Φωτογραφία: Intime

ΟΦΗ – Ατρόμητος 0-0: «Χ»ορταστική ισοπαλία στο Ηράκλειο (vid)

30.03.24 | 21:54

Σε ένα ματς γεμάτο ευκαιρίες ΟΦΗ και Ατρόμητος έμειναν στο μηδέν (0-0) για την 2η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League.

Mάλιστα αυτή είναι η τρίτη φορά στη σεζόν που τα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων δεν βγάζουν νικητή.

Με αυτή την ισοπαλία ο Ατρόμητος είναι με 32 βαθμούς στην πρώτη θέση της βαθμολογίας των μπαραζ παραμονής, ενώ ο ΟΦΗ έχει 27 πόντους και είναι 4ος.

«Έγερνε» το γήπεδο για τον ΟΦΗ, αλλά χωρίς γκολ

Ο ΟΦΗ από την αρχή του αγώνα μπήκε δυνατά προσπαθώντας με τους Μπάκου και Ριέρα να δημιουργήσει ρήγματα στα πλάγια του Ατρομήτου. Μάλιστα τα μπακ του Περιστεριώτων δεν μπορούσαν να βρουν απαντήσεις στα overlap των Κρητικών με αποτέλεσμα να υπάρχουν συνεχώς προβλήματα.

Όπως στη φάση του 6 όπου ο Ριέρα από τα αριστερά νίκησε τον Κεσχρίντα στη διεκδίκηση, πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ του Ατρόμητου έβγαλε σε κόρνερ κάνοντας μια εντυπωσιακή επέμβαση. Οκτώ λεπτά αργότερα και πάλι ο Ισπανός έκανε ωραία ατομική προσπάθεια αλλά η μπάλα βγήκε ξανά κόρνερ.

Όσο περνούσε η ώρα τόσο οι Κρητικοί κρατούσαν την μπάλα με τον Τοράλ να μοιράζει παιχνίδι παίζοντας και από το κέντρο, σε μια προσπάθεια των παικτών του Δέλλα να βγουν στο επιθετικό transition.

Κάτι που έγινε στο 32’ όταν από «μαγική» μπαλιά του Τοράλ στην πλάτη της άμυνας του Ατρόμητου, ο Ισέκα βγήκε φάτσα με τον Μαρκετζιάνι αλλά πλάσαρε δίπλα από το κάθετο δοκάρι, ενώ 4’  αργότερα ο Τοράλ και πάλι σούταρε, χωρίς ωστόσο να βρει στόχο.

Ο Ατρόμητος σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου φαινόταν να ασφυκτιά από το πρέσινγκ των Κρητικών, ωστόσο κόντρα στην ροή του αγώνα ο Αθανασίου, ο οποίος αποτελεί νέα ελπίδα για την ομάδα του Ίλιτς, έβγαλε μια φοβερή σέντρα με τον Βαλέντσια να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με μια ακόμη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Μαρκετζιάνι για ακόμη μια φορά να λέει… όχι.

Πάτησε γκάζι ο Ατρόμητος

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, με τους Κρητικούς να έχουν χάσει κάτι από την… σπιρτάδα του πρώτου μέρους. Από την άλλη ο Ατρόμητος μπήκε πιο αποφασισμένος να πατήσει περιοχή κάτι που έγινε μετά την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Συγκεκριμένα στο 63΄ και πάλι ο Αθανασίου έβγαλε συρτή μπαλιά την οποία δύσκολα έβγαλε η άμυνα του ΟΦΗ. Βλέποντας την ομάδα του να ανεβαίνει ο Ίλιτς έβγαλε τον Βρακά και επέλεξε τον έμπειρο Ρομπάιγ ώστε να κρατήσει μπάλα και να πιέσει στα άκρα.

Κόντρα στη ροή του αγώνα,  ο ΟΦΗ παραλίγο να ανοίξει το σκορ με τον Φελίπε ο οποίος μέσα στην περιοχή και από πολύ πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Ατρόμητος ωστόσο δεν πτοούνταν και συνέχισε να πιέζει τους γηπεδούχους, οι οποίοι ωστόσο και πάλι στην κόντρα έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Θεοδοσουλάκη να βγαίνει στην αντεπίθεση και τον Μαρκετζιάνι να μπλοκάρει.

Ο Ατρόμητος που ήταν καλύτερος σε όλο το β’ μέρος στο σετ παιχνίδι, απάντησε με ένα σουτ στο 85’ με τον Χριστογεώργο να βγάζει εντυπωσιακά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ασεβέδο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα ο  Αποστολάκης ελίχθηκε ωραία στην περιοχή του Ατρομήτου, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ και έτσι οι ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

ΟΦΗ – Ατρόμητος 0-0

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος – Μαρινάκης, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Αμπάντα (79′ Θοράρινσον) – Μεγιάδο (67′ Λουίζ Φελίπε), Γκαγιέγκος – Τοράλ (61′ Μπάκιτς) – Μπάκου (67′ Αποστολάκης), Ισέκα, Ριέρα (79′ Θεοδωσουλάκης).

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς):Μαρκετζάνι – Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου – Κούντε (89′ Έρλινγκμαργκ), Έντερ, Καμαρά – Βαλένσια (89′ Τζοβάρας), Αντζιέλσκι (62′ Βέργος), Βρακάς.