03.07.24 | 18:21

Γράφει: Θάνος Μπλούνας

«Ο χρόνος δίνει όλες τις απαντήσεις» (Ευρυπίδης)

Ο Μπρινιόλι ανακοινώθηκε χθες από την ΑΕΚ, σαν έτοιμος από καιρό.

Το τελευταίο διάστημα άπαντες προεξοφλούσαν την απόκτηση του Ιταλού τερματοφύλακα και το μόνο που περιμέναν, για το τυπικό του πράγματος, ήταν να μπει ο Ιούλιος.

Αν γυρίσουμε, όμως, κάποιους μήνες πριν θα θυμηθούμε μια σειρά γεγονότων, που πλέον δικαιώνουν όσους έλεγαν ότι ο ποδοσφαιριστής έχει συμφωνήσει με την ΑΕΚ.

Τότε διαψεύδονταν. Σήμερα, εκ του αποτελέσματος, δικαιώνονται.

Η αγωνιστική συμπεριφορά του Μπρινιόλι μεταβλήθηκε ξαφνικά επί τα χείρω τον περασμένο Νοέμβριο.

Στον κρίσιμο αγώνα με τη Ρεν στο Europa League, που διεξήχθη στις 9/11/2023 δέχθηκε γκολ, πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Η μπάλα αναπήδησε εμπρός του και πέρασε κάτω από τα πόδια του. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1.

Λίγες ημέρες μετά, στις 26/11/2023, στον εκτός έδρας αγώνα με τον Άρη, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου κι ενώ το αποτέλεσμα ήταν 0-0 δέχθηκε την μπάλα από τον Σένκεφελντ, έκανε ελαφρώς ανοιχτό κοντρόλ, δεν υπολόγισε καλά την απόσταση από τον επερχόμενο Μορόν, που του πήρε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-0 και έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Η τρίτη (του Μπρινιόλι) και… φαρμακερή (για τον Παναθηναϊκό) ήταν στις 16/12/2023. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 από τον Ατρόμητο κι έπεσε ξανά από την κορυφή του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο γκολ του Ατρομήτου, ο Ιταλός, σα να βρισκόταν σε άλλο γήπεδο, έκανε τον ορισμό της άστοχης εξόδου, βγαίνοντας από την εστία του ενώ η μπάλα ήταν στα πόδια Κούντε που την έστειλε στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Στη θέα της φάσης και της αντίδρασης του Μπρινιόλι, ακόμη και οι τρίχες της κεφαλής του σηκώθηκαν όρθιες!

Πολλοί του καταλογίζουν ευθύνη και για το τρίτο γκολ του Ατρόμητου.

Ακόμη περισσότεροι άρχισαν ν’ αναρωτιούνται «τί συμβαίνει με τον Μπρινιόλι;».

Γιατί ένας τερματοφύλακας που επί 2,5 έτη αποτελούσε εγγύηση, λόγω των ικανοτήτων και της σταθερότητάς του, ξαφνικά άρχισε να δέχεται αστεία γκολ και ν’ αποτελεί την αχίλλειο πτέρνα της άμυνας;

Οι απορίες, ίσως, λύθηκαν στις 13/1/2024. Μια ημέρα πριν το παιχνίδι με την ΑΕΚ, ο Μπρινιόλι ζήτησε από τον Φατίχ Τερίμ να τον υπολογίσει. Ήθελε να αγωνιστεί στο συγκεκριμένο παιχνίδι!

Η ενέργεια αυτή ανάγκασε την ΠΑΕ Παναθηναϊκός να εκδώσει ανακοίνωση στην οποία κατέγραφε με λεπτομέρειες τις διαπραγματεύσεις που είχαν γίνει το προηγούμενο διάστημα για την ανανέωση του συμβολαίου του.

Την πρόταση με διπλάσιες απολαβές, την αποδοχή όλων των απαιτήσεων του τερματοφύλακα και την απάντηση του ότι θέλει να συνεχίσει την καριέρα του αλλού.

Και βέβαια την απόπειρα να ξεγελάσει τον προπονητή του, λέγοντας ότι θα συνεχίσει στον Παναθηναϊκό, προκειμένου να τον πείσει να τον εμπιστευτεί στο παιχνίδι με την… ΑΕΚ.

Τούτων δοθέντων ο Μπρινιόλι τέθηκε στο περιθώριο μέχρι την ολοκλήρωση του συμβολαίου.

Την ίδια ημέρα (13/1/2024) η ΠΑΕ ΑΕΚ πήρε θέση για το θέμα χαρακτηρίζοντας «εντελώς αβάσιμα όλα τα σενάρια περί επαφών αλλά και συμφωνίας με τερματοφύλακα» και προσθέτοντας ότι το timing που κυκλοφόρησε αυτή η φημολογία, καθιστά αυτά τα σενάρια ύποπτα.

Τελικά, αν κάτι από όλη αυτήν την ιστορία γέννησε υποψίες, αυτό ήταν η συμπεριφορά του Μπρινιόλι…