Φωτογραφία: Intime

Διεθνή

Ντάλιτς: «Θα παίξει ο Κοτάρσκι κόντρα στην Αίγυπτο»

26.03.24 | 10:57

Αν και ο Ίβιτσα Ίβουσιτς απέκρουσε τρία πέναλτι στο τελευταίο φιλικό της Εθνικής Κροατίας με την Τυνησία στο Κάιρο και έστειλε την ομάδα του στον σημερινό τελικό του τουρνουά, εναντίον της Αιγύπτου, ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, Ντομινίκ Κοτάρσκι, και ο Νεντίλικο Λάμπροβιτς θα μοιραστούν τον χρόνο συμμετοχής.

Την αποκάλυψη αυτή έκανε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Ζλάτκο Ντάλιτς, αμέσως μετά την πρόκριση της Κροατίας στον τελικό του τουρνουά, μέσω της διαδικασίας των πέναλτι (0-0 ο κανονικός αγώνας) που διεξάγεται στην πρωτεύουσα της Αιγύπτου.

Ο αγώνας με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της αφρικανικής χώρας είναι προγραμματισμένος για το βράδυ της Τρίτης (26/03) και όπως είπε ο Ντάλιτς στις δηλώσεις που έκανε μετά το ματς με τους Τυνήσιους «με την Αίγυπτο την εστία της μας θα υπερασπιστούν οι Κοτάρσκι και Λάμπροβιτς».

Εξήγησε το γιατί, λέγοντας: «Ο Ίβουσιτς ήταν σπουδαίος, απέκρουσε τρία πέναλτι, αλλά η απόφασή μας είναι να δώσουμε σε όλους τους τερματοφύλακες μια ευκαιρία κι αυτό θα κάνουμε με την Αίγυπτο».

Σημειώνεται ότι στο φιλικό της Κροατίας με την Τυνησία, βασικός σε όλο το 90λεπτο με την εθνική ομάδα της αφρικανικής χώρας ήταν ο αμυντικός του Ατρόμητου, Ουαζντί Κεσχρίντα, ο οποίος έπαιξε σε όλο το 90λεπτο και είδε μία κίτρινη κάρτα.