Superleague 2

Νίκη Βόλου- Μακεδονικός 1-1: Μοιρασιά στο Βόλο

14.04.24 | 17:57

Στο 1-1 έμειναν Νίκη Βόλου και Μακεδονικός για την 5η αγωνιστική των playoffs της Super League 2.

Ούτε τώρα οι Βολιώτες κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τους τρίποντο στο μίνι πρωτάθλημα, ωστόσο γλίτωσαν από τα χειρότερα καθώς ήταν πίσω σκορ από το 75’ με γκολ του Σιμόνι. Η Νίκη ωστόσο στο 85’ κατάφερε και πήρε έναν βαθμό με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Πολίτης.

Η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία στο αγώνα ανήκε στη Νίκη Βόλου. Στο 10′  ο Κρητικός έκανε την κίνηση από πλάγια θέση, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός, ενώ από πλευράς Μακεδονικού ο Τσιλιγγίρης στο 18′ έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Γκραραβέλης αντέδρασε σωστά μπλοκάροντας την μπάλα.

Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, με τη Νίκη να φτάνει κοντά στο γκολ στο 41ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Κάσσου μετά από σέντρα του Τοπαλίδη πέρασε μόλις άουτ. Κάπως έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ και με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μακεδονικό να έχει την πρώτη του καλή στιγμή στο 54′. Μετά από λάθος, οι παίκτες του Στέλιου Μαλεζά έκαναν το κλέψιμο, ο Ραμίρεζ βρέθηκε σε επίκαιρη θέση, όμως ο Γκαραβέλης με γρήγορη αντίδραση του έκλεισε το πεδίο και απέκρουσε το σουτ που επιχείρησε.

Το παιχνίδι μπήκε στην τελική ευθεία, με τον Μακεδονικό να βρίσκει τελικά το γκολ. Ο Χάσεκ κουβάλησε την μπάλα, ο Ζαφειράκης έκανε την προσπάθεια από αριστερά, η άμυνα δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Σιμόνι χρειάστηκε απλά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα στο 75′ για το 0-1.

Τελικά η Νίκη ευτύχησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αμέσως μετά την απίθανη ευκαιρία του Μακεδονικού για το 0-2. Ο Παναγιωτίδης κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Παναγιωτούδη εντός περιοχής, ο Πολίτης πήγε στην άσπρη βούλα και με ψυχραιμία εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών για το 1-1 στο 84′.

Κάπως έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1, σε ένα τελευταίο τέταρτο γεμάτο έντονες συγκινήσεις μετά από ένα μέτριο παιχνίδι.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Νίκη  έφτασε τους 21 βαθμούς, ισόβαθμη στην 3η θέση με τον Μακεδονικό. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου η ΑΕΛ στη Λάρισα.

Νίκη Βόλου- Μακεδονικός 1-1

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας (70′ Γιαννίτσης), Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (86′ Μπαλλάς), Κάσσος (73′ Πολίτης), Λίταινας, Κρητικός, Πέττας (70′ Μακατσάρια)

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Γουναρίδης, Γρομητσάρης, Χασάνογλου, Σαραγιώτης, Λυμπεράκης, Μελετίδης (73′ Γρηγοριάδης), Τσιλιγγίρης (46′ Ζαφειράκης), Κουλούρης (43′ Ραμίρεζ), Χάσεκ, Μπουλάτοβιτς (60′ Παναγιωτούδης), Χερίδης (60′ Σιμόνι)