Φωτογραφία: Eurokinissi

STOIXIMAN SUPERLEAGUE

Ντόρντρεχτ – Άρης 0-0: Ελάχιστες φάσεις και πολύ ένταση

27.07.24 | 17:51

Στο δεύτερο φιλικό του στην καλοκαιρινή του προετοιμασία στην Ολλανδία, ο Άρης αντιμετώπισε την Ντόρντρεχτ, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες με 0-0 σε ένα ματς που στιγματίστηκε κυρίως από εντάσεις, με μία από αυτές να φέρνει και την αποβολή του Άκη Μάντζιου.

Ο Άκης Μάντζιος χρησιμοποίησε για πρώτη φορά τον νέο του παίκτη, Πιόνε Σίστο ο οποίος είχε αρκετά καλή παρουσία στο ανεπίσημο ντεμπούτο του, ενώ δοκίμασε αρκετούς παίκτες και σε διαφορετικές θέσεις, όπως τον Παναγίδη σε θέση αριστερού μπακ.

Φάσεις με το «σταγονόμετρο»

Το ματς στα πρώτα του λεπτά ήταν αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν τη μπάλα χωρίς να υπάρχουν φάσεις.

Αυτό το σκηνικό κράτησε περίπου για τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, με τον Άρη να κυκλοφορεί καλά τη μπάλα και να προσπαθεί να βρει κενά απέναντι στην καλά στημένη άμυνα των Ολλανδών.

Προσπάθησαν οι Σίστο και Μορόν να απειλήσουν

Οι Σίστο και Μορόν είχαν κάποιες καλές ατομικές ενέργειες οι οποίες, ωστόσο δεν μπόρεσαν να «μεταφραστούν» σε ευκαιρίες.

Οι πρώτες καλές στιγμές του ματς ήταν μια εκτέλεση φάουλ του Πάρντο για τον Άρη, με τον Λίαμ να απομακρύνει στο 19’ και μια κεφαλιά του Χάιν για την Ντόρντρεχτ περίπου δέκα λεπτά μετά η οποία κατέληξε άουτ.

Ο Σίστο είχε μια επικίνδυνη στιγμή στη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού αλλά ο γκολκίπερ των Ολλανδών έπεσε στη γωνία του και απομάκρυνε.

Ένταση και αποβολή για τον Άκη Μάντζιο

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημίχρονου δεν άλλαξε κάτι, με το ματς να μένει στο 0-0. Στο τέλος του πρώτου μέρους ο Άκης Μάντζιος και μέλη του τεχνικού επιτελείου διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή έντονα, με τον Έλληνα τεχνικό να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα.

Χωρίς πολλά πολλά το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην έχουν κλασικές ευκαιρίες και να είναι σταθερές αμυντικά αμφότερες.

Στο ξεκίνημα το δεύτερου μέρους ο Άρης, λόγω και των αλλαγών, είχε καλύτερη εικόνα σε σχέση με το πρώτο αλλά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είδαμε περισσότερες ευκαιρίες.

Οι παίκτες του Άρη προσπάθησαν να απειλήσουν από στημένες φάσεις και υψηλό παιχνίδι, με την εκτέλεση φάουλ του Φετφατζίδη και κάποιες κεφαλιές μετά από σέντρες να είναι οι πιο καλές τους στιγμές στο δεύτερο 45λεπτο.

Στα τελευταία λεπτά του ματς η Ντόρντρεχτ σπατάλησε τη μεγαλύτερη της ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, με τον Κουέστα να νικά τον Ινόκε σε τετ-α-τετ και να κρατά το μηδέν.

Ντόρντρεχτ – Άρης 0-0

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φατόρε (69′ Μοντόγια), Ρόουζ, Μπράμπετς (58′ Βέλεθ), Παναγίδη, Μεμέτογλου (46′ Ζουλ), Πάρντο (83′ Σεβαστίδης), Μανού Γκαρθία (46′ Φετφατζίδης), Σίστο (46′ Σαβέριο), Σουλεϊμανοφ (79′ Αγοραστός), Μορόν (46′ Σαμόρα).