Φωτογραφία: INTIME

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ BETSSON

ΟΦΗ – Παναιτωλικός 1-2: Ένα βήμα πριν τη πρόκριση, με το «χρυσό» γκολ του Καρέλη στο 94′

23.01.24 | 20:14

Ο Παναιτωλικός με το γκολ του Νίκου Καρέλη στις καθυστερήσεις πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον ΟΦΗ, καθώς επικράτησε με 2-1 στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Αγρινιώτες πηγαίνουν με πλεονέκτημα στη ρεβάνς που θα γίνει την επόμενη Τετάρτη στην έδρα τους. Αντίθετα, οι Κρητικοί καλούνται να κάνουν την ανατροπή, προκειμένου να προκριθούν εκείνοι στους «4» του Κυπέλλου.

Υπενθυμίζεται ότι οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις ημέρες, και μάλιστα στο ίδιο γήπεδο, καθώς το Σάββατο (20/1) έπαιξαν για τη Super League. Ωστόσο, σε εκείνο το παιχνίδι ο ΟΦΗ επικράτησε με 1-0.

Στους φιλοξενούμενους τα ηνία του πρώτου ημιχρόνου

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 19′ με αντεπίθεση. Ο Ντουάρτε με ατομική ενέργεια από δεξιά, πάσαρε στον αμαρκάριστο Πέδρο μέσα στην περιοχή, με τον Πορτογάλο να νικά τον Σωτηρίου και να κάνει το 0-1.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό στο 34′ να διπλασιάσει τα τέρματα του.

Έπειτα από ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Μαυρία και Ντουάρτε, ο Πέδρο έγινε αποδέχτης της μπάλας, επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Σωτηρίου μπόρεσε να αποκρούσει.

Σε ένα μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο όσο αφορά την κατοχή, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στα αποδυτήρια με υπεροχή ενός τέρματος, με το γκολ του Πέδρο.

Βγήκανε οι αλλαγές του Πέπε Μελ στο ημίχρονο

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΗ πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Μοσκέρα από τα αριστερά τροφοδότησε τον Τοράρινσον που έκανε το γύρισμα βρίσκοντας τον Μπάκιτς και με πλασέ να κάνει το 1-1.

Λίγο έλειψε το λάθος διώξιμο του Σωτηρίου στο 63′ να εκμεταλλευτεί ο Πέδρο, με τον Πορτογάλο να αστοχεί σε κοντινό πλασέ.

Στο τέλος «μίλησε» ο Καρέλης

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 87′, ο Στεργιάκης απέκρουσε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Μπάκιτς. Η φάση διακόπηκε για φάουλ πάνω στον Μαυρία.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ντουάρτε πάσαρε στον Καρέλη και αυτός με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 1-2 δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

ΟΦΗ – Παναιτωλικός 1-2

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Σωτηρίου, Βούρος (59′ Λάρσον), Λαμπρόπουλος, Μπρέσαν, Θοράρινσον, Μεγιάδο (46΄Λεόν Γκλάζερ) , Γκαγιέγος, Αποστολάκης (46′ Τοράλ), Μοσκέρα (72′ Μπάκου), Μπάκιτς, Ντίκο (46′ Φελίπε)

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Λιάβας, Μαλής, Στάγιτς, Μαυρίας, Ντουάρτε Φρ, Τσιγγάρας (70′ Μπακάκης), Μπουζούκης (42′ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης (70′ Τορεχόν), Ντίας (70′ Σενγκέλια), Πέδρο (77′ Καρέλης)