ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ΑΕΛ Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Νίκη Βόλου – ΑΕΛ 1-1: Ισοπαλία σαν ήττα για την Λάρισα

24.03.24 | 16:58

Η Νίκη Βόλου υποδέχτηκε την ΑΕΛ για την πρώτη αγωνιστική των playoffs του Α’ ομίλου της Superleague 2, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 1-1, ένα αποτέλεσμα που «πονάει» το σύνολο του Παύλου Δερμιτζάκη.

Απόλυτη μοιρασιά στο πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε χωρίς πολλές φάσεις και με αργό ρυθμό, μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΛ ανέβασε στροφές και άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες. Στο 18ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι με μια όμορφη συνεργασία βρήκαν τον Πεντρόζο στην περιοχή και αυτός με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο επόμενο διάστημα του ματς οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και στο 28′ ο Γαβριηλίδης με κεφαλιά και με ένα μεγάλο λάθος του Σουλούκου διαμόρφωσε το 1-1. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το ματς ήταν μοιρασμένο, με την ΑΕΛ να έχει μια-δυο επικίνδυνες ευκαιρίες.

Προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ αλλά…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο με το πρώτο, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στην δημιουργία ευκαιριών. Μετά την συμπλήρωση μιας ώρας, οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ άρχισαν να ψάχνουν πιο έντονα το γκολ καθώς ήταν και η ομάδα που χρειαζόταν περισσότερο τη νίκη, με τον Νίνο στο 67′  να βρίσκει το αριστερό δοκάρι του Γκαραβέλη μετά από σουτ.

Στο τελευταίο κομμάτι του ματς η Νίκη βρήκε χώρους στο γήπεδο και έφτασε μέχρι την περιοχή του Σουλούκου αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Έλληνα τερματοφύλακα. Στο 86′ ο Γκαραβέλης με μια πολύ δύσκολη επέμβαση είπε «όχι» τον Παπαγεωργίου, ο οποίος λίγο έλειψε να κάνει το 2-1.

Νίκη Βόλου – ΑΕΛ 1-1

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος):  Γκαραβέλης, Τοπαλίδης (75′ Μιράντα), Στίκας, Ανδρέου, Αναστασίου, Γαβριηλίδης, Κυριακίδης, Λίταινας (70′ Πέττας), Παναγιωτίδης, Πολίτης, Τζιώρας (46′ Κάσσος)

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης (79′ Θ. Παπαγεωργίου), Μαϊδανός (79′ Παπαδόπουλο), Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας, Αντράντα, Κοσσονού (65′ Νίνο), Πεντρόζο, Κ. Παπαγεωργίου, Μαυριάς