Εθνική Ομάδα

Οι σπίκερ της Εθνικής Σωτηρακόπουλος και Πρίντεζης στο monobala.gr

26.03.24 | 12:44

Οι δημοσιογράφοι που θα περιγράψουν για λογαριασμό της Nova και του Alpha το μεγάλο ματς της Εθνικής με τη Γεωργία, είναι ο Χρήστος Σωτηρακόπουλος (θα έχει μαζί του τον Ντέμη Νικολαϊδη) και ο Ισίδωρος Πρίντεζης (μαζί με τον Νίκο Νταμπίζα.

Και οι δύο ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του monobala.gr και μας μεταφέρουν τις σκέψεις τους.

Χρήστο, έχεις περιγράψει και το ματς του 2011 κόντρα στη Γεωργία, πόσο διαφορετικό είναι;

Χρήστος Σωτηρακόπουλος: Είναι ένα εντελώς διαφορετικό ματς από αυτό που έζησα το 2011 στην Τιφλίδα. Τότε η Γεωργία δεν διεκδικούσε τίποτα. Εμείς θέλαμε τη νίκη ενώ τώρα και αυτοί διεκδικούν τη μεγαλύτερη πρόκριση της ιστορίας τους.

Ισίδωρε, πώς βλέπεις το ματς με την Γεωργία;

Ισίδωρος Πρίντεζης: Θα ήθελα να είναι ένα πάρα πολύ εύκολο ματς, να έχει τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο να μην μας κουράσει καθόλου και να φύγουμε στο ενενηντάλεπτο νικητές και… τροπαιούχοι (θριαμβευτές). Το τετριμμένο είναι πως το ματς είναι δύσκολο, σε μια «καυτή» έδρα. Απέναντι σε μία ομάδα που θέλει να γράψει ιστορία. Κι εμείς το ίδιο θέλουμε να κάνουμε αλλά το έχουμε ξαναζήσει. Εδώ στην Τιφλίδα όπου σταθείς και όπου βρεθείς ακούς το όνομα του Κβαρατσκέλια και έχουν δεδομένο ότι το ματς θα λήξει 2-0 με 2 δικά του γκολ.

Γενικά όλοι οι Γεωργιανοί είναι έτοιμοι να πανηγυρίσουν, είναι ένα θριαμβευτικό κλίμα πριν να ξεκινήσει το ματς. Ελπίζουμε όλα να πάνε καλά και να τους χαλάσουμε τη γιορτή. Επιβεβαιώνοντας ότι είμαστε καλύτερη ομάδα, έχουμε καλύτερους παίκτες και καλύτερο σύνολο.

Επίσης αυτό που έχει περάσει ο Πογιέτ στους παίκτες και το είπε στα κανάλια που θα καλύψουν το ματς (Novasports, Alpha TV): «δεν υπάρχει δικαιολογία και ξέρουμε ότι είμαστε φαβορί. Δεν είναι απαραίτητο να τελειώσουν όλα αν δεν μας πάει κάτι καλά στα 90 λεπτά, υπάρχει παράταση και πέναλτι και μπορούμε να διεκδικήσουμε αυτό που μας αξίζει.

Πώς περιμένεις να εξελιχθεί το ματς:

Χρήστος Σωτηρακόπουλος: Αυτό το ματς είναι έτσι κι αλλιώς «τελικός» και για τους δύο. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είμαστε πιο ποιοτική ομάδα από αυτούς που έχουν έναν παίκτη υψηλού επιπέδου (Κβαρατσκέλια). Γενικά είμαστε καλύτερο σύνολο. Η παρουσία του κόσμου, περισσότερο θα τους αγχώσει παρά θα τους βοηθήσει.

Συγκρίνεις αυτό το ματς με άλλο που έχεις περιγράψει;

Ισίδωρος Πρίντεζης: Λόγω Εθνικής ομάδας, λόγω σπουδαιότητας ξεπερνάει αυτό το ματς ένα Τσέλσι – Λίβερπουλ 4-4 στο Champions League, ματς ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων, ντέρμπι της Super League και τα αμέτρητα ματς σε διαφορετικές διοργανώσεις και σε διαφορετικά επίπεδα. Οπότε ναι αυτό είναι το κορυφαίο ματς.

Θα κριθεί στα 90 λεπτά το ματς:

Χρήστος Σωρτηρακόπουλος: Το ματς δεν αποκλείω να φτάσει πολύ μακριά, ακόμη και στη διαδικασία των πέναλτι.

Έχεις ετοιμάσει χιλιάδες σημειώσεις;

Ισίδωρος Πρίντεζης: Ούτε εθνικοπατριωτικές «κορώνες» έχω ετοιμάσει, ούτε χιλιάδες σημειώσεις, ούτε ειδική προετοιμασία έχω κάνει, η προσέγγιση είναι ίδια όπως σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια. Πάντα με άγχος πριν, πάντα με διάβασμα πριν και με τη βοήθεια του Νίκου Νταμπίζα όπως και στο προηγούμενο για όσα θα συμβούν μέσα στις 4 γραμμές του γηπέδου.