Διαιτησία

Ο Φωτιάς προκρίθηκε στους νοκ άουτ αγώνες του Euro U19

23.07.24 | 22:22

Γράφει: Avatar photo

Ο Βασίλης Φωτιάς παραμένει στη Βόρεια Ιρλανδία μετά την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων στην τελική φάση του Euro U19.

Αυτός ήταν ο πρωταρχικός στόχος του Έλληνα διεθνούς ρέφερι προκειμένου να διεκδικήσει στη συνέχεια πιο σημαντικούς ορισμούς στο τουρνουά. Αντιθέτως δύο διαιτητές και ισάριθμοι βοηθοί πήραν σήμερα το δρόμο της επιστροφής για τις πατρίδες τους. Στο Μπέλφαστ εκτός από τον Φωτιά παραμένουν ακόμη 5 διαιτητές.

Για τον αγώνα μπαράζ της Νορβηγίας με τη Τουρκία, που τερμάτισαν τρίτες στους ομίλους, για τους ημιτελικούς Γαλλία-Ουκρανία/Ιταλία-Ισπανία και φυσικά τον τελικό. Ο Φωτιάς ήταν εξαιρετικός και στο δεύτερο ματς που διηύθυνε. Η Ουκρανία χρειαζόταν νίκη για να βγει δεύτερη και να προκριθεί στα ημιτελικά ενώ η Ιταλία είχε ήδη καπαρώσει την πρώτη θέση του ομίλου.

Θεωρητικά ήταν αδιάφορη αλλά στον αγωνιστικό χώρο έδειξε το ακριβώς αντίθετο. Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό. Οι Ιταλοί, που είναι οι πρωταθλητές Ευρώπης από το προηγούμενο τουρνουά και θεωρούνται πάλι η πιο δυνατή ομάδα, ισοφάρισαν στο 34. Έπεσαν πολλές κλωτσιές στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Φωτιάς ήταν συνεχώς κοντά στις φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε «πόλεμος». Οι Ιταλοί έκαναν την ανατροπή στο 52 και πήραν το προβάδισμα. Οι Ουκρανοί έπρεπε να αντιδράσουν για να προκριθούν. Ισοφάρισαν μετά από δύο λεπτά και στο 73 έγινε η φάση που έκρινε τον αγώνα και χάρισε «πόντους» στον Φωτιά γιατί πήρε τη σωστή απόφαση. Ο Κοράντι έκανε πέναλτι στον Μάτκεβιτς και αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι Ουκρανοί ήταν εύστοχοι από την άσπρη βούλα και διαμόρφωσαν το τελικό 3-2. Ο Ισλανδός παρατηρητής διαιτησίας δικαίωσε τον Φωτιά για την απόφαση να δείξει την άσπρη βούλα και του είπε: «Δύο πέναλτι έχουν γίνει μέχρι στιγμής στο τουρνουά και τα καταλόγισες εσύ». Το παιχνίδι διεξήχθη υπό δυνατή βροχή.

Ο Φωτιάς έδειξε σωστά κίτρινες κάρτες σε δύο Ουκρανούς στο πρώτο ημίχρονο και χάνουν το δικαίωμα συμμετοχής στον ημιτελικό. Είχε αρκετές φάσεις να διαχειριστεί αλλά κατάφερε να ανταπεξέλθει. Ο βοηθός Ανδρέας Φωτόπουλος στάθηκε επίσης στο ύψος των περιστάσεων. Και η ελληνική διαιτητική «περιπέτεια» στο Μπέλφαστ συνεχίζεται…