Φωτογραφία: Intime

Νέα αρχή για τον ΠΑΟΚ με το ίδιο mentality

03.07.24 | 22:55

Συνηθίζεται να λέγεται (και να γράφεται) πως τα φιλικά δεν είναι για τους φιλάθλους, αλλά για τους προπονητές. Το πρώτο φιλικό του ΠΑΟΚ, με αντίπαλο την ΑΕΚ Λάρνακας, ήταν και για τους φίλους του «δικεφάλου», τουλάχιστον στα πρώτα 45 λεπτά, με τους «ασπρόμαυρους» να ανταποκρίνονται σε γενικές γραμμές στα «θέλω» του Λουτσέσκου: Υπευθυνότητα, σοβαρότητα, αποτελεσματικότητα, διάθεση, προσήλωση στο πλάνο, άμεσο ποδόσφαιρο, σωστές επιλογές στην επίθεση και φυσικά τη σωστή… mentality!

Τη διαφορά οι Αυστριακοί

Πέρα από κάθε αμφιβολία, ο ΠΑΟΚ του πρώτου ημιχρόνου ήταν καλύτερος από αυτόν του δευτέρου, όπως τόνισε και ο Ράζβαν Λουτσέσκου.

Με τον Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια, τους Ότο, Εκόνγκ, Μιχαηλίδη και Ράφα Σοάρες στην άμυνα, τους Σβαμπ και Οζντόεφ στη μεσαία γραμμή και τους Μουργκ, Ντεσπόντοφ, Κουαλιάτα πίσω από τον Σαμάτα, οι «ασπρόμαυροι» λειτούργησαν ικανοποιητικά στα πρώτα 45 λεπτά και πέτυχαν δύο γκολ με πρωταγωνιστές και σκόρερ τους δύο Αυστριακούς, Σβαμπ και Μουργκ.

Στα… επιμέρους, ο Οζντόεφ ξεκίνησε «μουδιασμένος» αλλά όσο περνούσε η ώρα τόσο βελτιωνόταν, ο Ότο ήταν από αυτούς που ξεχώρισε, ο Ντεσπόντοφ είχε καλές στιγμές, ο Έκονγκ φόρεσε ξανά τα «ασπρόμαυρα» μετά από επτά μήνες, ο Σαμάτα το «έπιασε» ακριβώς από εκεί που το… άφησε, δηλαδή μακριά από το γκολ!

Έλλειψη «χημείας» και λάθη

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λουτσέσκου άλλαξε ολόκληρη την ενδεκάδα και παράταξε τον ΠΑΟΚ με τον Τσιφτσή στη θέση «1», τους Μπάμπα, Νάσμπεργκ, Κουλιεράκη και Σάστρε στην άμυνα, τους Τσιγγάρα και Καμαρά στα χαφ και τους Γκούμα, Τάισον, Βιεϊρίνια πίσω από τον Μπράντον.

Με τους Τσιφτσή και Καμαρά να καταγράφουν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τα «ασπρόμαυρα», όπως και ο 19χρονος Γκούμας που «άρεσε» στην πρώτη του εμφάνιση με την «πρώτη» ομάδα και τον Βιεϊρίνια στο δεξί άκρο της επίθεσης, η απόδοση των Πρωταθλητών Ελλάδας δεν κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα.

Συγκεκριμένα, ο «δικέφαλος» δεν είχε την απαιτούμενη συνοχή άρα και την απαιτούμενη αποτελεσματικότητα σε άμυνα και επίθεση, με τους Κύπριους να μπαίνουν ξανά στο παιχνίδι στο 53΄ από λάθος εκτίμηση του Τσιφτσή αλλά να μην μπορούν να προβληματίσουν περαιτέρω τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Τι κατάφεραν; Να τους… εκνευρίσουν στα τελευταία λεπτά, με το 2-1 υπέρ του «δικεφάλου» να είναι και το τελικό σκορ, γεγονός από μόνο του θετικό τόσο για την ψυχολογία της ομάδας όσο και για τους δεκάδες φίλους του ΠΑΟΚ που έδωσαν το «παρών» στο Σβόλγκεν.

Υ.Γ.1: «Σε σχέση με πέρυσι, μας λείπουν τρεις παίκτες. Βρισκόμαστε σε συζητήσεις για να επιστρέψει ο ένας και ελπίζω και ένας ακόμη». Τάδε έφη Ράζβαν Λουτσέσκου μετά το φιλικό, «φωτογραφίζοντας» τους Κεντζιόρα και Μεϊτέ!

Υ.Γ.2: Δεν ήταν ακριβώς… ονειρεμένο το ντεμπούτο του Αντώνη Τσιφτσή κάτω από την εστία του «δικεφάλου», αλλά ο 24χρονος γκολκίπερ διαθέτει την προσωπικότητα και την εμπειρία να «ξεχάσει» άμεσα το λάθος του, όπως έδειξε στο τελευταίο κομμάτι του φιλικού.

Υ.Γ.3: Παρουσιάζει ενδιαφέρον η τοποθέτηση του Βιεϊρίνια στην επίθεση και… θαυμασμό η κατάσταση στην οποία εξακολουθεί να βρίσκεται ο Τάισον στα 36,5 χρόνια του.