Ο Μορόν βρήκε και πάλι δίχτυα Φωτογραφία: Intime

Άρης

Ο Μορόν αφού ξεπέρασε τον Ντεμπά ισοφάρισε τον Κάμπορα

26.02.24 | 08:31

Γράφει: Πάρης Τσελεπίδης

Ο Λορέν Μορόν επιλέχθηκε το περασμένο καλοκαίρι για να αποτελέσει τον σκόρερ του Άρη στην χρονιά που θα ακολουθούσε και αυτό αποδείχτηκε και στην πράξη. Ο Ισπανός επιθετικός αφού ισοφάρισε στο Περιστέρι τον Νιρέν Ντεμπά, πλέον τον ξεπέρασε κόντρα στον Βόλο και ισοφάρισε τον Χαβιέ Κάμπορα δείχνοντας ασταμάτητος.

Ο Μορόν έφθασε τα 13 γκολ στη φετινή πορεία του Άρη στο πρωτάθλημα της Stoiximan Super League κάνοντας το 1-0 επί του Βόλου στο Κλεάνθης Βικελίδης. Γκολ με το οποίο έδειξε τον δρόμο για τη νίκη και το 2-0 που ήρθε με το πρώτο τέρμα του Καρίμ Ανσαριφάρντ που για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι πέρασε στη θέση του.

Όπως ακριβώς είχε κάνει ο Μορόν και το περασμένο Σάββατο κόντρα στον Ατρόμητο. Με εκείνο το γκολ του ο Ισπανός είχε φθάσει τα 12 γκολ ισοφαρίζοντας την επίδοση του Νιρέν Ντεμπά που κρατούσε από την περίοδο 2002-03.

Πλέον ο Μορόν καλείται στις δύο αγωνιστικές της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, αυτές που απομένουνε για να ολοκληρωθεί, να παραμείνει στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ. Εκεί όπου αισθάνεται πλέον κοντά του τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί του Ολυμπιακού που έχει 12 μετά και από τα δύο που σημείωσε κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης στο Γεώργιος Καραϊσκάκης ενώ πιο πίσω βρίσκονται οι Λιβάι Γκαρσία της ΑΕΚ και Χουάν Μιριτέλο του Αστέρα Τρίπολης που μείναν στα 11 αφού δεν σκόραραν σε αυτήν την αγωνιστική.

Στην περίπτωση που ο Μορόν παραμείνει στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ και το βράδυ της 3ης Μαρτίου τότε θα διαδεχθεί τον Ντίνο Κούη μετά από 43 χρόνια! Τότε όταν την αγωνιστική περίοδο 1980-1981 ο άλλοτε διεθνής μέσος από την Ξυλόπολη Θεσσαλονίκης είχε τελειώσει εκείνο το πρωτάθλημα με 21 γκολ σε 34 παιχνίδια.