Ολλανδία – Αγγλία 1-2: Επική ανατροπή με… υπογραφή Γουότκινς και δεύτερος σερί τελικός
10.07.24 | 23:55
Η Αγγλία είναι στον τελικό του Euro 2024 και θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στην Ισπανία (14/7, 22:00).
Τα «τρία λιοντάρια» επικράτησαν με 2-1 της Ολλανδίας, κάνοντας μία επική ανατροπή καθώς είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ από νωρίς, με το γκολ του Σίμονς, πριν ο Κέιν ισοφαρίσει σε 1-1 και ο Όλι Γουότκινς ολοκληρώσει την ανατροπή στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.
Αυτός θα είναι ο δεύτερος συνεχόμενος τελικός στον οποίο θα βρεθεί η Αγγλία και πρώτος στην ιστορία της μακριά από Βρετανικό έδαφος και στόχος της είναι να καταφέρει να πάρει το τρόπαιο από την Ισπανία, που έχει παρουσιάσει το καλύτερο πρόσωπο στο τουρνουά.
Δυνατό ξεκίνημα με γκολ και για τις δύο
Το πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού ήταν το καλύτερο με διαφορά ημίχρονο της Αγγλίας στη διοργάνωση, ενώ οι Ολλανδοί απείλησαν αρκετά και κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν.
Το παιχνίδι από το ξεκίνημά του είχε καλό ρυθμό, με την Ολλανδία να κλέβει την μπάλα ψηλά στο 6ο λεπτό και να βγαίνει στην αντεπίθεση με τον Σίμονς που κέρδισε την κατοχή από τον Ράις και βρέθηκε αμαρκάριστος μέχρι έξω από την περιοχή.
Ο νεαρός μέσος των «Οράνιε» δεν δίστασε να σουτάρει από απόσταση και με εκπληκτικό σουτ νίκησε τον Πίκφορντ που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 1-0 για την Ολλανδία στο 6′. Ο Σίμονς με αυτό το γκολ έγινε ο δεύτερος νεότερος Ολλανδός που σκοράρει σε τελική φάση Euro, μετά τον Πάτρικ Κλάιφερτ το 1996.
Το VAR κάλεσε τον Φίλιπ Σβάιερ να ξαναδεί την φάση και ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Κέιν να αναλαμβάνει την εκτέλεση, για να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 18′.
Η Αγγλία βρέθηκε μία ανάσα από την ανατροπή με τον εκπληκτικό στο πρώτο ημίχρονο Φόντεν, που πέρασε την μπάλα από τον Φερμπρούχεν από πλάγια θέση, με τον Ντούμφρις να απομακρύνει πάνω στη γραμμή στο 23ο λεπτό.
Ακολούθησαν δύο δοκάρια, ένα για κάθε ομάδα μέσα σε διάστημα δύο λεπτών.
Στο 30′ ο Ντούμφρις σηκώθηκε ψηλότερα από όλους για να στείλει τη μπάλα με κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι και έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Φόντεν πήγε να μιμηθεί το φανταστικό γκολ του Γιαμάλ… όμως η προσπάθεια του πήγε στο δεξί δοκάρι και άουτ.
Οι Άγγλοι βρήκαν ακόμη δύο καλές φάσεις με τον Φόντεν που σταμάτησε στον Φερμπρούχεν και τον Μέινου, που είδε τον Ακέ να σταματά την προσπάθειά του.
Όσο καλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, άλλο τόση σκοπιμότητα υπήρχε στο δεύτερο, με τις δύο ομάδες να έχουν ως πρώτο στόχο να μην δεχθούν γκολ, παρά να σκοράρουν.
Οι Ολλανδοί ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις πρώτες καλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο από στημένες φάσεις, με τον Φαν Ντάικ να κάνει ωραία προβολή στο 65′ και τον Πίκφορντ να διώχνει σε κόρνερ. Οι «Οράνιε» είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τους Άγγλους να έχουν περιοριστεί σε έναν πιο παθητικό ρόλο.
Ολλανδία – Αγγλία 1-2
Ολλανδία: Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε, Σχάουτεν, Σίμονς, Ρέιντερς, Μάλεν (46′ Βέχορστ), Ντεπάι (35′ Φέρμαν), Χάκπο
Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκέι, Σακά, Μέινου, Ράις, Τρίπιερ (46′ Σο), Φόντεν (81′ Πάλμερ), Κέιν (81′ Γουότκινς), Μπέλιγχαμ