Μπορούσια Ντόρτμουντ Τσάμπιονς Λιγκ Φωτογραφία: X - Borussia Dortmund

UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης 4-2: Μετά από 11 χρόνια ξανά στους ημιτελικούς (vid, pics)

17.04.24 | 05:14

Με τρομερή αντεπίθεση στο φινάλε, η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε με 4-2 της Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» και μετά από 11 ολόκληρα χρόνια θα είναι ξανά παρούσα στην ημιτελική φάση του Champions League.

Το 2-1 του πρώτου προημιτελικού αγώνα στο «Μετροπολιτάνο» δεν αρκούσε τελικά στους «ροχιμπλάνκος», οι οποίοι παρότι βρέθηκαν να χάνουν 2-0 στο ημίχρονο, έφεραν το ματς στην απόλυτη ισοροπία στο ξεκίνημα του δεύτερου, αλλά οι Βεστφαλοί είχαν την απάντηση στο φινάλε και με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά πήραν μία παλικαρίσια πρόκριση στην τετράδα.

Μέσα σε 5 λεπτά, 2-0

Η Ντόρτμουντ βρέθηκε με την «πλάτη στον τοίχο» στο πρώτο παιχνίδι, αλλά το γκολ του Αλέ (δεν έπαιξε χθες (τραυματίας) την κράτησε «ζωντανή» στην υπόθεση πρόκριση.

Η ομάδα του Τέρζιτς εκμεταλλεύτηκε την «καυτή» έδρα της και πριν κλείσει το πρώτο μέρος με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά (34′ -39′) από τους Μπραντ και Μάαντσεν ανέτρεψε προς στιγμή το σκορ του πρώτου αγώνα στη Μαδρίτη.

Η «απάντηση» με τον ίδιο τρόπο

Οι «ροχιμπλάνκος» απάντησαν με τον ίδιο σχεδόν τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο.

Μόνο που χρειάστηκαν 15 λεπτά για να ισοφαρίσουν και να μπουν εκείνοι σε «θέση οδηγού» για την πρόκριση.

Στο 49′  με αυτογκόλ του Χούμελς μείωσαν σε 1-2, για να έρθει η πρώτη αλλαγή του Ντιέγκο Σιμεόνε, ο Κορέα (πήρε την θέση του Μοράτα στο 46΄) στο 64΄ και να «γράψει» το 2-2.

Και στο τέλος κερδίζουν… οι Γερμανοί

Κι ενώ η Ατλέτικο έδειχνε πως είχε το «πάνω χέρι» οι ποδοσφαιριστές της έδειξαν αδικαιολόγητα μία μεγάλη επιπολαιότητα και το «πλήρωσαν».

Στο 71΄ ο Φίλκρουγκ με άπιαστη κεφαλιά έδωσε ξανά προβάδισμα στους Βεστφαλούς κι έστελνε τον ημιτελικό στην παράταση, ωστόσο, τρία λεπτά μετά (74′ ) ο Σάμπιτσερ έδωσε την «χαριστική βολή» στην Ατλέτικο (4-2) στέλνοντας την Μπορούσια στους ημιτελικούς.

Δείτε τους πανηγυρισμούς των Βεστφαλών:

Στην τετράδα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης του κόσμου, η Ντόρτμουντ θ΄ αντιμετωπίσει την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία την ίδια ώρα έπαιρνε επική πρόκριση στην Βαρκελώνη με το εμφατικό 4–1 επί της Μπαρτσελόνα!

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ντόρτμουντ 4-2

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κομπέλ, Χούμελς, Ριέρσον, Σλότεμπεργκ, Μάτσεν, Σάμπιτσερ, Τσαν, Σάντσο (86′  Οστσάν), Μπραντ (90′  Ρόις), Αντεγέμι (66′  Μπίνοε-Γκίτενς), Φίλκρουγκ

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Μολίνα (46′  Μπάριος), Βίτσελ, Χιμένες, Ερμόσο, Αθπιλικουέτα, Κόκε, Γιορέντε, Ντε Πολ (84′  Νίγκεθ), Γκριεζμάν, Μοράτα (46΄ Κορέα)