Ο διαιτητής Γκορτσίλας του αγώνα Κηφισιά - Παναιτωλικός Φωτογραφία: Eurokinissi

Διαιτησία

Ο Γκορτσίλας αντάξιος της κρισιμότητας του αγώνα Κηφισιά – Παναιτωλικός

04.03.24 | 17:51

Γράφει: Avatar photo

Το ματς Κηφισιά – Παναιτωλικός 2-2 ήταν κρίσιμο για τις δύο ομάδες στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Κατά τη διάρκεια του ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Είχε όλα τα χαρακτηριστικά του. Δυνατό, κάποιες φορές σκληρό, με φοβερό ρυθμό, με χαμένες ευκαιρίες και τέσσερα γκολ. Το μόνο που δεν είχε, ήταν αποβολή ποδοσφαιριστή και σε αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο ο διαιτητής που το διαχειρίστηκε με υπομονή και ωριμότητα.

Ο Στάθης Γκορτσίλας ήταν πραγματικά αντάξιος των προσδοκιών της ΚΕΔ. Το πέναλτι που καταλόγισε υπέρ των γηπεδούχων ήταν σωστό. Όπως και το γεγονός ότι δεν απέβαλε στην φάση τον Οικονόμου, ο οποίος έσπρωξε από πίσω τον Οζέγκοβιτς. Ο Σέρβος επιθετικός των γηπεδούχων δεν ήταν σε προφανή θέση για γκολ τη στιγμή που έγινε η παράβαση.

Η προσβλητική συμπεριφορά

Ο Γκορτσίλας έγραψε στο φύλλο του αγώνα ότι αντιμετώπισε προσβλητική συμπεριφορά από τον Μάκη Μπελεβώνη, τον τεχνικό διευθυντή του Παναιτωλικού. Μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπελεβώνης ακολούθησε τον διαιτητή του αγώνα, τη στιγμή που πήγαινε στα αποδυτήρια.

Σύμφωνα με πληροφορίες του είπε: «Δεν ντρέπεσαι; Παίξε καλύτερα… Τι είναι αυτά που κάνεις; Θα πρέπει να ντρέπεσαι». Ο Γκορτσίλας δεν έχασε την ψυχραιμία του και απάντησε: «Σε ξέρω…» και ο Μπελεβώνης πρόσθεσε: «Ναι, με ξέρεις, δεν ντρέπεσαι; Τι σφυρίζεις;».

Η δεύτερη πράξη (και καλύτερη)

Ο Γκορτσίλας εκνευρίστηκε πολύ από τη συμπεριφορά του Μπελεβώνη. Τη στιγμή της έντασης νόμιζε ότι τον έβρισε ο τεχνικός διευθυντής των φιλοξενούμενων. Αρνήθηκε λοιπόν να βγει στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο αν δεν απομακρυνόταν από αυτόν ο Μπελεβώνης.

Τότε διαδραματίστηκε η δεύτερη πράξη του έργου. Ο Μπελεβώνης ενημερώθηκε για τις προθέσεις του διαιτητή και πήγε ξανά να τον βρει. Τρία μέτρα τους χώριζαν και αρκετοί αστυνομικοί όταν έγινε ο εξής διάλογος:

• Μπελεβώνης: «Μπες μέσα και δείξε μου την κόκκινη κάρτα».
  • Γκορτσίλας: «Δεν μπαίνω. Έχεις αποβληθεί. Μπορώ να το κάνω από εδώ χωρίς να σου δείξω την κάρτα».
  • Μπελεβώνης: «Μπες μέσα και θα φύγω».
  • Γκορτσίλας: «Δεν μπαίνω».
  • Μπελεβώνης: «Θα παίξεις καλά;».

Ο Γκορτσίλας δεν απάντησε και τον λόγο πήρε ο Γιώργος Κασναφέρης, ο οποίος προσπαθούσε να πείσει τον διαιτητή να επιστρέψει στον αγώνα: «Τι θέλεις ρε Μάκη τώρα; Τι να παίξει καλά; Μια χαρά παίζει μέχρι τώρα».

• Μπελεβώνης: «Μια χαρά τα βλέπεις Γιώργο;»
  • Κασναφέρης: «Ναι, μια χαρά τα βλέπω. 50-50 παίζει ο διαιτητής», ανεβάζοντας τον τόνο της φωνής του, πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής τον Μπελεβώνη. Ο διαιτητής ζήτησε από όλους να ηρεμήσουν.
  • Γκορτσίλας: «Δεν βγαίνω γιατί με έβρισες»
  • Μπελεβώνης: «Δεν σε έβρισα»
  • Γκορτσίλας: «Ξέρεις πολύ καλά τι είπες, δεν βγαίνω. Φύγε τώρα»
  • Μπελεβώνης: «Καλά φεύγω αλλά παίξε καλά».

Έτσι άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Στο τέλος ο Γκορτσίλας έγραψε στο φύλλο του αγώνα ότι ο Μπελεβώνης τον πρόσβαλε με την γενικότερη συμπεριφορά του. Δεν του συγχώρησε το «πέσιμο» τη στιγμή που πήγαινε στα αποδυτήρια. Από την άλλη έμαθε ότι όντως δεν τον έβρισε ο Μπελεβώνης. Σύμφωνα με πηγές δόθηκαν οι απαραίτητες εξηγήσεις και το θέμα θεωρείται λήξαν.