Ο… κακός δαίμονας του Λουτσέσκου

09.03.24 | 20:08

Τρεις είναι οι προπονητές που μπορούν να χαρακτηριστούν… κακοί δαίμονες για τον Ράζβαν Λουτσέσκου. Ο Ματίας Αλμέιδα της ΑΕΚ, ο οποίος σε έξι παιχνίδια κόντρα στον Ρουμάνο τεχνικό έχει απολογισμό 4 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα, ο νυν προπονητής της Αλ Σάρζα, Κοσμίν Ολαρόγιου, ο οποίος στα 10 ματς που αναμετρήθηκε με τον Λουτσέσκου στη Ρουμανία «μέτρησε» 4 νίκες, 4 ισοπαλίες, 2 ήττες και ο Άκης Μάντζιος!

Το ρεκόρ του προπονητή του Άρη κόντρα στον Ράζβαν Λουτσέσκου; Τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μόλις δύο ήττες σε 10 αναμετρήσεις!

ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΟΛΕΙΣ

Για πρώτη φορά, Ράζβαν Λουτσέσκου και Άκης Μάντζιος συναντήθηκαν πριν από σχεδόν μία δεκαετία. Το ημερολόγιο έδειχνε 29 Νοεμβρίου 2015, με τον πρώτο να βρίσκεται στον πάγκο της Ξάνθης και τον δεύτερο σε αυτόν του Λεβαδειακού.

Μπροστά σε… συγγενείς και φίλους, στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς (297 τα «κομμένα» εισιτήρια), στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League, ο νυν προπονητής του Άρη πανηγύρισε την πρώτη του νίκη εις βάρος του Ρουμάνου συναδέλφου του, με το τελικό 1-0 να διαμορφώνεται χάρη σε γκολ του Βαλερί Ντομοβτσίσκι στο 33ο λεπτό. Στο συγκεκριμένο ματς, στον πάγκο της Ξάνθης βρισκόταν ο νυν διευθυντής του ποδοσφαιρικού τμήματος του «δικεφάλου», Χρήστος Καρυπίδης, τον οποίο όμως ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν χρησιμοποίησε.

Στον αγώνα δε του δεύτερου γύρου στα Πηγάδια, στις 19 Μαρτίου 2016, η Ξάνθη προηγήθηκε με γκολ του Χρήστου Καρυπίδη στο 17΄, οι Βοιωτοί ανέτρεψαν το σκορ με γκολ των Μπεν (62΄) και Μάντζιου (64΄), όμως οι γηπεδούχοι «έσωσαν» τον βαθμό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λουσέρο στο 83΄.

ΤΑ «ΠΑΡΑΣΗΜΑ» ΤΟΥ ΜΑΝΤΖΙΟΥ

H απομάκρυνση του Αλεξάνταρ Στανόγεβιτς από τον πάγκο του ΠΑΟΚ, μόλις 57 ημέρες μετά την πρόσληψη του Σέρβου προπονητή, στις 11 Αυγούστου 2017, έφερε τον Ράζβαν Λουτσέσκου στο τιμόνι του «δικεφάλου».

Φωτογραφία: Intime

Ακριβώς έναν μήνα αργότερα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, οι «ασπρόμαυροι» αγωνίστηκαν κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, στον πάγκο του οποίου βρισκόταν ο Άκης Μάντζιος. Για τρίτη φορά ωστόσο, ο Έλληνας προπονητής έμεινε αήττητος από τον Λουτσέσκου, με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να αναδεικνύεται ισόπαλη με τον ΠΑΟΚ χωρίς τέρματα.

Χρειάστηκε να περάσει 1,5 χρόνος για να συναντηθούν ξανά Λουτσέσκου και Μάντζιος, με τον δεύτερο να βρίσκεται πλέον στον πάγκο του Πανιωνίου. Aυτή τη φορά όμως, στις 19 Ιανουαρίου 2019, στο πλαίσιο τις 17ης αγωνιστικής και στον δρόμο του ΠΑΟΚ για το αήττητο Πρωτάθλημα και το Νταμπλ, ο Έλληνας προπονητής βίωσε την πρώτη του ήττα από τον Ρουμάνο τεχνικό, με σκορ 3-0 (11΄ Μπίσεσβαρ, 45’+2 Βιεϊρίνια, 69’ Σάκχοφ).

