Νησιά Φερόε - Ελλάδα 0-2: Επιστροφή στις νίκες συνεχίζοντας τη μάχη για τη κορυφή

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Νησιά Φερόε – Ελλάδα 0-2: Επιστροφή στις νίκες – Συνεχίζει τη μάχη για τη κορυφή

04.06.24 | 20:40

Η Εθνική Ελλάδας Γυναικών πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στα Νησιά Φερόε, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της League C των προκριματικών του Euro 2025 και συνεχίζει να ισοβαθμεί στην κορυφή με το Μαυροβούνιο.

Η Βεατρίκη Σαρρή άνοιξε το σκορ με εντυπωσιακή απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ενώ το τελικό 2-0 σημείωσε η Σοφία Κόγγουλη δίνοντας το τρίποντο στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Αν και οι γηπεδούχες ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, η αμυντική λειτουργία της Ελλάδας δεν τις άφησε περιθώριο να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι.

Κυρίαρχη η Ελλάδα στα πρώτα 45 λεπτά

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε αμέσως τα πατήματα του δημιουργώντας ευκαιρίες και πιέζοντας την αντίπαλη άμυνα.

Το αποτέλεσμα της πίεσης φάνηκε στο 13ο λεπτό, όταν η Βεατρίκη Σαρρή με απευθείας εκτέλεση κόρνερ νίκησε την Μίκελσεν και άνοιξε το σκορ με εντυπωσιακό τρόπο.

Η πρώτη τελική για τα Νησιά Φερόε ήρθε με την συμπλήρωση 40 λεπτών. Η βαθιά μπαλιά της Γιοχάνεσεν δεν αιφνιδίασε την Δήμητρα Γιαννακούλη, η οποία μπλόκαρε.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην Ελλάδα, η οποία έκλεισε την αντίπαλη ομάδα στο μισό της γήπεδο και πίεζε ασφυκτικά χωρίς όμως να μπορέσει να διπλασιάσει τα τέρματα της.

Άλλαξε η εικόνα των Νησιών Φερόε στο δεύτερο ημίχρονο

Οι γηπεδούχες έχασαν τεράστια ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η Γιοχάνεσεν από πλάγια θέση έκανε το σουτ, η Γιαννακούλη απέκρουσε και στην επαναφορά η Χούμελαντ μπροστά από το τέρμα δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Η Ελλάδα είχε άμεση απάντηση. Η Μήτκου έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, αλλά η Κόγγουλη με πλασέ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει.

Στο 61΄η Ράιντ έπιασε τη κεφαλιά, καθώς βρέθηκε αμαρκάριστη μέσα στην ελληνική περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της Γιαννακούλη.

Η Ελλάδα «σφράγισε» τη νίκη στο 78΄ με όμορφη ομαδική ενέργεια. Η Σαρρή άσκησε πίεση στην αμυντικό των Νησιών Φερόε οδηγώντας την σε λάθος μεταβίβαση. Η μπάλα κατέληξε στην Μωραΐτου, εκείνη τροφοδότησε την Χαλατσογιάννη, η οποία βρήκε με υπέροχη μπαλιά την Κόγγουλη που με πλασέ έκανε το τελικό 2-0.

Νησιά Φερόε – Ελλάδα 0-2

Νησιά Φερόε (Σίγκνε Άντρεσεν): Μίκελσεν, Γιοχάνεσεν, Ράιαν, Λαουκάουν, Γιόενσεν, Γιάκουμψεν (46′ Σβλαρβαντα), Τόρολβντότιρ, Νταλ Κρίστιανσεν, Σέβνταλ ( 60′ Χόινταλ), Κλάκστειν (83′ Λίσμπερκ) ,Χούμελαντ (60′ Κλέμεντσε)

Ελλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Γιαννακούλη, Μήτκου, Παλαμά, Κακαμπούκη, Γιαννακά (46′ Πατερνά), Μωραΐτου, Μάρκου, Χαλατσογιάννη ( 87′ Στράντζαλη), Σαρρή (87′ Βαρδαλή), Κόγγουλη (79′ Πούλιου), Σπυριδωνίδου (62′ Παπαδοπούλου)