Φωτογραφία: Intime

Παναθηναϊκός

Όλα τα κακά της μοίρας του…

04.03.24 | 08:14

Για ένα ακόμα παιχνίδι- το τρίτο από τα τελευταία τέσσερα- ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει αυτό που θέλει. Στο φινάλε της κανονικής περιόδου το «τριφύλλι» ήρθε ισόπαλο 2-2 με τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» και πέταξε στα σκουπίδια δυο ακόμη πολύτιμους βαθμούς, πέφτοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας, σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την κορυφή.

Ας αναλύσουμε παρακάτω τι πήγε στραβά για τους «πράσινους» στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Πολύ κακό πρώτο ημίωρο

Σε παιχνίδι με μεγάλο «πρέπει» ο Παναθηναϊκός μπήκε στο χορτάρι πολύ κακός. Είχε μια από τις χειρότερές του φετινές εμφανίσεις στο πρώτο 30λεπτο. Δεν απειλούσε, έχανε σχεδόν όλες τις μονομαχίες, είδε τον ΟΦΗ να τον προειδοποιεί δυο φορές και να ανοίγει το σκορ με τον Χιμένεθ. Αυτή η εικόνα της πρώτης μισής ώρας του αγώνα πρέπει να προβληματίσει τον Φατίχ Τερίμ. Οι «πράσινοι», πέρα από μια ανούσια κυκλοφορία δεν είχαν τίποτα παραπάνω σε αυτό το διάστημα της αναμέτρησης.

Ποιότητα Μπερνάρ και ένας… σκασμός ευκαιρίες

Από το πρώτο 30λεπτο και μετά, ο Παναθηναϊκός μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο. Σκόραρε με τον Ιωαννίδη έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια και κάθετη του Μπερνάρ (ο Βραζιλιάνος ήταν ο καλύτερος παίκτης του “τριφυλλιού”) και για ένα πολύ μεγάλο διάστημα κυριάρχησε στο ματς. Έχασε άλλες δυο ευκαιρίες μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους και πάρα μα πάρα πολλές κλασικές στην επανάληψη, με κυριότερη το δοκάρι του Ιωαννίδη. Φυσικά και είναι καλό το να παίζεις επιθετικά και να δημιουργείς, αλλά είναι και πρόβλημα να μη σκοράρεις. Οι “πράσινοι” παρουσιάζουν αδυναμία στα τελειώματα, είτε λόγω αστοχίας, είτε λόγω ικανότητας του αντίπαλου τερματοφύλακα, είτε λόγω υπερβολικού άγχους για το αποτέλεσμα.

Είχε απάντηση στο σοκ, αλλά δεν πήρε αυτό που έπρεπε από τον διαιτητή

Το πέναλτι για τον ΟΦΗ και το 2-1 έμοιαζε σαν ένα σοκ για τους παίκτες του «τριφυλλιού». Σε μια εξαιρετικά δύσκολη φάση ο var συμβούλευσε τον διαιτητή Βεργέτη και αυτός έδειξε πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ για το γκολ. Η άμεση απάντηση με τον Σπόραρ έδειξε ότι ο Παναθηναϊκός θα έπαιζε τα ρέστα του στην Κρήτη. Και αυτό συνέβη. Ωστόσο, όταν το ματς έφτασε στο φινάλε είδε τόσο τον ρέφερι όσο και τον Παπαπέτρου που ήταν στο var να μην του δίνουν μια σοβαρή περίπτωση πέναλτι. Η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο χέρι του Λουκάο εντός περιοχής του ΟΦΗ. Η φάση πέρασε έτσι, ο διαιτητής δεν κλήθηκε ποτέ να τη δει (αν κρίνουμε από τον χρόνο, πιθανότατα να μην εξετάστηκε…), ο Παναθηναϊκός δεν πήρε ένα κρίσιμο πέναλτι στο τέλος των καθυστερήσεων και ο Φατίχ Τερίμ έκανε λόγο για… βόλεϊ στην περιοχή των Κρητικών. Για τον Παναθηναϊκό στο ματς με τον ΟΦΗ, ισχύει αυτό που λέμε «όλα τα κακά της μοίρας του…»

Το ερώτημα είναι αν μπορεί να το γυρίσει

Πλέον, μετά και την ισοπαλία με τον ΟΦΗ, οι «πράσινοι» έπεσαν στην 4η θέση της βαθμολογίας με τη διαφορά από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ να είναι στους 4 βαθμούς. Το τριφύλλι έχει αφήσει 6 πολύτιμους βαθμούς στα τελευταία 4 ματς και παρουσιάζεται άξιο της μοίρας του. Στην αφετηρία των πλέι οφ, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ θα μπει υποχρεωμένη να κυνηγήσει και τους τρεις βασικούς της αντιπάλους. Η πίεση αυτομάτως γίνεται τεράστια και στο γήπεδο θα απαντηθεί το ερώτημα αν ο Παναθηναϊκός μπορεί να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση…