανε λάθος ή όχι.