Απογοητευμένοι οι παίκτες του ΟΦΗ Φωτογραφία: Intime

ΟΦΗ

Από τον θρίαμβο στην… αποκαθήλωση ένας γύρος δρόμος (vid)

06.02.24 | 08:47

Ο ΟΦΗ βιώνει μία ιδιαίτερη  περίοδο, καθώς δυσκολεύεται σημαντικά να φτάσει σε νίκες, μετά το τρομερό ξεκίνημα και τα τρίποντα με Άρη, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

Είναι ενδεικτικό πως από τις 2 Οκτωβρίου και τη νίκη με 2-0 επί της Ένωσης, οι «ασπρόμαυροι» έχουν επικρατήσει στο πρωτάθλημα μόνο του Παναιτωλικού με 1-0 εντός έδρας!

Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι η πορεία για έξοδο στην Ευρώπη, που αποτέλεσε τον στόχο των Κρητικών στην αρχή της σεζόν έχει μετατραπεί σε… μαραθώνιο σωτηρίας. Ο ΟΦΗ που δεν μοιάζει ικανός να σηκώσει κεφάλι αναμένει τις εξελίξεις και με τον Μιχάλη Μπούση που χθες (5/2) προέβη σε αινιγματικά ποσταρίσματα.

Από την 4η θέση στην απότομη «προσγείωση»

Οι νίκες με τους τρεις από τους πέντε «μεγάλους» και σε συνδυασμό με τις τρεις ισοπαλίες είχαν φέρει τον ΟΦΗ, μετά και το πέρας της 7ης αγωνιστικής, στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς.

Προφανώς και ουδείς περίμενε ότι η σπουδαία επικράτηση επί των «κιτρινόμαυρων» θα εξελισσόταν σε… εφιάλτη, που θα είχε ως αποτέλεσμα οι Κρητικοί να βρίσκονται πλέον στη 10η θέση με μόλις ένα τρίποντο και 5 ισοπαλίες από τις 2 Οκτωβρίου κι έπειτα!

Το δεύτερο αρνητικό σερί στη Super League

Τα νούμερα των Κρητικών είναι τραγικά, μετά και το τέλος της 21ης αγωνιστικής της Super League, όπου μετρούν 8 βαθμούς σε 4 τέσσερις μήνες και συγκρίνονται μόνο με εκείνα του ΠΑΣ Γιάννινα.

Συγκεκριμένα οι Ηπειρώτες που βρίσκονται στον… πάτο της βαθμολογίας μετρούν κι εκείνοι μόλις 1 νίκη και 7 βαθμούς από τις αρχές Οκτωβρίου κι έπειτα, ενώ η συνολική τους συγκομιδή είναι 12 βαθμοί.

Τα τραγικά ποσοστά εκτός έδρας

Ο ΟΦΗ τη φετινή αγωνιστική περίοδο δείχνει ότι είναι… ακίνδυνος μακριά από την Κρήτη, όπου δεν έχει ούτε μία νίκη! Έχει δεχθεί συνολικά 21 τέρματα εκτός έδρας και έχει πετύχει μόλις 5!

Αξιοσημείωτο στατιστικό αποτελεί το γεγονός πως το σύνολο του Πέπε Μελ σκοράρει κυρίως από το 15′ έως το 30′, όπου έχει πετύχει και το 29,4% των τερμάτων του. «Άσφαιρος» στο πρωτάθλημα είναι στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου των αναμετρήσεων του, καθώς δεν έχει σημειώσει κανένα γκολ από το 46′ έως το 60′!