ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Φωτογραφία: Intime

STOIXIMAN SUPERLEAGUE

ΟΦΗ – Παναιτωλικός 1-2: Φινάλε με νίκη για τα «καναρίνια»

11.05.24 | 21:56

Ο ΟΦΗ υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό για την τελευταία αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League, με τα «καναρίνια» να φεύγουν με το διπλό από το «Γεντί Κουλέ» επικρατώντας των Ομιλητών με 2-1 στο τελευταίο παιχνίδι του Κώστα Γιαννούλη με τα «ασπρόμαυρα».

Τα «καναρίνια» προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε τέρματα των Καρέλη (6′) και Μπουζούκη (46′), ενώ το σύνολο του Τραϊανού Δέλλα μείωσε στο τελικό 2-1 με τον Αποστολάκη (65′).

Οι γηπεδούχοι τερμάτισαν στη 10η θέση με 35 βαθμούς, ενώ οι Αγρινιώτες στην 9η με 36 πόντους.

Γκολάρα Καρέλη και από νωρίς μπροστά τα «καναρίνια»

Μόλις στα 20 δευτερόλεπτα σημειώθηκε η πρώτη φάση της αναμέτρησης, με το σουτ του Ριέρα να καταλήγει άουτ.

Ο Παναιτωλικός ανέβασε στροφές και στην πρώτη του ουσιαστική απειλή προς την εστία των Κρητικών κατάφερε να σκοράρει. Ο Τσάβες στο 6′ έκανε τη σέντρα και ο Καρέλης με επληκτικό γυριστό πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ κι έδωσε το προβάδισμα στο σύνολο του Γιάννη Πετράκη.

Οι φιλοξενουμένοι συνέχισαν την πίεση για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, με το σουτ του Χατζηθεοδωρίδη στο 9′ να μπλοκάρεται εύκολα από τον Χριστογεώργο. Τα «καναρίνια» συνεργάστηκαν πολύ καλά στο 13′, αλλά οι Ομιλήτες κατάφεραν να κλείσουν καλά τους χώρους κι έκοψαν τον Μπουζούκη πριν γίνει απειλητικός.

Δύο λεπτά αργότερα οι παίκτες του Πετράκη έχασαν μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν. Ο Φρ. Ντουάρτε έβγαλε σέντρα, ο Μπουζούκης έκανε την καρφωτή κεφαλιά που βρήκε στο σώμα του Γιαννούλη, με την επίθεση των φιλοξενούμενων να τελειώνει άδοξα. Στο 18′ ο Χριστογεώργος μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά του Μπ. Ντουάρτε, με τον Παναιτωλικό να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι το 20′.

Πίεσε για την ισοφάριση ο ΟΦΗ

Η υπεροχή των «καναρινιών» μετατράπηκε σε παιχνίδι κατοχής, με τις δύο ομάδες να αρκούνται σε μονομαχίες στον χώρο του κέντρου για περίπου 10 λεπτά χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερη φάση.

Ο Ισέκα στο 33′ δημιούργησε τη δεύτρη φάση του ΟΦΗ στην αναμέτρηση, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσάβες!

Η ευκαιρία αυτή φάνηκε να δίνει ώθηση στους Ομιλήτες που 4 λεπτά μετά έγιναν εκ νέου απειλητικοί, όμως η σέντρα του Αποστολάκη σταμάτησε στον Τσάβες που μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν το πρέσινγκ για να ισοφαρίσουν. Στο 40′ ο Τσάβες σταμάτησε το σουτ του Τοράλ, ενώ ο κίπερ του Παναιτωλικού έπιασε σταθερά την αδύναμη κεφαλιά του Ισέκα που ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Μπουζούκης και 2-0 για τα «καναρίνια»

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός έκανε το 2-0. Συγκεριμένα στα πρώτα 40 δευτερόλεπτα ο Χατζηθεοδωρίδης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, με τον Μπουζούκη να πλασάρει για το 2-0, με τον Έλληνα ποδοσφαιριστή να μην πανηγυρίζει καθώς έχει περάσει από τους Κρητικούς στο παρελθόν.

Ο Τοράλ προσπάθησε να απαντήσει στο 48′, όμως το μακρινό σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στα σώματα. Στο 54′ ο Ισέκα έκανε διαγώνιο σουτ, όμως ήταν αρκετά άστοχο.

Αποθέωση για Γιαννούλη – Μείωσε ο Αποστολάκης

Στο 58′ ο Κώστας Γιαννούλης αντικαταστάθηκε από τον Πραξιτέλη Βούρο και το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι για να αποχαιρετήσει τον 36χρονο αμυντικό που ολοκλήρωσε την καριέρα του. Οι Κρητικοί στο 63′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν σε 2-1, με τον Τσάβες να βγάζει πλασέ του Τοράλ.

Ότι δεν κατάφερε ο Τοράλ το πέτυχε στο 65′ ο Αποστολάκης. Ο Τοράλ έβγαλε εξαιρετική κάθετη και ο νεαρός ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο πλασέ έκαν το 2-1.

Τα «καναρίνια» έχασαν μεγάλη φάση στο 75′ για να πετύχουν και τρίτο τέρμα, με τον Μπ. Ντουάρτε να πιάνει κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Νέιρα σταμάτρησε ο Τσάβες.

Ο Ζοάο Πέδρο στο 87′ προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Χριστογεώργου, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε αρκετά άουτ. Η τελευταία φάση του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 90′. Ο Ριέρα έκανε τρομερό κοντρόλ εντός περιοχής, έπιασε το γυριστό, όμως η μπάλα βρήκε πάνω στον Πέρες.

ΟΦΗ – Παναιτωλικός 1-2

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Τοράρινσον, Γιαννούλης (55′ Βούρος), Λουκάο, Θεοδοσουλάκης (55′ Μαρινάκης), Γκλάζερ, Γκαγιέγος (55′ Μπάκιτς), Τοράλ (76′ Νέιρα), Ριέρα, Αποστολάκης (76′ Μοσκέρα), Ισέκα.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Λιάβας, Ντουάρτε Μπ., Τορεχόν (86′ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης, Πέρεθ, Μπουζούκης (80′ Ζοάο Πέδρο), Ντουάρτε Φρ. (70′ Νικολάου), Ντίαθ (70′ Λομόνακο), Καρέλης (70′ Μπελεβώνης).