Και πάλι όμως, o Άκης Μάντζιος βρήκε τον τρόπο να κερδίσει τον Λουτσέσκου! Στις 6 Φεβρουαρίου 2019, ο Πανιώνιος κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 2-1 στη Νέα Σμύρνη στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και έγινε η δεύτερη – και τελευταία – εντός των συνόρων ομάδα που πανηγύρισε νίκη εις βάρος του «δικεφάλου» τη σεζόν 2018-19, έχοντας προηγηθεί η Παναχαϊκή στην Πάτρα, εκ νέου για το Κύπελλο.

Ο Κάρολ Σφιντέρσκι έβαλε μπροστά το σκορ τους Θεσσαλονικείς στο 57΄ όμως ο Ντουρμισάι «απάντησε» στο 74΄ και ο Σταυρόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τον Πανιώνιο, με τον ΠΑΟΚ να προκρίνεται στη ρεβάνς στην Τούμπα στις 27 Φεβρουαρίου, με 4-2 στην παράταση! (32΄ Μπίσεσβαρ, 82΄ Σφιντέρσκι, 114΄ Άκπομ, 118΄ πεν. Βιεϊρίνια / 33΄ Ντουρμισάι, 90’+4 Καμαρά).

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΙΠΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ

Ήταν 28 Νοεμβρίου 2021, 11η αγωνιστική, στο γήπεδο Τούμπας. Ο Ράζβαν Λουτσέσκου έχει επιστρέψει στον ΠΑΟΚ από τη Σαουδική Αραβία, ο Άκης Μάντζιος βρίσκεται στον πάγκο του Άρη, με τον Ντάνιελ Μαντσίνι να πετυχαίνει στο 41ο λεπτό το μοναδικό γκολ του αγώνα και τους «κίτρινους» να παίρνουν τους τρεις βαθμούς.

Ενάμισι χρόνο μετά, στις 13 Φεβρουαρίου 2023, οι δύο προπονητές συναντιούνται για 8η φορά, με τον νυν προπονητή του Άρη να βρίσκεται όμως στον πάγκο του Αστέρα Τρίπολης! Και πάλι, ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν κατάφερε να γευθεί τη χαρά της νίκης, παρότι ο Ιβάν Νάσμπεργκ πέτυχε το 0-1 στο 6ο μόλις λεπτό και ο Μπράντον Τόμας πέτυχε το 0-1 στο 82ο λεπτό. Με γκολ των Ρεγκίς (90΄) και Ατιένθα (90’+4), οι Αρκάδες πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας, από τη στιγμή που τόσο ο βοηθός Σινιοράκης όσο και οι Τζήλος, Καλαμπόκης που ήταν οι VAR και ΑVAR της αναμέτρησης, δεν καταλόγισαν το οφσάιντ στη φάση του 2-2.

«Οι διαιτητές του VAR και ο βοηθός διαιτητής ζητούν συγνώμη για τα λάθη τους κατά τη διάρκεια αυτής της κρίσιμης στιγμής του αγώνα. Ως αποτέλεσμα, η ΚΕΔ έχει αποσύρει τους εμπλεκόμενους διαιτητές του αγώνα από τα επίσημα καθήκοντά τους και θα παραμείνουν στη διάθεση της επιτροπής» ανέφερε σε ανακοίνωσή της η ΚΕΔ, τρεις ημέρες αργότερα!

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ

Κάπως έτσι, φτάσαμε στη φετινή χρονιά, με τον Άκη Μάντζιο να πανηγυρίζει την ισοπαλία στην Τούμπα στις 17 Σεπτεμβρίου (0-0), έχοντας επιστρέψει λίγες ημέρες νωρίτερα στον πάγκο του Άρη μετά την απομάκρυνση του Απόστολου Τερζή.

Στο συγκεκριμένο ματς, ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο σε χέρι του Κάρλσον στο 36ο λεπτό, ύστερα από κεφαλιά του Έκονγκ, ενώ στο 61΄ η απόφαση του Παπαπέτρου να μη δείξει την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντουκουρέ, ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς «δικεφάλου».

Σε ότι αφορά το παιχνίδι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στις 7 Ιανουαρίου, ο Άρης «χτύπησε» στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Σουλεϊμάνοφ και τον Σαβέριο στο 59΄, με το γκολ του Μπάμπα Ράχμαν στο 75΄ να μην στέκεται αρκετό για τον ΠΑΟΚ και το 2-1 να σηματοδοτεί την τέταρτη νίκη του Μάντζιου εις βάρος του Λουτσέσκου!