Φιλίπ Τζούριτσιτς, Παναθηναϊκός Φωτογραφία: Intime

Παναθηναϊκός

Οι πράσινες αδυναμίες στα δύσκολα και το… δημιουργικό χάος του δευτέρου ημιχρόνου

29.04.24 | 10:47

Μέσα σε λίγες ημέρες, ο Παναθηναϊκός γκρέμισε όλα όσα με κόπο έχτιζε στη χρονιά.

Πρώτα η ήττα από την ΑΕΚ και στη συνέχεια αυτή από τον Άρη, αφήνουν το «τριφύλλι» ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης πρωταθλήματος, παρά το γεγονός ότι χθες υπήρχε μια μεγάλη ευκαιρία μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι «δικεφάλων».

Μια ευκαιρία που δεν αξιοποιήθηκε ποτέ και το 1-0 στη Λεωφόρο έμεινε μέχρι το τέλος.

Κατώτερος των περιστάσεων, χωρίς γκολ στα δυο τελευταία ματς!

Οι “πράσινοι” στις τελευταίες κρίσιμες αγωνιστικές αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Σε ντέρμπι τίτλου με την ΑΕΚ ηττήθηκαν με κάτω τα χέρια, ενώ στο χθεσινό εντός έδρας ματς με τον Άρη υπέστησαν ένα μεγάλο σοκ. Ήξεραν στο ημίχρονο ότι με νίκη έμπαιναν για τα καλά στο κόλπο του τίτλου, αλλά έκαναν το καθήκον τους.

Για μια ακόμη φορά βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά οι ανατροπές δεν μπορούν να γίνονται συνήθεια. Κάποια στιγμή την πατάς. Το ίδιο το ποδόσφαιρο σε τιμωρεί.

Επίσης, ένα ακόμα χαρακτηριστικό των πράσινων αδυναμιών στα τελευταία δυο κρίσιμα παιχνίδια είναι το εξής: Το «τριφύλλι» δεν σκόραρε, κάτι που δεν είχε ξαναγίνει επί Φατίχ Τερίμ.

Όλες οι αδυναμίες μαζί

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε σχεδόν όλες του τις αδυναμίες μαζεμένες μέσα σε λίγες ημέρες.

Στο ντέρμπι με την ΑΕΚ δε δημιούργησε, ανασταλτικά ήταν κάκιστος και υπέπεσε σε πολλά ατομικά λάθη.

Στην ήττα από τον Άρη, είδε τον αντίπαλο να προηγείται ξανά στην πρώτη του «κατεβασιά», έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά η δημιουργία του ήταν με ανορθόδοξο τρόπο, κυρίως στην επανάληψη.

Τα ρίσκα που δημιούργησαν ανορθόδοξη δημιουργία

Τόσο στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, όσο και στην ήττα από τον Άρη, ο Φατίχ Τερίμ πήρε πάρα πολλά ρίσκα στο δεύτερο ημίχρονο των αναμετρήσεων, με σκοπό να γυρίσει την κατάσταση.

Όμως, δεν τα κατάφερε. Αντιθέτως, το παιχνίδι του Παναθηναϊκού έγινε χειρότερο.

Στη Νέα Φιλαδέλφεια είδαμε το «τριφύλλι» χωρίς ακραίους, με αποτέλεσμα να ακολουθήσει το… πάρτι της ΑΕΚ από τα πλάγια.

Στον χθεσινό αγώνα με τον Άρη, από ένα σημείο και μετά, ο Παναθηναϊκός έπαιζε με Ιωαννίδη, Σπόραρ, Γερεμέγεφ, Τζούριτσιτς, Μαντσίνι, Μπακασέτα!

Είχε δυο δεκάρια στον άξονα και τρεις επιθετικούς. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ο ανορθόδοξος τρόπος ανάπτυξης.

Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να απειλήσουν σοβαρά, αναλώθηκαν σε πολλές σέντρες και εν τέλει δεν ανέτρεψαν ποτέ το σκορ…