paok gynaikeio

Ποδόσφαιρο Γυναικών

ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 0-1: Η Βαρδαλή με «χρυσό» γκολ τον έστειλε στον τελικό

15.05.24 | 18:06

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του ΟΦΗ στο «Βαρδινογιάννειο» και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.

Η αρχηγός του δικεφάλου» του Βορρά, Θωμαή Βαρδαλή, χάρισε τη νίκη-πρόκριση στις «ασπρόμαυρες» με κεφαλιά στο 50′ και έβαλε πλώρη για την κατάκτηση του νταμπλ.

Το πρώτο ημίχρονο άφησε «ανοιχτή» την πρόκριση

H πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι άνηκε στις γηπεδούχες. Η Καλαμπέροβα βγήκε τετ α τετ, αλλά η Νόιχαους επέκρουσε σωτήρια.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας ο ΠΑΟΚ απείλησε με την Θωμαή Βαρδαλή. Η αρχηγός του «δικεφάλου» του Βορρά επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι της Γκάρτνερ και κατέληξε άουτ.

Η κατοχή του πρώτου ημιχρόνου ήταν μοιρασμένη, με λίγες φάσεις να πραγματοποιούνται στο διάστημα αυτό.

Η αρχηγός έδωσε τη πρόκριση στην ομάδα της

Mε το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά και άνοιξε το σκορ στο 50′. Η Γιαννακά γύρισε την μπάλα στην περιοχή και η Βαρδαλή με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Οι Κρητικές προσπάθησαν να ισοφαρίσουν ρίχνοντας στη «μάχη» το δυνατό τους «χαρτί», την Νικόλ Ριμπάνσκα, παρά τις πληροφορίες για βαρύ τραυματισμό της. Η Σλοβάκα είχε δοκάρι στο 55′, ενώ στο 79′ σύσσωμες οι γηπεδούχες διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στην ίδια χωρίς όμως να υποδειχθεί κάποια παράβαση.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά πήρε με αυτόν τον τρόπο το «χρυσό» εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιάδα Υμηττού – ΑΕΚ.

ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 0-1

ΟΦΗ (Κώστας Παντζαρίδης): Γκάρτνερ, Σηφάκη, Κυδωνάκη, Κουκουλάκη, Δρακογιαννάκη, Ζέρβα, Πέιου, Ραπάνη, Καλαμπέροβα, Πατερνά, Μπριάνα

ΠΑΟΚ (Θαλής Θεοδωρίδης): Νοϊχάους, Μήτκου, Γκούνη, Κιουρεξίδου, Κοσκερίδου, Χαλατσογιάννη, Στράντζαλη, Χέλμβαλ, Βαρδάλη, Γιαννακά, Παπαδοπούλου